Arrow backLanguage
Těhotenství
Článek
Add this post to favorites

Co je předčasný porod a jak mu předcházet?

Předčasný porod je porod, ke kterému dojde před 37. týdnem těhotenství. Přečtěte si náš článek, který se zabývá příčinami, prevencí a příznaky předčasného porodu.

6minut čtení Lis 10, 2023

Porod předčasně narozeného dítěte může být pro rodiče a dítě nepříjemné překvapení. I přestože budete s dítětem v bezpečí porodnice a odborné péče, tak můžete být otřesená a potřebovat podporu. Shromáždili jsme vše, co je třeba vědět o předčasném porodu, abychom vám pomohli zvládnout toto obtížné období.


Co je předčasný porod?


Předčasným porodem se rozumí porod, který nastane před 37. týdnem těhotenství. Čísla ukazují, že přibližně 8 ze 100 dětí se narodí předčasně.(1)


Co je příčinou předčasného porodu?


Většina předčasných porodů probíhá sama od sebe a lékaři nejsou schopni zjistit jejich příčinu. (2) Je možné, že v průběhu těhotenství nemáte žádné komplikace a začnete rodit předčasně. U některých těhotných žen je riziko předčasného porodu vyšší. Tato rizika souvisejí s Vaší těhotenskou anamnézou, s tím, jak probíhá Vaše současné těhotenství nebo s Vaším věkem.


Zde jsou uvedeny některé ze známých příčin předčasného porodu: (3-8)

  • Neléčené infekce (např. infekce močových cest).
  • Chronická onemocnění včetně cukrovky 1. a 2. typu.
  • Výskyt těhotenské cukrovky nebo preeklampsie během těhotenství.
  • Pokud čekáte více než jedno dítě
  • Krvácení po 24. týdnu nebo problémy s děložním čípkem
  • Předčasné prasknutí plodové vody (tzv. předčasné prasknutí plodových obalů před porodem (PPROM)).
  • Věk (mladší 18 let nebo starší 40 let)
  • Faktory životního stylu: váha, konzumace alkoholu, kouření nebo emoční/stresové spouštěče

Je důležité,

abyste se na počátku těhotenství poradila se svou porodní asistentkou nebo porodníkem, zda u vás existuje riziko předčasného porodu. Budou vám schopni vysvětlit, jaká péče vám bude nabídnuta. (9)

předčasný porod

Co se děje při plánovaném předčasném porodu?


Zdravotníci se někdy rozhodnou naplánovat předčasný porod, protože je pro dítě bezpečnější, aby se narodilo dříve než později. Důvodem může být zdravotní stav matky (např. preeklampsie) nebo dítěte (např. omezení růstu plodu). Pokud je vám doporučeno porodit dříve, může vám být nabídnuta indukce porodu nebo císařský řez.(10) Vaše porodní asistentka a porodník s vámi proberou výhody a rizika pokračování těhotenství oproti volbě plánovaného předčasného porodu. Plánovaný předčasný porod neznamená, že nebudete vyslyšena ve svých přáních. Stále je možné sestavit porodní plán a probrat s porodní asistentkou a porodníkem všechny vaše preference.


Co mohu udělat, abych předčasnému porodu předešla?


Pro zdravotníky není vždy snadné najít příčiny předčasného porodu, ale existují způsoby, jak můžete přispět ke snížení rizika předčasného porodu. Patří mezi ně např:

  • Udržujte si před těhotenstvím zdravou hmotnost. U žen s nadváhou a podváhou je vyšší pravděpodobnost vzniku komplikací, které by mohly přispět k předčasnému porodu. (11) Snažte se během těhotenství dodržovat zdravou a vyváženou stravu, jak jen to jde (víme, že nevolnost to může v prvních dnech těhotenství velmi ztížit). (11)
  • Zůstat fyzicky aktivní po celou dobu těhotenství má mnoho výhod. Kromě toho, že cvičení přirozeně zlepšuje náladu, může snížit riziko vzniku onemocnění, jako je cukrovka a preeklampsie, které mohou vést k předčasnému porodu.(1,12) Doporučuje se zaměřit se na 150 minut středně náročné aktivity každý týden, pokud vám porodní asistentka nedoporučí jinak.(12) Tipy na těhotenské cvičení naleznete v našem článku. 

S předčasným porodem je spojeno mnoho typů infekcí. Infekce mohou ohrozit váš imunitní systém, což zvyšuje náchylnost k dalším zdravotním problémům vás nebo vašeho dítěte. Abyste snížila riziko infekcí, doporučuje se dodržovat doporučení týkající se bezpečnosti potravin a vyhýbat se kontaktu s kočičími výkaly nebo stelivem (protože mohou přenášet bakterie, které mohou způsobit toxoplazmózu, jež může být pro vaše dítě škodlivá).13,14
 

předčasný porod

Existuje nějaká léčba, která zabrání předčasnému porodu?


