Přejít k hlavnímu obsahu

38. týden těhotenství

Těhotenství - Nestlé baby

Právě se nacházíte ve 38. týdnu těhotenství. Ještě dva týdny! Ano, je to tak, už brzy se s děťátkem osobně seznámíte. Všechno už je docela připraveno. Přečtěte si více o tomto týdnu.

VÝVOJ DĚŤÁTKA

Dítě zanedlouho s velkou slávou přijde na svět. Dýchací orgány se připravují na samostatné dýchání – až doteď si půjčovalo ty Vaše. Plíce se však budou dále vyvíjet i po narození a průdušky se ještě šestkrát rozdělí. Mozek bude v okamžiku porodu nejméně vyvinutým orgánem, ale bude se dále vyvíjet a dozrávat až do zhruba až 20 let věku . Vytvoří se nové spoje a okruhy podobně jako v počítači – mozek vlastně není nic jiného než přírodní počítač. Zdokonaluje se prostřednictvím informací, které přijímá, a je také sídlem emocí, které jsou takovou třešničkou na dortu. Díky tomu je každá lidská bytost jedinečná, se specifickou schopností chápat nové věci a čelit novým situacím. S věkem se postupně vyvíjí samostatné myšlení – a bude tomu tak i u Vašeho děťátka.

VAŠE TĚLO

Vsadíme se, že jste si určitě zkoušela představit, co se bude dít po příjezdu do porodnice. Podle toho, jak moc se bude příchod děťátka na svět blížit, budete umístěna buď na pokoj, nebo na porodní sál, a připojena na monitorovací přístroj. Váš partner se důkladně umyje a pak přijde za Vámi. Pokud si budete přát využít epidurální anestezii, anesteziolog Vás seznámí s postupem její aplikace. Snažte se být v klidu a soustředit se, abyste tento kouzelný okamžik mohla sdílet se svým manželem či partnerem. Příchod malého človíčka, pro kterého budete oba ti nejdůležitější lidé na světě, je obrovský zážitek. Snažte si ho užít. Je pravděpodobné, že i otec bude prožívat spoustu emocí a možná se bude trápit pocitem, že je neužitečný. Připomeňte mu, že dítě přichází na svět jenom díky Vaší společné lásce. Možná byste ho také mohla naučit pár dechových cvičení!

TIPY

Porod císařským řezem je z mnoha důvodů docela běžná záležitost. Pokud dítě dosud nezaujalo správnou porodní polohu, lékař s Vámi probere, zda byste nechtěla dítě přivést na svět právě tímto způsobem. „Císař“ není tak dramatická záležitost, jak by se mohlo zdát. V dnešní době je to naprosto rutinní zákrok. Epidurální anestezie umrtví pouze oblast pánve, takže při narození dítěte budete při vědomí a budete vnímat vše kromě bolesti. Většina nemocnic také umožňuje, aby byl u operace přítomen partner. Co se bude dít ve 39. týdnu?