prsa v těhotenství

Poprsí v těhotenství – jak se mění jejich tvar a vzhled?

Těhotenství
Článek
Led 1, 2023
4 minuty

Bolest prsou a citlivost bradavek patří často mezi první příznaky těhotenství. To je začátek různých změn, kterými vaše ňadra během tohoto období projdou. Je vhodné zjistit, jak těhotenství ovlivňuje prsa, abyste o ně mohla správně pečovat.

Těhotenství je pro vaše ňadra náročné období. Na jedné straně je většina žen na jejich rostoucí objem hrdá, ale na druhé straně s ním mohou být spojeny různé nepříjemnosti. Na prsou se objeví cévky, bradavky ztmavnou a mohou se objevit i strie. Ňadra pak mohou být navíc oteklá a bolestivá a bradavky podrážděné a velmi citlivé.

Bolest prsou na začátku těhotenství

Píchání v prsou, jejich bolestivost a zvláštní citlivost na dotek se objevují jako jedny z prvních příznaků těhotenství – již kolem 4. týdne. To je ovlivněno tím, že se ňadra v tomto období začínají rychle zvětšovat. Je to způsobeno hormonálními změnami, které probíhají v těle těhotné ženy. Ňadra se pak začnou transformovat, aby mohla po porodu produkovat mléko pro novorozence. Dochází k výraznému zvýšení průtoku krve a rozrůstání žlázové tkáně.

Důležité

Pokud jste již dříve trpěla bolestivostí prsou před menstruací, je pravděpodobnější, že se s tímto stavem setkáte i během těhotenství.

Pravděpodobně kolem 8. týdne těhotenství si již jasně všimnete, že se vaše ňadra zvětšila. Navíc budou růst i v dalších měsících. Ňadra se mohou zvětšit až o jednu nebo více velikostí. Obzvlášť velké „skoky“ ve velikosti ňader zaznamenávají ženy, které otěhotní poprvé, a také ty, které výrazně přibírají na váze. V tomto období je proto vhodné dbát na správnou stravu, aby tělo nebylo vystaveno tak rychlým změnám. Navíc byste měla svým ňadrům poskytnout správnou oporu – v podobě vhodné podprsenky. Měla by dobře podpírat poprsí, být měkká a pohodlná a mít široká ramínka. Již v této fázi si můžete koupit pěknou podprsenku vhodnou na kojení, která se vám bude hodit i po porodu. Abyste se i po kojení mohla těšit z krásného poprsí, můžete nosit podprsenku i na noc. Ňadra v těhotenství mohou být velmi těžká a potřebují neustálou podporu.

Strie a žilky na prsou během těhotenství

Také ještě v prvním trimestru těhotenství se na prsou obvykle objevují modré žilky. To souvisí s působením estrogenů, které mají za následek rozšíření cévní sítě. Krev začne v prsou intenzivněji cirkulovat, protože je určena ke stimulaci činnosti mléčných žláz. Kůže, která se v důsledku zvětšení prsou roztáhne, je náchylná ke vzniku strií. Může také svědit a být podrážděná, zejména pokud máte suchou pokožku. Pak je dobré sáhnout po speciálním krému na ňadra v těhotenství. Obvykle má hydratační a elastické účinky. Pomáhá také předcházet vzniku strií – a to je velmi důležité, protože jakmile se objeví, je mnohem těžší s nimi bojovat.
Proto je vhodné o ňadra během těhotenství pečovat a pokožku promašťovat – je pak pružnější a méně náchylná ke vzniku strií.

psatehotenstvi

Bradavky během těhotenství

Těhotná žena si může všimnout, že se jí mění bradavky. Již kolem 4. týdne jsou podrážděné a citlivé a v 6. týdnu se obvykle zvětší a více vystoupí. V této době také v těhotenství bradavky tmavnou.
Ztmavnou také dvorce kolem nich. Jedná se o přirozený jev, který souvisí s působením hormonů. Po porodu se barva bradavek obvykle vrátí do normálu. Kolem 9. týdne se také zvětšují vývody mazových žláz na dvorcích bradavek. Ty pak mohou mít podobu charakteristických růžových hrudek. Připravují ňadra na jejich novou roli – krmení dítěte.

Důležité

Uzlíky ve dvorcích bradavek jsou známé jako Montgomeryho žlázy – pojmenované po svém objeviteli, irském gynekologovi Williamu Montgomerym. Jejich přítomnost je přirozená – obklopují bradavky žen po celý jejich život. Během těhotenství však mají tendenci se značně zvětšovat a zůstávají tak ještě nějakou dobu po porodu. Později se zase přirozeně zmenší a vrátí se do své normální velikosti.

