císařský řez

Možné komplikace po císařském řezu pro maminku a dítě

Těhotenství
Článek
Pro 3, 2024
5 minut

Zjistěte možné komplikace po cisarskem rezu pro maminku a dite a jak je minimalizovat.

Je dobré, abyste ještě před porodem věděla, že císařský řez může mít pro vás i vaše dítě určité následky. Případné komplikace po císařském řezu nastat mohou, ale nemusejí. Co mezi ně můžeme zařadit a jak reagovat, pokud nastanou?

Možné komplikace po císařském řezu pro matku

Císařský řez může mít negativní následky, tak jako každá jiná operace. Komplikace se naštěstí netýkají všech čerstvých maminek. Při císařském řezu povede lékař řez v obalech a stěně dělohy, aby mohl vyjmout dítě. Tento řez bývá dlouhý 10 až 15 cm a nachází se těsně nad stydkou kostí. Řez se provádí s velkou přesností, aby nedošlo ke zbytečnému krvácení nebo poškození uvnitř dutiny břišní. Po vyjmutí novorozence jsou děloha i břišní stěna sešity a matka je umístěna na pozorování na pooperačním pokoji. Kontroluje se její krevní tlak a obvykle dostává i léky proti bolesti.

Některým ženám je během zákroku podána jiná než subarachnoidální anestezie. Pak trvá déle, než se vrátí k normálnímu fungování, a nemohou například okamžitě kojit své dítě. Další nepříjemností spojenou s císařským řezem je prodloužená rekonvalescence. Když léky přestanou účinkovat, může bolest po císařském řezu ztěžovat každodenní aktivity zejména během šestinedělí.

Mezi komplikace, které se u matek mohou po císařském řezu vyskytnout, patří mimo jiné hematomy, infekce operační rány nebo zánět dělohy. Komplikací po operaci může být také embolie, jejíž riziko se zvyšuje na začátku šestinedělí, kdy je žena ještě bolavá po porodu a poněkud omezená v pohybu. Jedná se o tzv. pozdní komplikace po císařském řezu.

Při tomto způsobu vedení porodu také obvykle dochází k větším ztrátám krve než při přirozeném porodu. Je však nutné zdůraznit, že je rodička v rukou zdravotnického personálu v bezpečí, protože operační tým velmi dbá na to, aby se ani jí, ani dítěti nic nestalo.

Komplikace po císařském řezu způsobené jizvou a srůsty uvnitř břicha

Někdy se stává, že jizva na děloze, jež zůstane po šití, zapříčiní chybné uložení placenty během dalšího těhotenství (tzv. placenta praevia). Mezi komplikace následného těhotenství lékaři řadí také rupturu dělohy nebo mimoděložní těhotenství v jizvě po císařském řezu. Z tohoto důvodu se rodičům, kteří plánují další dítě, doporučuje počkat minimálně jeden rok po takové operaci, než se o ně pokusí. Výrazně se tak sníží riziko rozestoupení jizvy a děloha získá možnost se po předchozím těhotenství lépe regenerovat.

Zmínit je třeba také srůsty v břiše (tzv. keloidní jizvy), které mohou v budoucnu způsobovat bolesti a znesnadňovat provádění dalších císařských řezů. Při následných operacích tohoto typu se také zvyšuje samotné riziko komplikací.

Důležité

Komplikace po císařském řezu související s tvorbou srůstů se vyskytují i mnoho let po operaci. Mohou zhoršovat střevní peristaltiku a způsobovat bolest. Pokud u sebe pozorujete podobné obtíže, je vhodné poradit se s lékařem.

Po porodu císařským řezem se doporučuje po šestinedělí navštívit urogynekologického fyzioterapeuta, který posoudí stav muskulofasciálního systému a pomůže mu se zotavit. Někdy odborník doporučí speciální cviky, například pokud u matky došlo k natažení přímých břišních svalů. Velmi důležité jsou rovněž pravidelné návštěvy gynekologa, který pomocí ultrazvuku posoudí stav jizvy, jež se na děloze po císařském řezu vytvořila. 

císařský řez

Císařský řez – komplikace pro dítě

Možné komplikace spojené s císařským řezem se netýkají pouze matky. Také v případě novorozence můžeme hovořit o určitých negativních důsledcích, jež jsou s císařským řezem spojeny. Při takové operaci především dítě neprochází porodními cestami, a proto se nemůže osídlit dostatečným množstvím dobrých bakterií. Lékaři tvrdí, že miminko může být z tohoto důvodu v budoucnu náchylnější k cukrovce, hypertenzi, obezitě nebo alergiím, ačkoli takový scénář vůbec nemusí nastat.

Při císařském řezu je dítě vyjmuto z břicha matky, proto je někdy nutné sledovat dýchání dítěte po porodu. Novorozenec může mít i pohmožděné tělíčko a o něco méně kyslíku v krvi než při přirozeném porodu. V jeho plicích někdy uvízne plodová voda, ale lékaři si s ní dokážou účinně poradit. Při nastřižení děložních svalů může také dojít k poranění kůže dítěte, jedná se ale o velmi vzácné případy. Nepochybně skončíte v rukou zkušeného gynekologa, který má za sebou nejeden dokonalý císařský řez. Nemusíte si tedy dělat starosti, protože děti narozené tímto způsobem jsou zdravé a vyvíjejí se stejně dobře jako ty, které absolvovaly přirozený porod.

Je dobré, abyste věděla, že kontakt kůže na kůži a kojení budou po císařském řezu možné až po několika desítkách minut. Během této doby bude novorozenec v kontaktu především s nemocničními bakteriemi. Naštěstí po ukončení všech lékařských procedur začne klokánkovat s tatínkem a později, až se po anestezii budete cítit lépe a zesílíte, také s vámi. Vidět poprvé své novorozeně je pro oba rodiče nádherný okamžik, na který budete jistě dlouho vzpomínat! 

Přidejte se do Nestle FamilyNes klubu

  Přidejte se do Nestle FamilyNes klubu

Čekají Vás skvělé výhody, které vykouzlí úsměv každé mamince.​ Přidejte se k mnoha spokojeným maminkám​.

Nástroje pro maminky

Nástroje pro maminky

Vyzkoušejte naše užitečné nástroje pro maminky.

Vzorky zdarma

Vzorky zdarma

Testování a soutěž pro registrované​

Jídelníčky

Jídelníčky

Stáhněte si brožurky o péči o dítě a jeho jídelníček

Akční nabídky

Akční nabídky

Personalizované newslettery s akčními nabídkami