Hudba během těhotenství a její vliv na dítě
Již dlouho se ví, že vhodně zvolená hudba může v lidském těle vyvolat fyziologické a psychické reakce. Těhotné ženy na tom nejsou jinak – studie potvrdily, že hudba, kterou budoucí matka poslouchá, ovlivňuje její pohodu i vývoj dítěte. Jaká je tedy nejlepší hudba pro miminko v bříšku?
Není pochyb o tom, že hudba má vliv na činnost organismu. Poslech zvuků s určitým rytmem, tempem, melodií nebo vibrační frekvencí podporuje snížení svalového napětí, čímž usnadňuje průtok krve, zlepšuje metabolismus, příznivě ovlivňuje rytmus dýchání a smyslovou citlivost.
Nemělo by se zapomínat na blahodárný vliv hudby na duševní zdraví. Vhodně zvolená hudba pomáhá se uvolnit a uklidnit, zlepšuje náladu a snižuje stres. Hudba má dokonce vliv na produkci endorfinů, tzv. hormonů štěstí. Tyto sloučeniny jsou mimo jiné zodpovědné za pohodu člověka a zmírnění vnímané bolesti.
Hudba pro miminko v bříšku
Ačkoli se vám to na první pohled nemusí zdát, hudba, kterou posloucháte během těhotenství, může mít vliv nejen na vaši pohodu, ale také na vývoj vašeho dítěte. Jistě si dobře uvědomujete, že během těhotenství se vaše nálady přenášejí na vaše děťátko. Poslech hudby je způsob, jak se během těhotenství uvolnit – pokud jste v té době spokojená a uvolněná, jsou podmínky pro vývoj vašeho dítěte ideální.
Jaký konkrétní hudební žánr se doporučuje zejména těhotným ženám? To je velmi individuální – záleží na vašem hudebním cítění a individuálních preferencích. Klasická hudba je jistě relaxační a odpočinková, ale pokud máte jiný vkus, můžete samozřejmě poslouchat pop, rock nebo lidovky. Tato činnost vám má jednoduše přinést potěšení.
Důležité
Relaxační a náladu navozující skladby klasické hudby zahrnují díla Mozarta (Malá noční hudba, Turecký pochod), Vivaldiho (Čtvero ročních období), Beethovena (Sonáta měsíčního svitu) nebo Čajkovského (Labutí jezero).
Hudba v těhotenství – jaký má vliv na vás i na miminko?
Jak konkrétně ovlivňuje hudba během těhotenství vývoj dítěte? Studie prokázaly, že děti matek, které během těhotenství poslouchaly často hudbu, jsou klidnější a po porodu lépe spí. V dalších fázích vývoje u nich dochází k rychlejšímu vývoji řeči, vyšší úrovni emocionality a citlivosti, vyšší celkové vývojové zdatnosti (dříve si stoupají a učí se chodit) a dokonce i lepšímu rozvoji intelektuálních funkcí.
Někteří psychologové tvrdí, že duševní a intelektuální vývoj dítěte může pozitivně ovlivnit i váš zpěv. Tato činnost vám pomůže uvolnit se a sblížit se s dítětem, ale zpívat byste měly i z jiného důvodu. Při zpěvu střídavě zatínáte a uvolňujete spodní břišní a pánevní svaly, které zapojujete i při porodu. Jejich pružnost a trénovanost jsou pro jeho průběh velmi důležité. Kromě toho se při zpěvu zapojuje bránice, jejíž činnost je klíčová pro správné dýchání během porodu.
Důležité
Podle výzkumů vykazují ženy, které během porodu poslouchaly hudbu podle vlastního výběru, nižší míru úzkosti a vnímání bolesti. Kromě toho je u nich méně pravděpodobné, že budou mít horší náladu během šestinedělí.
Vývoj sluchu dítěte v děloze matky
Vývoj sluchového orgánu dítěte je proces, který začíná přibližně ve 3. týdnu těhotenství a pokračuje v následujících měsících. V 16. týdnu těhotenství již dítě slyší natolik dobře, že dokáže rozlišit zvuky vycházející z matčina těla (např. rytmus vašeho dechu) od zvuků přicházejících zvenčí, jako jsou hlasy lidí kolem něj, hučení vysavače nebo zpěv. Mezi 18. a 20. týdnem těhotenství už začíná slyšet velmi zřetelně a touží poslouchat tlukot vašeho srdce nebo klidnou hudbu.
Výzkum ukázal, že vaše dítě si již pamatuje hudbu, kterou jste poslouchala v jeho prenatální fázi, a po narození pozitivně reaguje na písně, které již někdy slyšelo. Na druhou stranu v 6. měsíci těhotenství je dítě již schopno rozlišovat výšku a hlasitost zvuků a je také citlivé na hluk – z tohoto důvodu se nedoporučuje chodit na místa, kde bude vystaveno velmi hlasité hudbě, například na koncerty.
Hudba – ať už ve formě poslechu písní, nebo zpěvu – je faktorem, který může mít pozitivní vliv na vaši pohodu během těhotenství, průběh porodu a také na vývoj dítěte. V těhotenství můžete bez obav sáhnout po skladbách svých oblíbených interpretů, ale nevystavujte miminko přílišnému hluku.
Související články