Těhotenství - Nestlé baby

Nehty, vlasy a pokožka po porodu

Těhotenství
Článek
Říj 20, 2016
5 minut

Během těhotenství dochází k podstatným metabolickým, hormonálním a imunologickým změnám. Ve většině případů s sebou miminko přináší to nejlepší a stav pleti i vlasů si nastávající maminka nemůže vynachválit. Větší překvapení přichází asi čtyři měsíce po porodu, kdy dojde k poklesu hladiny hormonů, což se rychle podepíše také na ženském těle.

Ačkoliv se někomu může zdát, že porod představuje pro ženu vysvobození od velkého bříška a po zdravotní stránce ji od teď čekají už jen samé dobré věci, není tomu tak. V jejím těle totiž začíná hormonální karneval, na který tělo každé maminky reaguje individuálně.

ZVÝŠENÉ VYPADÁVÁNÍ VLASŮ

K nejčastějším problémům patří vypadávání vlasů. Maminky, které rodí podruhé a vědí, co je čeká, situace nepřekvapí. Naopak pro prvorodičky představuje jejich nadměrný úbytek skutečný šok. Odborníci sice označují stav za přechodný, přesto není důvod proč organismu nepomoci. Kromě hormonálních změn a celkové vyčerpanosti může vypadávání vlasů způsobovat nedostatek vitaminů ve stravě či nedostatečná výživa vlasových kořínků. Pokud se rozhodnete s vypadáváním vlasů bojovat, začněte správným výběrem vlasových přípravků. Ty s obsahem chemických látek, například sulfátů, minerálního oleje, niklu, pryskyřice, silikonů a dalších, raději z koupelny odstraňte. „Skutečně výživný šampón by měl obsahovat dostatek vitaminů a přírodních proteinových látek. Blahodárné účinky na vlasy mají vitaminy z rostliny limnanthes alba, jmelí, kopřivy, meduňky či chmele,“ upozorňuje na správné složení přípravků tricholožka vlasového centra Clinical Hair & Health Lenka Kašpaříková a doplňuje, „v případě vypadávání vlasů představují vhodnou prevenci i léčbu přípravky s mořským kolagenem, buněčným extraktem z kvasnic nebo bioflavonoidy z ječmene a jírovce.“ Při výběru preparátů nestřílejte od boku a raději se rovnou poraďte s trichologem, který navíc vyšetří stav pokožky hlavy a vlasového kořínku speciální trichokamerou. Věděla jste? Vlas roste šest až osm let. Následně dojde k jeho oddělení od výživy, vlasová cibulka se ztenčí a zhruba za tři měsíce vlas vypadne. Do výživy vlasů výrazně promlouvá také kvalita stravy. Do jídelníčku proto zařaďte bílkoviny v podobě luštěnin, vajec či ryb, ale také ovoce a zeleninu pro vysoký obsah kyseliny listové a železa z důvodu dostatečného okysličování krve. Ryby představují rovněž skvělý zdroj omega 3 a 6 mastných kyselin, které se výrazně podílejí na kvalitě a lesku vlasů. Nenahraditelnými jsou rovněž vitaminy C, E a skupiny B. „Zpravidla velkým prohřeškem se stávají jednostranně zaměřené diety, k nimž se ženy uchylují ve snaze rychle získat ztracenou postavu. Jejich nasazení jen povzbudí vyčerpaní těla a nedostatek výživných látek,“ upozorňuje tricholožka Lenka Kašpaříková.

NEHTY

Problémy s nehty většinou pramení z nedostatku vitaminů nebo minerálů. Výrazně k nim přispívá také celkové vyčerpání a stres spojený s péčí o miminko, jemuž je maminka vystavena. Ke zhoršení jejich stavu může přispět i neustálé mytí rukou. Pokud se rozhodnete zlepšit stav nehtů a nesáhnete po jiné alternativě třeba nehtech gelových, máme pro vás několik tipů.

  • Zdraví nehtů ovlivňují hlavně vitaminy B-komplexu, vitamin D, vápník, zinek a železo. Kromě nich do jídelníčku zařaďte i kvalitní tuky obsažené v semenech, ořeších a rybách.
  • V období mateřské mějte nehty raději krátké. Dlouhými byste mohla miminko snadno poranit a navíc předejdete možnému zatrhnutí. Používejte ostré nůžky a dřevěný či skleněný pilník. Jakmile se nehet začne třepit, zastřihněte jej nebo upilujte.
  • Kupte si olejíček pro výživu nehtové kůžičky. Nejlépe je nehty promazávat po každém máchání rukou, ale postačí, když lůžka promažete vždy večer před usnutím a ráno po hygieně.

