Přejít k hlavnímu obsahu

12. týden těhotenství

Recepty - Nestlé baby

Právě se nacházíte ve 12. týdnu těhotenství. V tomto období už je zřejmý obličej miminka. Přečtěte si více informací o 12. týdnu.

VÝVOJ DĚŤÁTKA

Ve 12. týdnu měří miminko asi 5,5 cm, tedy zhruba jako limeta, a váží asi 15 gramů. U děťátka už také můžete spatřit jeho obličej. A že je opravdu krásný! Kostní dřeň už je dostatečně vyvinutá, aby mohla začít vyrábět vlastní červené krvinky. Krvetvorbu během prenatálního vývoje zajišťují játra. Po narození se přesune do kostní dřeně, kde bude probíhat po zbytek života.

VAŠE TĚLO

Máme pro Vás dobrou zprávu. Většina nastávajících matek uvádí, že zhruba kolem 12. týdne u nich ze dne na den přestaly těhotenské nevolnosti. Pokud se už nemůžete dočkat, až ucítíte pohyby dítěte, máme pro vás ještě druhou skvělou zprávu – většinou se objevují kolem čtvrtého měsíce těhotenství. Nemějte obavy, pokud je neucítíte hned, zejména pokud čekáte první dítě. Možná jenom nevíte, co přesně máte cítit. Rozhodně to není žádné zemětřesení, spíše jako byste uvnitř cítila zamávání motýlích křídel. Až pohyby ucítíte, můžete si pohladit břicho a děťátko pozdravit.

STRAVA

Existuje celá řada potravin, jejichž konzumace je obzvlášť vhodná, abyste děťátku dodala živiny nezbytné pro vývoj mozku. Vitamin B najdete v pivovarských kvasnicích, pšeničných klíčcích, v rybách a vejcích. Kyselina listová, která je důležitá během celého období těhotenství, je obsažena v zelené listové zelenině. Esenciální mastné kyseliny najdete v tučných rybách a v tucích obsažených v ořeších a řepce. O vhodné stravě se poraďte s lékařem, abyste si mohla být jistá, že konzumujete ty správné druhy potravin.

TIPY

Mnoho žen zajímá, co se stane, pokud v těhotenství onemocní. Běžné nachlazení nebo zažívací potíže nemají na nenarozené dítě žádný vliv. O každé nemoci byste však měla informovat svého lékaře, který přesně ví, jaká léčba a jaké léky jsou pro nastávající maminku vhodné a neublíží dítěti. Rozhodně si nezkoušejte léky ordinovat sama.