Jak se připravit na narození dalšího miminka?
Blahopřejeme! Stáváte se znovu rodiči! Vaše děťátko se chystá přijít na svět. Poradíme vám, jak starší dítě připravit na příchod sourozence a jak mu pomoci s radostí přivítat nového člena rodiny. To, zda starší dítě přijme mladšího bratříčka nebo sestřičku, bude do značné míry záležet na vás. Buďte ale v klidu, na tyto přípravy máte několik následujících měsíců.
Rozšíření rodiny je velmi důležitou událostí nejen v životě rodičů. Je to skutečná revoluce i pro starší sourozence. Zejména pokud bylo vaše stávající dítě dosud jedináčkem, vyplatí se ho na příchod miminka do domácnosti dobře připravit. Přečtěte si, jak na to.
Čekání na narození dítěte
Nebude trvat dlouho a stanete se opět rodiči a novorozeně vám zabere většinu času. Místo obav, zda starší dítě čerstvě narozené miminko přijme, se snažte tento důležitý okamžik pro všechny dobře naplánovat.
Starší dítě vůbec nemusí brát mladšího bratříčka nebo sestřičku jako potenciálního soupeře, se kterým bude muset bojovat o pozornost, lásku a čas rodičů. Všechno záleží na tom, jak ho na tuto událost připravíte.
Důležité
Starší dítě potřebuje vědět, proč se maminka někdy necítí dobře, potřebuje více odpočinku a nemůže ho zvedat do náručí. Snažte se celou situaci vysvětlit velmi jemným způsobem, aby se dítě necítilo nemilované nebo zanedbávané. Pamatujte na to nejen během těhotenství, ale i po porodu, až se vrátíte s novorozeným miminkem z porodnice.
Podělte se o radostnou novinu
Společně sdělte dítěti zprávu o mladším sourozenci ještě předtím, než se mamince začne v těhotenství zvětšovat bříško. Staršímu dítěti stojí za to vysvětlit, že v maminčině bříšku roste miminko, které se brzy narodí. Používejte přitom slova, kterým dítě rozumí. Nejvhodnější dobou pro tento rozhovor může být začátek druhého trimestru, kdy máte jistotu, že období největšího rizika pro těhotenství již pominulo.
Když se narodí druhé dítě...
Může pomoci, pokud informace o těhotenství oznámíte při společném prohlížení fotografií. Ukažte svému dítěti fotografie z doby, kdy bylo ještě miminko. Vyprávějte o tom, jak jste netrpělivě očekávali okamžik jeho narození. To vše proto, aby chápalo, že je stejně důležité a milované jako miminko v maminčině bříšku. Nového člena rodiny můžete stávajícímu dítěti ukázat na ultrazvukovém snímku. Dobrým nápadem je také čtení knih, které mají v příběhu sourozeneckou tematiku, aby si dítě vybudovalo povědomí o sourozencích.
Dalším způsobem, jak dítě přivyknout nové situaci, je povzbuzovat ho, aby se snažilo přikládáním rukou sledovat pohyby miminka. Může si se svým bratříčkem nebo sestřičkou také povídat a hladit při tom maminku po bříšku. Navázání takového kontaktu již během těhotenství může vést k vytvoření silného pouta mezi sourozenci.
Vzdělávání formou hry
Popisujte stávajícímu dítěti, jak se váš život po narození miminka změní. Vzdělávání hrou má smysl. Tyto způsoby dítěti usnadní zvyknout si na novou situaci. Až se v domě objeví miminko, bude jeho sourozenec vědět, jak se má chovat.
Navrhněte například společné přebalování a oblékání panenky, vození v kočárku nebo zpívání ukolébavek před spaním.
Zapojte starší dítě do výběru jména pro miminko a společně vyzdobte dětský pokoj.
Nakupujte společně doplňky a oblečení.
Pokud máte přátele, kterým se nedávno narodilo další dítě,navštivte je a ukažte svému dítěti, že i ono bude mít brzy sourozence.
Připravte pro miminko dárek, který mu předá starší sourozenec. Je také dobré naplánovat pro starší dítě nějakou drobnost od „miminka“ a nabídnout mu ji po návratu z porodnice.
Druhé dítě doma aneb láska rozdělená napůl
Po návratu z porodnice se snažte zapojit starší dítě do péče o miminko. Starší sourozenec se bude cítit důležitě, když bude moct pomáhat při koupání, podávat miminku doplňky při přebalování a zabavit ho chrastítkem.
Ukazujte mu každý den výhody bytí starším sourozencem a říkejte, že nějaká činnost mu jde opravdu dobře a že se ji miminko teprve bude muset naučit. Pochvalte dítě za to, že vám pomáhá s péčí o miminko, zazpívejte mu ukolébavku, aby krásně usnulo, nebo ho láskyplně pohlaďte. Díky takovým drobným gestům a pochvalám se bude starší sourozenec cítit milovaný a potřebný.
Důležité
Pokud první setkání sourozenců nedopadlo dobře, netrapte se tím. Projevujte staršímu dítěti dostatek porozumění a lásky a dovolte mu vyjádřit své emoce. Hodně o nové situaci mluvte a dejte dětem čas, aby si vytvořily silné pouto, které se bude posilovat každým dnem.
Naplánujte si nějaký čas jen pro starší dítě
Během dne je vhodné věnovat určitý čas pouze staršímu dítěti. Když děťátko usne, odpočiňte si od každodenní rutiny a vymyslete nějakou společnou hru. Čtěte staršímu sourozenci knížky, hodně si s ním povídejte a projevujte mu lásku a náklonnost. Pamatujte, že starší syn nebo dcera se ve vašem vztahu k dětem nikdy nesmí cítit na druhém místě.
Příprava rodiny na první setkání s novorozencem
Připravte své příbuzné, kteří se budou chtít s novým členem rodiny seznámit, aby na starší dítě při první návštěvě nezapomněli a věnovali svoji pozornost i jemu. Někdy může pouhá otázka, jaké to je, být v nové roli staršího bratra nebo sestry, malého člověka povzbudit a dát mu křídla. Vyzvěte rodinu, aby připravila malý dárek nejen pro miminko, ale i pro staršího sourozence. Díky tomu se bude cítit opravdu důležitě.
Společné chvíle v rozšířeném rodinném kruhu mohou být úžasné. Na toto období se musíte dobře připravit už v průběhu těhotenství. Doufáme, že vám naše tipy usnadní přivítání nového člena rodiny a že pouto, které se mezi starším a mladším sourozencem vytvoří, bude výjimečné!
Související články