21. týden těhotenství - 21. tt
Právě se nacházíte ve 21. tt. Miminko sice váží něco kolem 360 gramů, pořád má však ve Vašem bříšku kolem sebe dost místa. A také ho rádo využívá, pokud zrovna nespí!
VÝVOJ DĚŤÁTKA
Vaše maličké sice v děloze hmat a čich nevyužije – veškerou práci zatím odvádíte za něj! – ale i tak u něj tento týden pokračuje vývoj těchto dvou smyslů. Slabé podněty dostává z plodové vody. Obsahuje totiž aromatické molekuly z jídla, které jíte, a zprostředkovává mu vůni prostředí v děloze. Proto bude hned po narození děťátko přitahovat vůně Vaší pokožky, Vaše mléko a všechno sladké (protože plodová voda je trochu nasládlá), a v pozdější době dokonce rozpozná jídla, která jste pravidelně konzumovala v pozdějším stádiu těhotenství. Brzy bude mít mozek natolik vyvinutý, že si začne pamatovat některé smyslové zkušenosti. Vaše stravovací návyky, kupříkladu pokud máte ráda středomořskou kuchyni, která nešetří česnekem nebo kořením, mohou již v děloze seznámit děťátko s Vaším kulturním prostředím.
VAŠE TĚLO
Začínáte mít pomalu pocit, že je Vám límeček trochu těsný? „Silnější krk“ je během těhotenství úplně normální. Je to kvůli tomu, že spolu s Vaším bříškem a ňadry se zvětšuje i štítná žláza. Z tohoto důvodu asi občas nedopnete poslední knoflík u blůzky. Ale podobně jako i u ostatních projevů v těhotenství je to u každé ženy jiné. Poměrně brzy tento jev skončí, přesněji řečeno za 18 týdnů!
STRAVA
Abyste se cítila dobře, budete si muset trošku víc hlídat, co jíte a pijete. Pokud Vás v poslední době trápí potíže se zažíváním? To je v těhotenství poměrně nepříjemný, ale docela běžný jev. Kvůli hormonálním změnám nepracuje ústí v horní části žaludku tak, jak má. Proto žaludeční kyselina snadněji a více než jindy proniká do jícnu a způsobuje ten nepříjemný pocit, který zažíváte. Čím je děťátko větší, tím víc tlačí na žaludek a tím se tento jev častěji objevuje. Může Vám pomoct změna stravovacích návyků: namísto třech velkých jezte pět malých jídel denně. Pořádně při jídle kousejte. Pokud vás pálí žáha i v noci, další rada zní, podepřete si víc hlavu. Pak kyselina nebude tak lehce stoupat.
TIPY
Máte pocit těžkých nohou? Pokud je léto, nebo je Váš byt či kancelář značně přetopená, může to zpomalovat oběh krve v těle. Začněte pít víc vody (1,5 až 2 litry denně). Zkuste si každý den najít čas na půlhodinovou procházku a noste nižší podpatky, aby svaly v nohou byly mírně napjaté. Dále se snažte spát s nohama v mírně zvýšené poloze a na levém boku, abyste zmírnila tlak těla děťátka, který může stlačovat větší žíly. Rovněž si můžete zkusit sprchovat zadní stranu nohou studenou vodou, od kotníků až po kolena. Není to úplně příjemné, zato velice účinné! Co se bude dít ve 22. týdnu?
Jak se vyvíjejí smysly dítěte ve 21. týdnu těhotenství?
Ve 21. týdnu těhotenství se rozvíjejí smysly dítěte, i když ještě nemůže aktivně používat hmat a čich. Tyto dva smysly se u dítěte nadále rozvíjejí, a dokonce přijímá slabé podněty z plodové vody. Plodová voda obsahuje aromatické molekuly z potravy, kterou těhotná žena jí, a dítě tak přijímá určité pachy z děložního prostředí. To vše ovlivňuje jeho smyslové prožívání a paměť.
Jaký vliv mají stravovací návyky na dítě před porodem?
Stravovací návyky matky mohou ovlivnit dítě ještě před narozením. Dítě je schopno prostřednictvím plodové vody vnímat vůni potravin, které matka pravidelně konzumuje v pozdějších fázích těhotenství. Pokud má tedy matka ráda středomořskou kuchyni, například bohatou na česnek nebo koření, může dítě již v děloze seznámit se svým kulturním prostředím.
Proč má těhotná žena zažívací potíže a jaká jsou řešení?
Těhotná žena může mít zažívací problémy v důsledku hormonálních změn. Tyto změny mohou ovlivnit fungování ústí v horní části žaludku, což může vést k tomu, že žaludeční kyselina snadněji a více proniká do jícnu a způsobuje nepříjemné pocity. Pokud se dítě zvětšuje, vyvíjí tlak na žaludek a tento jev se může vyskytovat častěji. Řešením může být změna stravovacích návyků, například jíst pět menších jídel denně místo tří velkých a správně žvýkat potravu. Další radou je podepřít si hlavu, aby se kyselina nedostala tak snadno ven, zejména v noci.
Jak zmírnit pocit těžkých nohou?
Pocit těžkých nohou lze zmírnit několika způsoby. Důležité je pít více vody (1,5 až 2 litry denně), prospěšná může být také každodenní půlhodinová procházka a obuv s nižšími podpatky může pomoci udržet svaly nohou mírně napjaté. Dále se doporučuje spát s nohama v mírně zvýšené poloze a na levém boku, aby se snížil tlak na tělo.
Nástroje pro maminky
Související články