Fyzické a hormonální změny v těhotenství
Těhotenství je velmi vzrušující období. Nejen, že napjatě očekáváte okamžik, až si děťátko poprvé pochováte, Vaše tělo rovněž prochází řadou změn. Fyzické a hormonální změny v těhotenství mohou bohužel vést k tomu, že se chvílemi nebudete cítit ve své kůži. Níže najdete seznam nejčastějších možných obtíží a tipy, jak se s nimi vyrovnat.
OBTÍŽE ZPŮSOBENÉ FYZICKÝMI ZMĚNAMI V TĚHOTENSTVÍ
BOLESTI ZAD
Na bolest zad si stěžuje mnoho těhotných žen. Jsou způsobeny změnami v držení těla a uvolňováním vazů. Snažte se se zády zacházet opatrně. Při ohýbání pokrčte kolena a záda držte v rovné poloze. Vsedě si záda podložte malým polštářkem nebo srolovaným ručníkem. Pokud Vás záda bolí, zkuste si postižené místo nahřát ohřívací lahví – teplo může v tomto případě pomoci. Než začnete užívat jakékoli léky, poraďte se se svým lékařem.
NEPOHODLÍ PŘI KOUPELI
S postupujícím těhotenstvím a zvětšujícím se bříškem pro Vás může být obtížné sezení ve vaně. Zároveň je v tomto obdobíprávě horká koupel oblíbeným způsobem relaxace. Z bezpečnostních důvodů je nejlepší koupat se v době, kdy je někdo doma. Pomocnou ruku při vylézání z vany určitě oceníte.
MDLOBY
V těhotenství existuje větší riziko, že budete mít pocit na omdlení. Proto nezůstávejte dlouho ve strnulé poloze a naopak není ani bezpečné měnit prudce polohy. V pozdějších stádiích těhotenství se se vyhýbejte poloze vleže na zádech. Mohlo by dojít k tomu, že dítě svou hmotností stlačí vaše cévy přivádějící krev do srdce, čímž se sníží přívod kyslíku do mozku. Pokud byste v této poloze zůstala dlouho, mohlo by se Vám udělat na omdlení. Vždy raději ležte na boku. Pokud se bez polohy na zádech neobejdete, podložte si spodní část zad a boky polštářem.
PÁLENÍ ŽÁHY
Pálení žáhy se většinou objevuje až v pozdějších stádiích těhotenství. Jedná se o pocit pálení v žaludku, který může stoupat až do krku. Abyste nepříjemnému pocitu předešla, rozdělte si jídlo do většího množství malých porcí. Jezte potraviny s nízkým obsahem tuku a pijte spíše mezi jídly než během nich. Před spaním vyzkoušejte vypít sklenici mléčného nápoje. I v těhotenství můžete užívat některé přípravky volně prodávané v lékárnách. Zde je několik dalších tipů:
Omezte konzumaci kořeněných a kyselých jídel, jako jsou citrusy a rajčata, ale i šťávy z nich vyrobené.
Vyhněte se tučným jídlům.
Nepijte kávu, čaj, kolu, odpusťte si čokoládu.
Poslední jídlo si dejte nejpozději dvě hodiny před spaním.
Vybírejte si jídla bez obsahu máty (včetně žvýkaček, bonbonů a bylinných čajů). Ostatní příchutě nevadí.
Pokud by se pálení žáhy zhoršovalo, poraďte se o tom se svým lékařem, může se jednat o příznak závažnějšího onemocnění.
KŘEČE V NOHOU
Křeče v nohou se zpravidla objevují v posledních týdnech těhotenství, v zadní části nohou a lýtek. Od křečí Vám uleví masáže nohou. Dobré je protáhnout si lýtkové svaly tak, že zvednete nohy nahoru.
KRVÁCENÍ Z NOSU
S postupujícím těhotenstvím bude Vaším tělem obíhat stále větší množství krve. To způsobuje zvýšený tlak v cévách, který je příčinou krvácení z nosu. Krvácení z nosu je nepříjemné, ale v těhotenství poměrně běžné. Při velmi intenzivním krvácení předkloňte hlavu a pevně stiskněte nos tak, že zcela uzavřete nosní dírky, dokud krvácení neustane. Pokud by krvácení nepřestalo, poraďte se s lékařem.
BUŠENÍ SRDCE
Během těhotenství pracuje srdce mnohem intenzivněji. A v pozdějších měsících jsou na něj kladeny stále větší nároky. Kvůli tomu můžete mít chvílemi pocit, že Vám bije nepravidelně.Pokud se Vám to stává jen občas, je to normální. Pokud tyto pocity přetrvávají nebo jsou častější, poraďte se s lékařem.
ZÁCPA
Zácpa je v těhotenství běžným problémem, zejména v posledním trimestru. Řešením je dostatečný příjem vlákniny a tekutin a dostatek pohybu.
Pijte hodně vody.
Jezte potraviny s vysokým obsahem vlákniny (čerstvé ovoce a zeleninu, celozrnné pečivo, obilniny, luštěniny, hrách, fazole, čočku, cizrnu, atd. - jednoduché a rychlé na přípravu. Navíc vegetariánské což ocení nejedna maminka.)
Ke snídani zkuste vypít švestkovou šťávu, nebo si dejte malou misku otrub bohatých na vlákninu.
Pravidelná fyzická aktivita (pokud vám ji lékař schválí) může zvýšit prokrvení v oblasti břicha.
