35. týden těhotenství - 35. tt
Právě se nacházíte v 35. tt. Asi za měsíc už budete svůj malý uzlíček držet v náruči. Do té doby bude ve Vašem těle probíhat ještě spousta malých změn a úprav.
VÝVOJ DĚŤÁTKA
Plíce děťátka jsou připraveny – nejen na první výkřik. Vnitřní stěny koncových částí plicních sklípků již pokrývá dostatečné množství látky, která zajišťuje jejich flexibilitu a brání jejich smršťování. Nadále pokračuje látková výměna mezi Vámi a dítětem skrze placentu. Díky tomu je zachován objem plodové vody vyplňující plodový vak. Až se děťátko bude chystat na svět, tento vak praskne, neboli jak se říká „praskne Vám voda“, což je jasný signál k odjezdu do porodnice.
VAŠE TĚLO
Postupně se Vám lépe dýchá a zlepšilo se i zažívání. Co se děje? Odpověď je jednoduchá – dítě dělá přesně to, co je potřeba. Chytře se přesunulo hlavou dolů do Vaší pánve. Možná jste již před časem cítila lehkou bolest břicha. Byly to kontrakce stlačující dělohu směrem dolů, čímž vzniklo více místa pro plíce a žaludek. V posledních několika týdnech těhotenství už určitě budete cítit, že se Vaše tělo začíná připravovat na porod Vašeho zlatíčka.
STRAVA
Omega-3 mastné kyseliny, které se také nazývají esenciální mastné kyseliny, jsou pro Vás skutečně naprosto zásadní. Tělo si je totiž neumí samo vyrobit. Podílejí se na stavbě buněčných membrán a zejména mozku. Protože pomáhají regulovat komunikaci mezi buňkami, zvláště neurony, jsou nezbytné pro normální fungování imunitního systému. Veškeré Omega-3 mastné kyseliny, které zkonzumujete, přecházejí díky fetoplacentárnímu oběhu do těla dítěte. Tyto zázračné mastné kyseliny najdete ve lněném semínku, řepkovém oleji, vlašských ořeších a oleji z vlašských ořechů, v pšeničných klíčcích a v tučných rybách, především mořských. Vzpomeňte si na to, až si budete děla zálivku na salát, a několikrát týdně si dejte k obědu či večeři tučnou rybu. Vyhýbejte se ale těm mořským.
TIPY
Ke konci těhotenství si některé nastávající maminky dělají starosti, zda budou schopny kojit. Pamatujte, že kojení je ta nejpřirozenější věc na světě. Děťátko už bude přesně vědět, co má dělat, sání si procvičovalo už v děloze. A kdybyste přeci jen měla na počátku kojení potíže, existuje spousta odborníků, kteří Vám pomohou. Mateřské mléko je to nejlepší, co svému dítěti můžete dát, skutečný zázrak přírody. Asi od druhého týdne života začínají děti „jen“ z mléka přibírat asi 30 g denně. Mléko se navíc automaticky přizpůsobuje potřebám dítěte. Na počátku kojení je mléko řidší a vodnaté, aby děťátko zahnalo žízeň. V průběhu kojení se stává hustším a vydatnějším, aby dítě zasytilo. Pokud se potřeba dítěte zvýší, tělo se během dvou dnů přizpůsobí a začne produkovat více mléka. Úžasné! Pokud však ze zdravotních důvodů nebudete moci kojit, nemějte obavy. Moderní umělá mléka se svým složením přírodnímu mateřskému mléku velmi podobají. Vaše děťátko z nich získá všechny nezbytné živiny!
Nástroje pro maminky
Související články