Je možné, že vám porodní asistentka a porodník nabídnou léčbu k prevenci předčasného porodu, pokud:
- jste již dříve rodila v méně než 34. týdnu těhotenství
- jste již dříve potratila od 16. týdne těhotenství
- vám praskla voda před 37. týdnem (během současného nebo předchozího těhotenství)
- Váš děložní čípek byl v minulosti poškozen (např. operací)
- máte krátký děložní čípek

Rutinně se nabízejí dvě léčby. Patří mezi ně:
- hormonální lék, který se zavádí do pochvy
- operaci, při které se do děložního čípku vloží steh, který ho podpoří.

Je důležité,

abyste se o těchto léčebných postupech poradila se svou porodní asistentkou nebo porodníkem a rozhodla se, zda jsou pro vás tyto postupy vhodné.

Jaké jsou příznaky předčasného porodu?


Pokud vám bylo řečeno, že Vám hrozí předčasný porod, nebo pokud vám byl doporučen plánovaný předčasný porod, je důležité, abyste vy i váš partner znali příznaky předčasného porodu. (9)


Mezi ně mohou patřit:
- kontrakce (někdy označované jako "stahy")
- odchod hlenové zátky 
- bolesti zad
- nutkání na stolici, které je způsobeno tím, že hlavička dítěte tlačí na vaše střeva
- prasknutí plodové vody

Co se stane, když začnu předčasně rodit?


Pokud zaznamenáte jakékoli příznaky předčasného porodu, je důležité zavolat porodní asistentku, která vám poradí a provede další vyšetření.(1) Někdy, když se dítě narodí předčasně, může potřebovat zvláštní péči na novorozeneckém oddělení. Sledovat, jak se zdravotníci starají o vaše dítě místo vás, může být velmi citlivé, neváhejte hledat podporu u blízké rodiny a přátel a nebojte se zdravotnickému týmu položit jakékoli otázky. Existuje mnoho způsobů, jak se můžete podílet na péči o své předčasně narozené dítě. Zeptejte se svého zdravotnického týmu na "klokánkování", které zahrnuje kontakt rodičů a dítěte kůže na kůži. Tento úkon může vám i vašemu dítěti přinést mnoho fyzických i emocionálních výhod. (15)


Další kroky


Předčasný porod může mít na rodiče a rodinu významné dopady. Každý rodič si přeje zdravý a nekomplikovaný porod - když se tak nestane, může to být velmi nepříjemné. Nezisková organizace (např Nedoklubko) jsou připraveny nabídnout širokou škálu bezplatných služeb pro rodiny předčasně narozených dětí v každé fázi vaší cesty a jsou jim velkou oporou. Oporou vám může být i náš článek o péči o předčasně narozené děti. Neváhejte a přečtěte si ho.

Literatura
1.    National Health Service (NHS). Premature labour and birth. [Internet]. 2020. [cited 2022 May 10]. Available from: https://www.nhs.uk/pregnancy/labour-and-birth/signs-of-labour/premature…
2.    The World Health Organisation (WHO). Preterm birth. [Internet]. 2018. [cited 2022 May 10]. Available from: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/preterm-birth
3.    Conde-Agudelo A et al. Birth spacing and risk of adverse perinatal outcomes: A meta-analysis. J Am Med Assoc. 2006;295(15):1809-1823.
4.    McGovern P et al. Increased risk of preterm birth in singleton pregnancies resulting from in vitro fertilization-embryo transfer or gamete intrafallopian transfer: A meta-analysis. Fertility and Sterility. 2004;82(6):1514-1520.
5.    Mitanchez D. What neonatal complications should the pediatrician be aware of in case of maternal gestational diabetes? World Journal of Diabetes. 2015;6(5):734.
6.    Kajantie E et al. Preterm birth - A risk factor for type 2 diabetes? The Helsinki Birth Cohort study. Diabetes Care. 2010;33(12):2623-2625.
7.    Wadhwa P et al.. The contribution of maternal stress to preterm birth: Issues and considerations. Clinics in Perinatology. 2011;38(3):351-384.
8.    Forray A. Substance use during pregnancy. [Internet]. 2016. [cited 2022 May 10]. Available from: doi:10.12688/F1000RESEARCH.7645.1
9.    National Institute for Health and Care Excellence (NICE). Preterm labour and birth. [Internet]. 20199. [cited 2022 May 10]. Available from: https://www.nice.org.uk/guidance/ng25
10.    Tommy’s Charity. Premature labour and birth. [Internet]. 2021. [cited 2022 May 10]. Available from: https://www.tommys.org/pregnancy-information/premature-birth