POKOŽKA

Obecně k největším problémům žen v těhotenství a následně po porodu patří hyperpigmentace. Vyskytuje se až u 90 % těhotných v podobě zřetelnějšího zbarvení prsních dvorců a bradavek. Dále se může pigmentace objevit směrem od pupíku do podbřišku, tzv. linea negra. Tyto projevy postupně odezní samy a nevyžadují zásah dermatologa. Naprosto odlišná situace nastává v případě tzv. melasma. Ta vzniká vlivem slunečního záření a k jejímu vzniku přispívá i hormonální nerovnováha po porodu. Z toho důvodu trápí mnoho kojících žen, ale obecně postihuje ženy až dvakrát častěji než muže. Projevuje se skvrnami s nepravidelnými okraji o průměru cca 1 centimetr a více. Jejich barva je různá – od světle karamelové až po kaštanově hnědou. Nejvíce viditelné jsou okolo kořene nosu, na spáncích a čele, dále kolem očí a velmi nepříjemnou oblast představuje horní ret. Existují přitom dva druhy. Epidermální – uložená v horní vrstvě pokožky, a dermální – nacházející se hlouběji v kůži. Boj s kožními skvrnami představuje dlouhodobou záležitost, proto se obrňte trpělivostí. Občas mají skutečně výdrž a rychle se vracejí do původního stavu. „Chování skvrn bohužel neovlivníme. I po zásahu se může stát, že je dokážeme pouze zesvětlit, nikoliv odstranit. Jinde se naopak skvrny neustále vracejí. Nejlepší obranu představuje prevence,“ říká dermatoložka Katarína Třísková z MEDICOM Clinic. Nejlepší prevencí vzniku pigmentových skvrn je mazání obličeje krémem s ochranným faktorem v průběhu celého roku, i když je zima, či se sluníčko schovává pod mraky. Pro zajímavost: dle evropských norem je nevyšším možným UV faktorem 50+.

TIPY NA ODSTRANĚNÍ PIGMENTOVÝCH SKVRN

  • Bělící krémy s obsahem kyseliny glykolové, kojové či dalších složek. K pleti jsou šetrné a zakoupit je můžete v lékárnách. Na pihy či melasma v lehčích formách účinkují velmi dobře.
  • Chemický peeling. Vhodný není pro ženy s příliš citlivou pletí. Moderní peelingy jsou velmi šetrné a sám dermatolog určí, který bude pro vás nejlepší.
  • Mezi mocnější zbraně patří IPL (intenzivní pulsní světlo) nebo laser. Pomohou při přetrvávajících problémech a odstranění skvrn z větších ploch.

ZNÁTE DALŠÍ DRUHY PIGMENTOVÝCH SKVRN?

  • Lentigo solaris. Vznikají většinou u lidí kolem 40 let v místech dlouhodobě vystavených působení slunce. Jedná se o skvrny větší velikosti hnědé až tmavohnědé barvy, u nichž dochází k postupnému slévání do rozsáhlejších ploch. Kromě obličeje je lze zaznamenat ve výstřihu, na krku, ramenou a na hřbetech rukou. Občas se jim říká stařecké či jaterní, ale s játry ve skutečnosti nemají nic společného.
  • Melanodermitis toxica. Skvrny hnědo-šedé barvy s asymetrickým tvarem vznikají ve chvílích, kdy jsou některé látky v kůži vystaveny UV záření. Tzv. fotosenzibilizujících látek je široká škála – od léků až po chemikálie.
  • Sekundární pigmentace. Trpí jí především tmavovlásky, u nichž došlo k zahojení zánětlivých projevů kůže. Jednat se přitom může o pozůstatek ekzému, infekční choroby či popáleniny.
  • Ephelides (pihy). Roztomilé drobné skvrnky máme už od narození, ale jejich počet se s věkem nezvyšuje.

Související články

View details Co čeká maminku po porodu?
Článek
Těhotenství - Nestlé baby

Co čeká maminku po porodu?

Porod, tolik očekávaná chvíle pro maminku. Co ji však čeká poté? Zatímco se vzpamatovává, kolem ní je rušno.

2 minuty čtení

View details Jeden zub za každé těhotenství
Článek
Těhotenství - Nestlé baby

Jeden zub za každé těhotenství

Známé rčení možná vyděsí mnohé maminky, ale jak je to se zuby a péčí o ně v období těhotenství skutečně?

3 minuty čtení

View details První okamžiky po porodu
Článek
Vývoj dítěte - Nestlé baby

První okamžiky po porodu

Co se  děje bezprostředně po porodu? Zatímco se oba hlavní protagonisté vzpamatovávají, zdravotnický personál nelení. 

5 minut čtení

View details Rekonvalescence po porodu
Článek
Kojení miminek - Nestlé Baby

Rekonvalescence po porodu

Váš velký den je za Vámi, ale to hlavní dobrodružství právě začíná!

2 minuty čtení

View details Tipy pro táty, jak vybrat dárek pro novorozené miminko i statečnou maminku
Článek
Vývoj dítěte - Nestlé baby

Tipy pro táty, jak vybrat dárek pro novorozené miminko i statečnou maminku

Porod je velká událost a neměla by zůstat bez povšimnutí. Mamince udělá radost, když jí prokážete svůj obdiv za to, že přivedla vašeho drobečka na svě

4 minuty čtení

View details Výživová terapeutka radí
Článek
Nestlé Baby

Výživová terapeutka radí

Pokud Vás trápí ztráta přitažlivé postavy a přibírání na váze v průběhu těhotenství, poradí Vám výživová terapeutka Ing. Zita Viková.

