Přejít k hlavnímu obsahu

34. týden těhotenství

Těhotenství - Nestlé baby

Právě se nacházíte v 34. týdnu těhotenství. Dění ve Vašem břiše se trochu zpomalilo. Všechno se připravuje na závěrečnou fázi. Dítě měří asi 45 cm a váží pěkných 2,2 kg.

VÝVOJ DĚŤÁTKA

Vaše tělo ví nejlépe, co je potřeba. Dítě se přirozeně začíná přesouvat na správné místo a Vaše pánev se rozšiřuje. Připadá Vám, že je dítě velmi těžké? Možná pociťujete pnutí nebo rozptýlenou bolest v oblasti podbřišku. To je zcela normální – klouby v oblasti pánve se uvolňují a vyvíjejí tah na vazy. Může to být opravdu nepříjemné. Také je možné, že se dítě již přesouvá do spodní části pánve, ale do konečné polohy se dostane až několik dní nebo dokonce hodin před prvními porodními kontrakcemi.

VAŠE TĚLO

V posledních několika týdnech před porodem byste se měla zdržovat poblíž svého lékaře nebo porodnice. Nikdy nevíte, kdy Vašemu zlatíčku dojde trpělivost. Pracující matky si nyní konečně trochu odpočinou, protože na konci tohoto týdne začíná většině žen mateřská dovolená. Před nástupem na mateřskou dovolenou od Vás bude zaměstnavatel potřebovat potvrzení od lékaře.

STRAVA

Ráno vstupte do nového dne dobrou snídaní (že už jste to někde slyšela?), která může obsahovat například chleba s džemem, vločky s ovocem, ovocný džus a mléčné výrobky. K obědu a večeři byste měla mít potraviny s obsahem polysacharid, které Vám zajistí rovnoměrný přísun energie po celý den. Jinými slovy těstoviny, rýže, brambory a luštěniny jako fazole nebo čočka jsou v tuto dobu Vaším spojencem. Naopak jídla s obsahem jednoduchých cukrů, jako jsou koláče, čokolády a cukrovinky, konzumujte jen zřídka jako příležitostný pamlsek.

TIPY

Pokud máte chvílemi pocit, že nestačíte s dechem, pak vězte, že nejste jediná. Rostoucí děťátko zabírá ve Vašem těle spoustu místa a pravděpodobně vyvíjí tlak na bránici a plíce. Výsledkem je pocit, že Vám dochází dech. Až se dítě trochu posune směrem dolů, aby se připravilo na porod, tyto pocity samy od sebe zmizí. Zatím si najděte polohy, které Vašim plícím umožní pořádně se roztáhnout, až se Vám zase bude špatně dýchat. Dostatek kyslíku je pro dítě důležitý. Co se bude dít ve 35. týdnu?