Přejít k hlavnímu obsahu

7. týden těhotenství

Recepty - Nestlé baby

Právě se nacházíte v 7. týdnu těhotenství. Vaše děťátko měří úctyhodných 8 mm. Ačkoli to ještě necítíte, začíná se pohybovat. Přečtěte si, co se děje v sedmém týdnu.

VÝVOJ DĚŤÁTKA

Děťátku se vyvinuly první svaly, takže se začíná trochu pohybovat, ale zatím neúmyslně. Končetiny se prodlužují, formují se lokty a prstíky na nohou a rukou začínají vypadat jako „opravdové“. Postupně se vyvíjí také zrakové ústrojí. Zrakový nerv je již prakticky funkční a začíná pomalu reagovat na změny intenzity světla. V tomto týdnu děťátko čeká spousta malých změn.

VAŠE TĚLO

Neovladatelné chutě na nejrůznější jídla nejsou jen otřepané těhotenské klišé. Věci, které jste dříve měla ráda, vám teď možná nebudou chutnat, dokonce Vám může přestat vonět oblíbený parfém. Tyto změny způsobují nové hormonální hladiny, které ovlivňují vnímání pachů a chutí. Takže je možné, že začnete ve velkém konzumovat ty často omílané kyselé okurky. Bohužel se také může stát, že budete pociťovat pravý opak těhotenských chutí. Mnohé nastávající matky trápí nevolnosti, hlavně po ránu.

STRAVA

Nyní je možná vhodný okamžik na to, abyste mezi hlavní jídla zařadila malou svačinu. Vaše tělo se pod přirozeným vlivem hormonů připravuje dopředu. Potřebuje si udělat malou zásobu tukové tkáně, aby se tak připravilo na poslední měsíce těhotenství a na období kojení. K pokrytí energetické potřeby vás a vašeho děťátka stačí jednoduchá svačina obsahující asi 200 kalorií – což odpovídá kousku pečiva s máslem a šunkou nebo jogurtu s ovocem a sušenkou.

TIPY

Je Vám špatně i během odpoledne? „Ranní“ nevolnost se může objevit kdykoli během dne. Pocit na zvracení může být způsoben nízkou hladinou cukru v krvi. Jakmile se vám udělá lépe, dejte si malou svačinu. Pokud zvracíte, vypijte trochu jablečné nebo hroznové šťávy, abyste doplnila tekutiny, nebo zkuste cucat led. Proti nevolnosti pomáhá také zázvor ve formě sušenek nebo čaje. Pokud si budete kupovat přípravky s obsahem zázvoru v lékárně nebo drogerii, přesvědčte se, jestli jsou vhodné pro těhotné ženy. Se svými problémy se svěřte lékaři, možná pro vás bude mít další doporučení.