Kdy se v ňadrech v těhotenství objevuje mateřské mléko?

Mléčné folikuly obvykle začínají produkovat mléko mezi 16. a 20. týdnem těhotenství. Tento proces může začít i mnohem později, je to velmi individuální záležitost ovlivněná mimo jiné hormony. V první fázi se tvoří tzv. mlezivo, které obsahuje mnoho cenných složek pro dítě, včetně oligosacharidů mateřského mléka. Ve třetím trimestru – kolem 30. týdne těhotenství – si můžete všimnout, že vám mlezivo začíná vytékat z prsou. Nejedná se však o příznak, který by měl vyvolávat obavy – je naprosto přirozený. Pokud na bradavkách pozorujete malé množství tohoto žlutého výtoku, postarejte se o své pohodlí. Pokud se obáváte úniku mléka přes podprsenku, můžete si do košíčků podprsenky vložit speciální prsní vložky.

prsa-tehotensti1

Některé změny, ke kterým dochází v prsou během těhotenství, vás mohou nadchnout a potěšit, jiné vás mohou občas znepokojovat. Nezapomeňte však, že v tomto období se mění celé vaše tělo. Přijměte to a netrapte se tím, jak bude vaše poprsí vypadat po porodu. Snažte se o ně pečovat už během těhotenství a připravte se na kojení svého děťátka – to je teď to nejdůležitější. Vaše ňadra i tak čeká spousta změn a nemá cenu se tím předem zabývat.

Vyšetření prsou během těhotenství

A nakonec to nejdůležitější – poprsí v těhotenství je třeba vyšetřovat. Nejprve si vzpomeňte na standardní hmatovou kontrolu, kterou můžete kdykoli provést sama.

Kdy jít na ultrazvuk prsou v těhotenství?

Pokud si všimnete jakýchkoli změn v prsu, které ve vás vzbuzují obavy (bulka, zarudnutí, otok kůže, zvětšení lymfatických uzlin atd.), okamžitě požádejte o ultrazvukové vyšetření.

Související články

View details Připravte si výbavičku pro miminko
Článek
Vývoj dítěte - Nestlé baby

Připravte si výbavičku pro miminko

Malý človíček vyžaduje nejen péči, ale i výbavičku, ve které bude vše důležité. Přečtěte si, co všechno budete potřebovat.

2 minuty čtení

View details Jak pečovat o pleť
Článek
Těhotenství - Nestlé baby

Jak pečovat o pleť

Při péči o tělo nepodceňujte osvědčené babičkovské rady, říká korektivní dermatoložka Katarína Třísková.

4 minuty čtení

View details Jak poloha a postavení dítěte ovlivňuje typ porodu?
Článek
poloha mininka

Jak poloha a postavení dítěte ovlivňuje typ porodu?

Poloha a postavení plodu v bříšku matky určuje, jak se dítě narodí – zda přirozenou cestou, nebo pomocí císařského řezu. Nejlepším postavením dítěte je v poloze na zádech.

5 minut čtení

View details Co s sebou do porodnice?
Článek
Těhotenství - Nestlé baby

Co s sebou do porodnice?

Období těhotenství provází spousta otázek, těšení se a přípravy na příchod miminka. Nezapomeňte si ale s blížícím se dnem D připravit, co si sebou vezmete do porodnice.

2 minuty čtení

View details Hudba během těhotenství a její vliv na dítě
Článek
hudba v těhotenství - 1

Hudba během těhotenství a její vliv na dítě

Již dlouho se ví, že vhodně zvolená hudba může v lidském těle vyvolat fyziologické a psychické reakce.

4 minuty čtení

View details Fyzické a hormonální změny v těhotenství
Článek
Těhotenství - Nestlé baby

Fyzické a hormonální změny v těhotenství

Těhotenství je velmi vzrušující období. Nejen, že napjatě očekáváte okamžik, až si děťátko poprvé pochováte, Vaše tělo rovněž prochází řadou změn.

6 minut čtení

View details Porodní plán – jak a kdy ho sestavit?
Článek
porodní plan

Porodní plán – jak a kdy ho sestavit?

Porodní plán je dokument, který stanoví očekávání rodičky v souvislosti s předporodní péčí, samotným porodem a šestinedělím. Stojí za to si ho připravit, abyste se cítila jistěji.