HEMOROIDY
Hemoroidy jsou křečové žíly v okolí konečníku, které mohou způsobovat svědění, podráždění a v některých případech i krvácení. Zácpa může hemoroidy zhoršovat, protože je během ní vyvíjen větší tlak na střeva. Pokud se zbavíte zácpy, pomůžete tím předcházet vzniku hemoroidů.
STRIE
Strie se mohou objevit na kterékoli části těla, kde dochází k napínání kůže. Nejčastěji se ale objevují na prsou, na břiše a v horní části nohou. V těhotenství mohou mít strie namodralou nebo načervenalou barvu. Až po porodu napjatá kůže povolí, strie vyblednou a jsou bílé nebo stříbřité.Existuje množství krémů určených k prevenci vzniku strií. Nicméně jejich používání Vám nezaručí, že se strie neobjeví. Pokud se rozhodnete používat krém, nanášejte ho denně od okamžiku, kdy se dozvíte, že jste těhotná. V jeho používání pokračujte ještě dva měsíce po porodu.
UCPANÝ NOS (VIZ TAKÉ KRVÁCENÍ Z NOSU)
Zvýšený objem krve ve Vašem těle může způsobovat otoky cév v nose a pocit ucpaného nosu. Pokud trpíte pocity ucpaného nosu, podložte si na noc mírně hlavu . Pokud byste chtěla používat nosní kapky nebo sprej, poraďte se nejprve se svým lékařem. Smrkejte opatrně, aby cévky v nose nepopraskaly a nezačala jste krvácet z nosu.
OTÉKÁNÍ KOTNÍKŮ, CHODIDEL A OBLIČEJE (EDÉM)
Zvyšující se hmotnost děťátka ve druhé polovině těhotenství vyvíjí čím dál větší tlak na kotníky a chodidla. Zvyšuje se i objem vody v těle, která se shromažďuje v dolních končetinách. Pomoci by Vám mohly následující tipy:
Vyhněte se dlouhému stání. Pokud Vám budou i přesto nohy otékat, snažte se trávit co nejvíce času v polohách se zvednutýma nohama.
Co nejčastěji provádějte jednoduché cviky na protažení nohou. Otoky mohou být někdy důsledkem zvýšeného krevního tlaku Pokud se zhoršují, nebo pokud Vám začnou otékat také ruce a obličej, navštivte neprodleně lékaře.
Dodržujte pitný režim. Dobrým a zdravým zdrojem tekutin je i mléko a různé polévky.
KŘEČOVÉ ŽÍLY
Křečové žíly jsou rozšířené a nateklé cévy. V těhotenství se nejčastěji objevují na nohách. U některých žen se mohou křečové žíly objevit také v okolí poševního vchodu, ale tyto případy jsou vzácné. Křečovým žilám na nohách můžete předcházet následujícími způsoby:
Vyhněte se dlouhému stání.
Neseďte s překříženýma nohama.
Co nejčastěji seďte se zvednutýma nohama. Nejlepší je poloha, kde jsou chodidla výše než boky.
Noste elastické punčochy. Pokud máte křečové žíly, oblékejte si punčochy ještě před tím, než vstanete z postele. Zvýšíte tím jejich účinek.
Pravidelně provádějte cviky na protažení nohou.
OBTÍŽE ZPŮSOBENÉ HORMONÁLNÍMI ZMĚNAMI
BOLESTI HLAVY
Bolesti hlavy jsou v těhotenství poměrně běžné. Můžou být způsobeny hormonálními změnami ve Vašem těle. Je možné, že budete mít citlivější nos a dutiny a může také docházet k jejich otékání způsobující bolesti hlavy. Od bolesti hlavy Vám může ulevit pobyt na čerstvém vzduchu. Pokud můžete, lehněte si a odpočívejte, protože migréna může být způsobena také únavou. Bolest hlavy může signalizovat i zvýšený krevní tlak. Pokud by přetrvávala nebo se zhoršovala, vyhledejte lékaře.
VYTÉKÁNÍ MLÉKA Z PRSOU
Přibližně od 16. týdne těhotenství se v prsech vytváří řídká, mléčná, žlutavá tekutina zvaná mlezivo (kolostrum). Malé množství mléka může z prsou vytékat a ušpinit Vám šaty. Řešením je nošení vložek do podprsenky.
ZMĚNY NA KŮŽI
Hormonální změny v těhotenství mohou měnit i vaši kůži. U některých žen dochází ke zlepšení kožních problémů, kůže má zdravější vzhled a pihy a mateřská znaménka mohou ztmavnout. Zbarvení kůže určuje pigmentace. Ta je ovlivňována hladinou hormonů v těle. Některé ženy se v těhotenství snáze opalují. U některých se mohou na obličeji objevit ložiska tmavší kůže připomínající masku. Tomuto jevu se říká chloasma. U mnoha žen se v průběhu těhotenství objevuje tmavá čára vedoucí od pubického ochlupení směrem nahoru k pupku nebo ještě výše. Je to zcela normální a této čáře se říká linea negra. Čára je zpravidla výraznější u žen s tmavší pletí. Po porodu tyto pigmentace postupně vymizí. Je však pravděpodobné, že například bradavky budou trvale o něco tmavší než před otěhotněním.
NESPAVOST (INSOMNIE)
Jakmile zjistíte, že jste těhotná, budete nejspíš prožívat celou řadu pocitů kvůli kterým nebudete pořádně spát. Možná budete častěji vstávat kvůli potřebě, což k dobrému spánku také příliš nepřispívá. V pozdějších stádiích těhotenství pro Vás může být obtížné najít si v posteli pohodlnou polohu. Vyzkoušejte si dát polštář pod záda, mezi nohy a pod břicho.
Nástroje pro maminky
Související články