Nevíte si rady s vlasy? Svěřte se trichologovi
Při vypadávání vlasů, nadměrné lámavosti či lupech je důležité hledat příčinu. Právě k tomu slouží trichologické vyšetření, které díky sérii testů pomůže získat dokonalý přehled o stavu pokožky i samotných vlasech.
Jak vyšetření probíhá a co nejvíce trápí maminky před i po porodu prozradila Lenka Kašpaříková, tricholožka vlasového centra Clinical Hair & Health.
JAK SAMOTNÉ TRICHOLOGICKÉ VYŠETŘENÍ PROBÍHÁ A DOPORUČUJETE JEJ ABSOLVOVAT JEŠTĚ V PRŮBĚHU TĚHOTENSTVÍ?
Trichologické vyšetření probíhá pomocí speciální mikroskopické trichokamery, která umožňuje sledovat stav pokožky a detail vlasu, včetně kořínku. Zjistíme tak, zda je vlas dostatečně vyživován a kde je příčina problému. Kamera odhalí mazotoky, lupy či bakterie, které v takovém prostředí ulpívají a brání růstu krásných zdravých vlasů. V těhotenství se většinou vlasy a nehty zlepší, ale o to větší šok přichází zhruba půl roku po porodu, kdy začnou mnohdy rychle vypadávat. Intenzita padání vlasů je individuální. Abychom tomuto předešli, je vhodné zvolit správnou péči již v těhotenství a následně na ni navázat po porodu. Trichologické vyšetření tedy tvoří skvělý základ.
S JAKÝMI PROBLÉMY ZA VÁMI ŽENY PŘED I PO PORODU PŘICHÁZEJÍ?
Většinou k nám chodí maminky, které už mají první těhotenství za sebou a vědí, co je při tom dalším čeká. Stále platí, že největším problémem je velký a rychlý úbytek vlasů způsobený hormonální nerovnováhou a komplexní vyčerpaností organismu, ať už v průběhu těhotenství, po porodu nebo během kojení. To vše ještě urychlí dlouhodobý stres a strach o miminko, jehož důsledky si mnohdy ani neuvědomujeme. K tomu dochází zhruba v rozmezí 6 měsíců po porodu. Jsou ale také ženy, které neřeší jen vlastní vlasy, ale přicházejí s dětmi se seboreickou dermatitidou. Ta se může objevit u miminek či batolat. Není potřeba se bát, lze ji velmi jednoduše řešit.
LZE VYPADÁVÁNÍ VLASŮ ZABRÁNIT VHODNOU PREVENCÍ JEŠTĚ PŘED PORODEM?
Ano, lze. Prevence je velmi účinná a důležitá. Neříkám, že následně nějaké vlasy nevypadnou, ale jedná se o podstatně menší množství. Důležité je, aby se vlasy navrátily k původní kvalitě a množství, k čemuž bohužel v mnoha případech nedojde.
JAKÉ LÁTKY VE VLASOVÝCH PŘÍPRAVCÍCH BYCHOM MĚLI VYHLEDÁVAT, ABYCHOM ZVRÁTILI PROCES VYPADÁVÁNÍ VLASŮ?
Vhodnou prevenci i léčbu přestavují účinné látky v podobě železa, kapsaicinu, kyseliny hyaluronové, mořského kolagenu, buněčného extraktu z kvasnic, bioflavonoidy z ječmene a jírovce a další. Vždy však záleží na vhodné kombinaci nutričních látek v konkrétním přípravku. Proti padání vlasů proto doporučuji volit přípravky sestavené tak, aby docházelo k vaskularizaci (prokrvení) vlasového folikulu a rychlejšímu okysličování vlasového kořínku.
POKUD SE PODÍVÁME NA PÉČI O VLASY OBECNĚ. JAKÝCH CHYB SE ŽENY NEJČASTĚJI DOPOUŠTĚJÍ?
Určitě zcela nevhodně zvolenou vlasovou kosmetikou. Přípravky z drogerií totiž obsahují velké množství chemických složek, které negativně působí jak na vlasy, tak hlavně na vlasovou pokožku. Mnohé ženy v domnění, že ušetří, si barví vlasy doma. Neodborné zacházení s vlasovými barvami ale rovněž vlasům neprospívá. Dále bych zmínila špatné fénování. Vlasy by se měly vždy vysoušet po směru růstu, protože v předklonu či v proti směru se otevírají keratinová vlákna, vlasy se ztenčují a třepí. Pozor na vysoké teploty, jejich prostřednictvím vlasy oslabujeme a při častém opakování se začnou ulamovat. Ženy s kudrnatými vlasy mají tendence stáhnout ještě mokré vlasy do drdolu a nechat uschnout. Je pravda, že vlasy jsou sice kudrnaté, ale opět dochází k jejich přelamování, třepení, a protože vlasová pokožka nemůže pod utaženými vlasy dýchat, vytváří vhodné prostředí pro bakterie. Současně se zanáší vlasové folikuly, což může vést až ke vzniku lupů. Vlasy jsou součástí našeho těla. Při vhodně zvolené životosprávě, je péče o ně mnohem snazší.
Související články