Podrobný průvodce těhotenstvím pro tatínky
Co se v těhotenství očekává od ženy, to tak nějak všichni víme. Co se ale čeká od nastávajícího táty? Přečtěte si, co se s ženou v jednotlivých trimestrech děje a jak se chovat, abyste i v nekomfortních situacích těhotenství obstál na jedničku!
ZAČÍNÁME ANEB 1. TRIMESTR (POČETÍ – 13. TÝDEN TĚHOTENSTVÍ)
První týdny až měsíce jsou pro ženu obvykle dost složité. Musí si zvyknout nejen na přítomnost nového života uvnitř vlastního těla. Především se musí ztotožnit s rolí matky. Už ve 3. týdnu přicházejí nevolnosti a žena si tak rychle začíná uvědomovat, že bude muset změnit sportovní aktivity, upravit jídelníček a vzdát se případných neřestí v podobě kouření a alkoholu. Současně považuje za důležité začít si vyhledávat první informace, které by jí prozradily více o tom, co jí čeká v následujících měsících. Radostnou zprávu mohou někdy doprovázet obavy ze samovolného potratu, k němuž skutečně může během prvního trimestru dojít.
CO MŮŽETE UDĚLAT SPOLEČNĚ
Načasujte si, kdy a jak radostnou zprávu oznámíte rodině a přátelům. Diskutujte o přírůstku do rodiny. Plánujte společnou budoucnost, aby žena věděla, že o dítěti přemýšlíte a myslíte na ni i fazolku, která v ní roste. Začněte mluvit i o úpravách bytu. Zda nebudete muset udělat další důležité změny? Například koupit nové auto, případně větší byt… Tip pro vás: Kupte své partnerce knihu o vhodném jídelníčku v období těhotenství. Nebo jinou podobnou publikaci na téma těhotenství. Váš zájem ji potěší!
A JEDEME DÁL, 2. TRIMESTR (14. – 27. TÝDEN TĚHOTENSTVÍ)
Ve druhém trimestru naroste počet těhotenských vyšetření, z nichž například screening pravděpodobně budete absolvovat společně. Poprvé uvidíte miminko a maminka postupně začne pociťovat jemné kopání. Na druhou stranu bříško ještě maminka nemá natolik velké, aby ji omezovalo v každodenním životě, oblíbených aktivitách, dokonce pominou těhotenské nevolnosti. Obecně se druhý trimestr považuje za nejkrásnější období těhotenství. Pokud tedy zvažujete dovolenou, naplánujte ji právě v tomto období.
CO MŮŽETE UDĚLAT SPOLEČNĚ
- Absolvujte příslušná vyšetření. Pokud žena bude chtít doprovodit na některou z gynekologických prohlídek, jděte s ní.
- Výběr kočárku není jednoduchý, začněte přemýšlet o tom, co všechno by měl podle vás splňovat a jak jej budete využívat.
- Holka nebo kluk je tradiční otázka okolí. Domluvte se, zda ostatním pohlaví prozradíte. Dále se soustřeďte na jméno, které vašeho človíčka bude doprovázet po celý život. Dopřejte si k jeho výběru více času, než jen cestu do porodnice.
Tip pro vás: V souvislosti s rostoucím bříškem mohou ženu začít bolet záda. Příjemná masáž bederní páteře partnerce uleví. Naučte se několik příjemných technik a zpříjemněte si tak společné chvilky. Zajímá vás, jak je to s milováním v těhotenství? Přečtěte si náš článek o sexu v těhotenství.
JDE SE DO FINÁLE, 3. TRIMESTR (28. – 40. TÝDEN TĚHOTENSTVÍ)
Časté prohlídky u lékaře svědčí o blížícím se porodu a v tomto duchu se nese rovněž celý třetí trimestr. Myšlenky na porod a bolesti mohou ženu znervózňovat. Stále rostoucí bříško začíná způsobovat problémy při pohybu. Dostavit se mohou také zdravotní potíže v podobě otoků nohou nebo závratí.
CO MŮŽETE UDĚLAT SPOLEČNĚ
- Děťátko již rozeznává hlasy a doteky. Pohlaďte maminku po bříšku, zajímejte se o dítě.
- Mluvte o porodu, porodním plánu i dnech po něm.
- Předporodní kurz uklidní vás oba. Naučíte se, jak ženě ulevit od bolestí a řadu dalších důležitých informací pro první dny s dítětem.
- Neodkládejte zařizování dětského pokoje, po narození již nebude čas.
Tip pro vás: Zajímejte se o to, co všechno musí mít žena sbaleno do porodnice. Využít můžete náš podrobný seznam do porodnice!
Nástroje pro maminky
Související články