Přejít k hlavnímu obsahu

8. týden těhotenství

Recepty - Nestlé baby

Právě se nacházíte v 8. týdnu těhotenství. Děťátko je nyní velké asi jako kulička hroznového vína, měří 15 mm v poloze vsedě, neboli od temene hlavy ke kostrči. Níže se o osmém týdnu dočtete více.

VÝVOJ DĚŤÁTKA

Vaše děťátko už začíná vypadat jako lidská bytost. Má dokonale vytvarované prstíky na rukou a nohou a umí spojit palec s ukazováčkem. Střeva děťátka stále rostou – při narození budou měřit tři metry, což je celkem úctyhodná délka na tak malé tělíčko. Postupně se vyvíjí také močové a pohlavní ústrojí. Pohlaví děťátka ale zatím nelze poznat, i když už je geneticky dané. Na konci osmého týdne je už vyvinuto srdce a oběhový systém. Až půjdete příště na ultrazvuk, měl by být slyšitelný tlukot srdce, tepová frekvence je neuvěřitelných 80 tepů za minutu!

VAŠE TĚLO

Kolem 8. týdne můžete zaznamenat, že se vám začíná měnit postava. Některé ženy trochu zhubnou, zatímco jiné už začínají přibírat. Těhotenství je často viditelné překvapivě brzy. Váha ukazuje ubývající kila, i když je na cestě děťátko? Pokud v prvních týdnech nepřibíráte a namísto toho hubnete, neznepokojujte se. Příčinou jsou hormonální změny spojené s nechutenstvím a nevolnostmi. Změny hmotnosti jsou u každé ženy jiné.

STRAVA

Nyní byste měla zvýšit příjem tekutin. V těhotenství je důležité, aby tělo mělo dostatečný přísun vody. Voda je základní složkou krve, jejíž objem se ve vašem těle od počátku těhotenství výrazně zvýšil, abyste byla schopna dodávat děťátku nezbytnou výživu. Měla byste pít nejméně 1,5 litru tekutin denně a při horkém počasí ještě více. Vyhněte se slazeným nápojům a limonádám s obsahem kofeinu, stimulující látky v nich obsažené mohou mít vliv na dítě.

TIPY

„Jsem v osmém týdnu a přibrala jsem pět kilo. Co se to děje?“ Ať už je to váš případ či nikoli, měla byste vědět, že hmotnostní přírůstky v těhotenství se u jednotlivých žen liší. Přesto platí, že o rychlém hmotnostním přírůstku v takto časné fázi těhotenství byste měla informovat svého lékaře, protože není úplně obvyklý. Pokud byla vaše hmotnost před těhotenstvím nižší, než je průměr, potom pravděpodobně není třeba se znepokojovat. Ale pokud byla vaše původní hmotnost normální nebo jste měla nadváhu, lékař možná bude chtít sledovat, jak se stravujete. Co se bude dít v 9. týdnu?