6 minut čtení

View details Nástrahy cestování v těhotenství
Článek
Těhotenství - Nestlé baby

Nástrahy cestování v těhotenství

Cestování v těhotenství není ničím zakázaným. S rostoucím bříškem by však žena měla brát ohled na rizika s ním spojená.

2 minuty čtení

View details Pozdější těhotenství
Článek
pozdenější těhotenství 1.j

Pozdější těhotenství

Je obtížné určit, kdy je nejlepší mít děti. V dnešní době se rozhodujeme pro první dítě stále později – těhotenství po 35., nebo dokonce 40. roce života jsou běžná.

4 minuty čtení

View details Práce v těhotenství - tipy a rady
Článek
Těhotenství - Nestlé baby

Práce v těhotenství - tipy a rady

Pokud Vaše těhotenství není rizikové, není nutné odcházet ze zaměstnání dříve než 6-8 týdnu přes porodem. 

3 minuty čtení

View details Co je preeklampsie v těhotenství?
Článek
preeklampsie

Co je preeklampsie v těhotenství?

O preeklampsii se příliš nemluví. Ale pokud jste těhotná nebo se o to snažíte, stojí za to vědět, na co si dát pozor. Podívejme se na příznaky, příčiny a léčbu.

4 minuty čtení

View details Jak o sebe pečovat po porodu
Článek
Těhotenství - Nestlé baby

Jak o sebe pečovat po porodu

Vaše děťátko je konečně na světě, vy byste ale neměla zapomínat najít si občas čas sama pro sebe. Přinášíme Vám několik typů, jak o sebe pečovat v období po porodu.

3 minuty čtení

View details Jak na poporodní splín + tipy, jak se mu vyvarovat
Článek
poporodni-splin

Jak na poporodní splín + tipy, jak se mu vyvarovat

Spokojená maminka znamená spokojené dítě. Několik věcí, které můžete udělat pro to, aby vás nepřemohl poporodní splín.

2 minuty čtení

View details Cvičíme s kočárkem
Článek
Cvičení - Nestlé baby

Cvičíme s kočárkem

Jak sloučit péči o miminko s pravidelným pohybem? Vyzkoušejte aerobně-posilovací program fitMami.

3 minuty čtení

View details Užijte si silvestrovskou oslavu i s bříškem
Článek
Nestlé Baby

Užijte si silvestrovskou oslavu i s bříškem

To, že jste těhotná, samozřejmě vyžaduje jisté ohledy a péči. Neznamená to ale, že si nemůžete užít Silvestra jako váš partner nebo ostatní kamarádi.

3 minuty čtení

View details Jak se připravit na narození dalšího miminka?
Článek
sourozenci

Jak se připravit na narození dalšího miminka?

Blahopřejeme! Stáváte se znovu rodiči! Vaše děťátko se chystá přijít na svět. Poradíme vám, jak starší dítě připravit na příchod sourozence a jak mu pomoci s radostí přivítat nového člena rodiny.

5 minut čtení

View details Těhotná a fit - jak na to?
Článek
Těhotenství - Nestlé baby

Těhotná a fit - jak na to?

Těhotenství je dobrou příležitostí k tomu, abyste začala žít zdravěji.

3 minuty čtení

View details Praktická těhotenská kalkulačka
Článek
Těhotenská kalkulačka

Praktická těhotenská kalkulačka

Další praktickou pomůckou pro nastávající maminky je tzv. těhotenská kalkulačka

1 minuta čtení

View details Mýtus versus skutečnost u alergií
Článek
alergie

Mýtus versus skutečnost u alergií

Pomáhá vyhýbání se alergizujícím potravinám u těhotných a kojících žen předcházet alergiím u jejich potomků?

4 minuty čtení

Přidejte se do Nestle Baby&Me klubu

  Přidejte se do Nestle Baby&Me klubu

Čekají Vás skvělé výhody, které vykouzlí úsměv každé mamince.​ Přidejte se k mnoha spokojeným maminkám​.

Nástroje pro maminky

Nástroje pro maminky

Vyzkoušejte naše užitečné nástroje pro maminky.

Vzorky zdarma

Vzorky zdarma

Testování a soutěž pro registrované​

Jídelníčky

Jídelníčky

Stáhněte si brožurky o péči o dítě a jeho jídelníček

Akční nabídky

Akční nabídky

Personalizované newslettery s akčními nabídkami