Zelená stolice u dítěte – je to důvod k obavám?
Zelená stolice se může objevit jak u kojeného dítěte, tak u dítěte, které dostává náhradní kojeneckou výživu. Obvykle není důvodem k obavám, zelené zbarvení bývá způsobeno zvýšeným vylučováním přirozených žlučových kyselin.
Rodičovství je jedním z nejkrásnějších období života, je to ale také čas plný překvapivých momentů. Tématem, kterému se dostává velké pozornosti, je dětská stolice. Mnoho rodičů bývá znepokojeno neobvyklým vzhledem stolice svého dítěte a často v něm hledají první příznaky nemoci.
Zabarvení stolice – kdy je pro rodiče miminek zdrojem obav?
Kromě nesprávné konzistence, typické pro zácpy nebo průjmy, působí znepokojivě rovněž nestandardní, např. zelené zbarvení stolice. Stává se tématem diskusí s ostatními rodiči, často i důvodem lékařských konzultací. Jak zelená stolice miminek vypadá? Neexistuje zde žádné pravidlo, může být tmavě zelená, ale také černozelená, šedozelená, nebo dokonce žlutozelená, může obsahovat hrudky nebo nikoli. Důležité je, že takto zbarvený obsah pleny není sám o sobě důvodem k obavám. Co tedy znamená, když je stolice děťátka zelená?
Co způsobuje zelené zbarvení stolice miminka?
Zelené zbarvení stolice je způsobeno přítomností přirozených žlučových kyselin vylučovaných do trávicího traktu. Jedná se o sloučeniny přirozeně produkované v játrech, které usnadňují trávení tuků. Jsou nezbytné pro to, aby dítě mohlo v těle správně využívat tuky z potravy. Vlivem bakterií v trávicím traktu podléhají žlučové kyseliny různým přeměnám, jejichž výsledkem jsou zeleně zbarvené sloučeniny. Při jejich odstraňování z organismu se stolice zbarví do zelena.
Proč dítě kaká zeleně?
Barva stolice se může měnit během prořezávání zoubků. Růst zubů je fyziologický stav, který může doprovázet mimo jiné právě zelená stolice. Zvýšená produkce slin a polykání mohou mít u kojence za následek rozvolnění stolice, jejíž zbarvení může být jiné než obvykle. Zelený obsah pleny může být také důsledkem oxidace stolice dítěte působením vzduchu, pokud dítě nebylo delší dobu přebaleno, anebo ho může způsobit strava dítěte.
Příčiny zelené stolice u kojeného dítěte
U kojených dětí může zelená, vodnatá a zpěněná stolice svědčit o nesprávné technice kojení. Pokud dítě saje z prsu příliš krátce nebo pokud matka příliš brzy nabídne dítěti mléko z druhého prsu, dostává miminko především tzv. přední mléko, které je bohatší na laktózu a obsahuje mnohem méně tuku než mléko zadní, které se vylučuje v pozdější fázi kojení.
Víte, že…
Aby dítě dostalo jak přední, tak zadní mléko, mělo by jedno kojení trvat alespoň 10 minut. Je proto dobré umožnit dítěti nejprve zcela vyprázdnit jeden prs a až potom mu nabídnout druhý.
Někdy se také stává, že je zelené kakání miminka způsobeno tím, že matka pije bylinné čaje s obsahem pískavice na podporu laktace. Tato složka může přecházet do mléka a stimulovat vylučování pankreatické šťávy, žlučových kyselin a ovlivňovat rytmus vyprazdňování dítěte. Rovněž v případě, že dítěti podáváme doplňky železa, můžeme zapříčinit zčernání nebo zezelenání stolice. Jedná se o zcela přirozený jev související s oxidačními vlastnostmi této látky.
Zelená stolice u dítěte krmeného náhradní kojeneckou výživou
Příčin zelené stolice u miminka, které dostává kojenecké mléko, může být hned několik. Může být způsobena rychlejším střevním tranzitem, tj. zkrácením doby, za kterou potrava projde trávicí soustavou dítěte. Stává se to, pokud dítě dostává potraviny, jež jsou pro ně zvláště snadno stravitelné, např. kojenecké mléko s obsahem hydrolyzované bílkoviny nebo směsi aminokyselin. Tyto produkty se z trávicího traktu vstřebávají rychleji, takže je ke strávení pokrmu potřeba méně žlučových kyselin. Nevyužitá část těchto kyselin se dostává do střeva a odchází se stolicí, kterou zbarví zeleně.
Také po konzumaci kojeneckého mléka, které obsahuje oligosacharidy mateřského mléka (HMO) nebo galakto- a fruktooligosacharidy (GOS/FOS), se u některých dětí zpočátku může objevovat nazelenalá stolice. Ani v této situaci však není důvod k obavám. Je to způsobeno změnou střevní mikroflóry (mikrobioty) a rychlejším střevním tranzitem, přičemž tyto změny jsou pro bříška děťátek prospěšné. Obohacení kojeneckého mléka o železo, tj. složku, jež je velmi důležitá pro správný vývoj dítěte, může rovněž vést ke změně barvy stolice, a to v důsledku již zmíněných přirozených oxidačních vlastností železa.
Zelená stolice při zavádění nových potravin
U dětí, které již ve stravě přijímají jiné složky než mléko, může být zelená stolice způsobena zařazováním intenzivně zelených potravin. Mezi ně patří například špenát, brokolice a kapusta, které obsahují přirozené zelené barvivo chlorofyl. Tato složka může při odcházení z těla zbarvit stolici do zelena.
Co dělat, má-li vaše dítě zelenou stolici?
Zelená barva stolice je poměrně častý jev, a pokud je dítě veselé a správně přibývá na váze, není důvod k obavám. Změní-li se však obvyklé chování vašeho dítěte, je vždy důležité děťátko pečlivěji pozorovat. Platí to rovněž pro zelené zbarvení obsahu plen. Pokud se kromě barvy stolice změní i její konzistence nebo frekvence vyprazdňování, objeví-li se ve stolici hlen nebo krev, dítě začne být apatické nebo podrážděné, neprodleně kontaktujte pediatra.
Může být zelená stolice příznakem nemoci?
Pokud zelenou stolici doprovází sípání, atopické změny na kůži a neklid dítěte, může to znamenat alergii nebo potravinovou intoleranci. Krev nebo hlen ve stolici naznačují přítomnost střevního zánětu, jenž může být známkou infekce (dostaví-li se současně horečka) nebo potravinové alergie.
Související články