4 minuty čtení

View details Vybíráme předporodní kurz
Článek
Těhotenství - Nestlé baby

Vybíráme předporodní kurz

S těhotenstvím a porodem se pojí řada otázek, domněnek a přirozených obav z nepoznaného.

4 minuty čtení

View details Tátové, připravte se, rodíme
Článek
Vývoj dítěte - Nestlé baby

Tátové, připravte se, rodíme

Domluvili jste se s partnerkou, že u porodu budete s ní? Pak se vám budou hodit následující řádky. Zjistíte, co vás čeká a na co byste neměl zapomenout.

3 minuty čtení

View details Jak pečovat o pleť
Článek
Těhotenství - Nestlé baby

Jak pečovat o pleť

Při péči o tělo nepodceňujte osvědčené babičkovské rady, říká korektivní dermatoložka Katarína Třísková.

4 minuty čtení

View details Sex v těhotenství
Článek
Těhotenství - Nestlé baby

Sex v těhotenství

Některé ženy tvrdí, že v těhotenství zažívají nejlepší sex v životě, zatímco jiné na něj nemají ani pomyšlení. Obojí je samozřejmě zcela normální.

5 minut čtení

View details Základní tahák pro budoucí tatínky
Článek
Těhotenství - Nestlé baby

Základní tahák pro budoucí tatínky

Pochybnosti, obavy i strach z budoucnosti patří k přirozeným pocitům všech nastávajících tatínků. Těhotenství je sice zcela přirozená záležitost.

3 minuty čtení

View details Připravte si výbavičku pro miminko
Článek
Vývoj dítěte - Nestlé baby

Připravte si výbavičku pro miminko

Malý človíček vyžaduje nejen péči, ale i výbavičku, ve které bude vše důležité. Přečtěte si, co všechno budete potřebovat.

2 minuty čtení

View details Co s sebou do porodnice?
Článek
Těhotenství - Nestlé baby

Co s sebou do porodnice?

Období těhotenství provází spousta otázek, těšení se a přípravy na příchod miminka. Nezapomeňte si ale s blížícím se dnem D připravit, co si sebou vezmete do porodnice.

2 minuty čtení

View details Fyzické a hormonální změny v těhotenství
Článek
Těhotenství - Nestlé baby

Fyzické a hormonální změny v těhotenství

Těhotenství je velmi vzrušující období. Nejen, že napjatě očekáváte okamžik, až si děťátko poprvé pochováte, Vaše tělo rovněž prochází řadou změn.

6 minut čtení

View details Nástrahy cestování v těhotenství
Článek
Těhotenství - Nestlé baby

Nástrahy cestování v těhotenství

Cestování v těhotenství není ničím zakázaným. S rostoucím bříškem by však žena měla brát ohled na rizika s ním spojená.

2 minuty čtení

View details Práce v těhotenství - tipy a rady
Článek
Těhotenství - Nestlé baby

Práce v těhotenství - tipy a rady

Pokud Vaše těhotenství není rizikové, není nutné odcházet ze zaměstnání dříve než 6-8 týdnu přes porodem. 

3 minuty čtení

View details Jak o sebe pečovat po porodu
Článek
Těhotenství - Nestlé baby

Jak o sebe pečovat po porodu

Vaše děťátko je konečně na světě, vy byste ale neměla zapomínat najít si občas čas sama pro sebe. Přinášíme Vám několik typů, jak o sebe pečovat v období po porodu.

3 minuty čtení

View details Cvičíme s kočárkem
Článek
Cvičení - Nestlé baby

Cvičíme s kočárkem

Jak sloučit péči o miminko s pravidelným pohybem? Vyzkoušejte aerobně-posilovací program fitMami.

3 minuty čtení

View details Těhotná a fit - jak na to?
Článek
Těhotenství - Nestlé baby

Těhotná a fit - jak na to?

Těhotenství je dobrou příležitostí k tomu, abyste začala žít zdravěji.

3 minuty čtení

Přidejte se do Nestle Baby&Me klubu

  Přidejte se do Nestle Baby&Me klubu

Čekají Vás skvělé výhody, které vykouzlí úsměv každé mamince.​ Přidejte se k mnoha spokojeným maminkám​.

Nástroje pro maminky

Nástroje pro maminky

Vyzkoušejte naše užitečné nástroje pro maminky.

Vzorky zdarma

Vzorky zdarma

Testování a soutěž pro registrované​

Jídelníčky

Jídelníčky

Stáhněte si brožurky o péči o dítě a jeho jídelníček

Akční nabídky

Akční nabídky

Personalizované newslettery s akčními nabídkami