Arrow backLanguage
Těhotenství
Článek
Add this post to favorites

Co je preeklampsie v těhotenství?

O preeklampsii se příliš nemluví. Ale pokud jste těhotná nebo se o to snažíte, stojí za to vědět, na co si dát pozor. Podívejme se na příznaky, příčiny a léčbu.

4minuty čtení Říj 20, 2023

Preeklampsie je zdravotní stav, který se obvykle objevuje v druhé polovině těhotenství (po 20.tt) nebo někdy po narození dítěte. Předpokládá se, že je způsobena tím, že se placenta nevyvíjí správně, ale přesná příčina není známa. Většina případů je naštěstí mírná a nemá dlouhodobé následky. Postihuje nejčastěji prvorodičky (10-14 %), může se však objevit i u žen, které již rodily (5-7 %).

Příčiny preeklampsie


Předpokládá se, že preeklampsie je způsobena tím, že se placenta nevyvíjí správně kvůli nedostatku krve, což znamená, že ani dítě nedostává dostatek krve a živin. Proč se placenta nemusí plně vyvinout, není známo, ale je pravděpodobné, že svou roli hrají dědičné změny ve vašich genech, protože toto onemocnění se často vyskytuje v rodinách po generace. Další informace o příčinách získáte od zdravotnického pracovníka.
 

Jaká je pravděpodobnost výskytu preeklampsie?

Až 6 % těhotenství je postiženo mírnou preeklampsií, zatímco závažné případy se vyvinou u 1-2 % těhotenství.

Kdy hrozí preeklampsie?

Ačkoli se tato čísla zdají být nízká, stojí za to být si vědom vlivů, které by mohly zvýšit pravděpodobnost vzniku preeklampsie.
- Pokud máte cukrovku, vysoký krevní tlak nebo onemocnění ledvin, před začátkem těhotenství
- Pokud máte jiné onemocnění, například lupus nebo antifosfolipidový syndrom.
- Pokud se u vás během minulého těhotenství objevila preeklampsie.


K dalším skutečnostem, které mohou přispívat k pravděpodobnosti vzniku preeklampsie, patří např:
- výskyt preeklampsie v rodině
- věk nad 40 let
- desetiletý odstup mezi tímto a posledním těhotenstvím
- očekávání dvojčat nebo více
- index tělesné hmotnosti (BMI) 35 nebo vyšší - obezita


Pokud se u vás vyskytnou dvě nebo více z těchto podmínek dohromady, je vaše šance vyšší.
Pokud se vaše porodní asistentka domnívá, že byste mohla být vystavena vysokému riziku vzniku preeklampsie, může vám být doporučeno užívat nízké dávky aspirinu denně, a to od 12. týdne těhotenství až do příchodu vašeho dítěte na svět.

preeklampsie

Příznaky preeklampsie

  • vysoký krevní tlak
  • bílkovina v moči


Tyto příznaky doma pravděpodobně sama nepoznáte. Měly by však být zachyceny při rutinním sledování moči a krevního tlaku, které máte u své porodní asistentky nebo na gynekologii. Preeklampsie se obvykle projeví po 20. týdnu těhotenství. Někdy se mohou naopak objevit výrazné potíže – bolesti hlavy, mžitky před očima, bolest v oblasti žaludku, únava nebo otoky obličeje a rukou.


Vysoký krevní tlak sice může být indikátorem preeklampsie, ale neznamená to automaticky, že ji máte. Některé ženy dostanou během těhotenství vysoký krevní tlak, jinak známý jako těhotenská hypertenze, který může být mírný, středně těžký nebo těžký. Pokud trpíte hypertenzí, váš praktický lékař by Vám měl předepsat  správné léky na snížení krevního tlaku.


Pokud pociťujete některý z těchto příznaků, vyhledejte ihned lékařskou pomoc:

  • silné bolesti hlavy
  • oteklý obličej, ruce, nohy, kotníky nebo krk
  • extrémní bolest těsně pod žebry
  • rozmazané vidění

 

Léčba preeklampsie

Pokud máte preeklampsii, budete pečlivě sledována a váš lékař vypracuje plán opatření v závislosti na závažnosti vašich příznaků. Jediným způsobem, jak preeklampsii vyléčit, je porod dítěte, takže budete obvykle pravidelně sledována, dokud nebude možné dítě porodit. Obecně platí, že čím dříve je preeklampsie diagnostikována a sledována, tím lepší jsou vyhlídky pro matku i dítě.

 

Komplikace při preeklampsii

Preeklampsie v těhotenství může způsobit několik komplikací a ve vzácných případech mohou být i život ohrožující, takže aby se předešlo riziku pro maminku a dítě, může vám lékař navrhnout porod o několik týdnů dříve. Možná to není to, co jste si představovala, ale může to být nejbezpečnější možnost. Nemusíte mít velké obavy, protože spousta dětí se narodí o něco dříve a jsou v pořádku. Jakmile se miminko narodí, váš krevní tlak by se měl vrátit do normálu během několika dnů nebo dokonce hodin, i když to může trvat i několik měsíců. Nebojte se, budete pečlivě sledována, abyste se ujistila, že je vše v pořádku.


Pokud se preeklampsie neléčí, může vést k eklampsii, která je pro maminku i miminko mnohem závažnější. Je to sice vzácné, ale stojí za to o tom vědět, abyste si to mohla ohlídat. Při eklampsii látky uvolňované z placenty způsobí křečovité stažení cév v mozku. Postižená žena trpí křečovitými záškuby celého těla, připomínajícími epileptický záchvat, až nakonec upadá do bezvědomí. Pokud nedojde k léčbě, tak eklampsie může vést k úmrtí matky i plodu.

Pokud není onemocnění včas rozpoznáno, může se u těhotné ženy projevit tzv. HELLP syndrom. Zkratka vznikla z počátečních písmen příznaků tohoto syndromu, kterými jsou:

H - Hemolysis čili rozpad červených krvinek
EL - Elavated Liver Function Tests neboli zvýšení jaterních testů
LP - Low Platelet Counts čili nízké hladiny krevních destiček

Pokud se obáváte, že byste mohla mít příznaky preeklampsie, měla byste se obrátit na svého lékaře nebo porodní asistentku. Mohou vás odeslat k nemocničnímu konzultantovi na další vyšetření a sestavit plán péče. 

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.