Chci ukončit kojení. Jak na to?
Rozhodla jste se, že vaše děťátko přestanete kojit? Poradíme vám, jak na to, abyste tento důležitý krok zvládla bez stresu a zbytečných výčitek. Uvidíte, že nakonec bude v naprostém klidu i váš drobeček.
Přesně daný věk dítěte, ve kterém je vhodné ukončit kojení, neexistuje. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje plně kojit do ukončeného šestého měsíce věku dítěte a dále kombinovat kojení s příkrmy alespoň do jeho dvou let. V ideálním případě by však kojení mělo trvat tak dlouho, dokud to mamince i dítěti vyhovuje. Jedině tak může být přínosem pro obě strany. Ačkoliv se o takzvaném samoodstavení často hovoří již po druhém roce věku dítěte, dochází k přirozenému ukončení kojení, kdy dítě přestane samo od sebe vyžadovat mateřské mléko, většinou až mezi třetím a čtvrtým rokem života. V naší společnosti je ovšem takový věk považován spíše za nezvyklý a maminky z různých důvodů rozhodují o odstavení svého děťátka dříve, než by k tomu došlo přirozeným způsobem.
Uvažujete-li právě nyní o ukončení kojení, mějte na paměti, že pro vaše miminko nejde pouze o zdroj potravy, ale také o prostředek komunikace. Kojení zároveň vašemu dítěti dodává jistotu a uspokojení po psychické stránce. Je také rozdíl, pokud plánujete odstavení z vlastní vůle nebo vás k tomu nutí nějaké zdravotní komplikace, či předsudky okolí. Záleží i na mnoha dalších faktorech, jako například na věku dítěte a jeho povaze, na tom, jestli už přijímá jinou stravu, nebo zda je potřeba nejprve přejít na náhradní kojeneckou výživu. V každém případě bývá nejméně problematický takzvaný pozvolný odstav, kdy dochází k postupnému omezování kojení.
10 tipů, jak bez potíží ukončit kojení
S kojením přestávejte postupně
Pokud máte možnost, omezujte kojení postupně až do jeho úplného ukončení. Vaše děťátko si tak na změnu snáze zvykne, než kdybyste ho přestala kojit ze dne na den. Laktace se navíc díky tomu bude snižovat rovněž postupně, takže i vy se vyhnete nepříjemným zánětům prsu. Vhodné je rušit jedno kojení za týden, i když ve skutečnosti je toto tempo velmi individuální. Pokuste se však vyvarovat příliš rychlého odstavu, který by mohl mít neblahý vliv jak na vaši psychiku, tak na pohodu vašeho miminka.
Nejprve odbourejte kojení přes den
Nejprve omezujte kojení v době, kdy si myslíte, že to vaše dítě bude snášet nejlépe. Snáze se odbourává kojení přes den, protože lze nahradit nějakou svačinkou.
Zajistěte dítěti náhradu
Mateřské mléko poskytuje děťátku všechno, co ke správnému vývoji potřebuje. Myslete na to, že pokud s kojením přestanete, je důležité tyto látky do jídelníčku vašich mlsounů dostat jinak. V tomto ohledu je důležité dbát na vyvážený jídelníček, zapojit do něj dostatečné množství probiotik a prebiotik a další důležitých látek. Sáhnout můžete například po kojeneckých mlécích, které bývají mateřským mlékem inspirované a obsahují vše potřebné. Myslete také na vhodné příkrmy. U starších dětí lze kojení nahradit také mléčnou kaší, kysanými mléčnými výrobky nebo podáváním umělého mléka společně s ovocnými a zeleninovými příkrmy.
Zabavte svého drobečka
Dítě u vás při kojení hledá útěchu a lásku, proto se mu tyto chvilky, o které ukončením kojení přijde, snažte vynahradit třeba mazlením. Pomůže také, když pozornost svého potomka upoutáte nějakou jinou zábavou. Sama víte nejlépe, z čeho má vaše děťátko radost. Přečtěte si s ním třeba pohádku, zajděte do dětské herny nebo ven na hřiště.
Vysvětlujte, vysvětlujte, vysvětlujte
Snažte se svému děťátku celou situaci vysvětlit. Možná se vám zdá, že je ještě hodně malé na to, aby pochopilo, co se děje. Děti jsou ale velmi vnímavé a řadě věcí dokážou porozumět už jen díky vaší barvě hlasu nebo pomocí znaků.
Zapojte tatínka
Zapojte do celého procesu také partnera. Svěřte se mu se svými pocity a požádejte ho o podporu. Je potřeba, abyste byla o ukončení kojení pevně přesvědčená a současně byla naprosto v klidu. Vaše děťátko jakékoli pochybnosti okamžitě vycítí, čímž by se odstavení mohlo zkomplikovat. Starší děti si na kojení často ani nevzpomenou, pokud nemají maminku na dosah, takže můžete zkusit požádat tatínka nebo babičky o hlídání a věnovat trochu času i sama sobě.
Zaveďte nové usínací rituály
Pokud vaše dítě u kojení usíná, je obvykle úplné odstavení trochu složitější. V takovém případě je dobré vytvořit si s děťátkem nějaký nový uspávací rituál. Prohlédněte si například před spaním obrázkovou knížku, zazpívejte si nebo se spolu pomazlete. Menší děti můžete zkusit uspat chováním, houpáním nebo nošením v šátku. Připravte se však na to, že může trvat delší dobu, než si váš drobeček zvykne na nový způsob usínání.
Buďte důsledná
Velmi důležitá je důslednost. Jakmile svému dítěti jednou prs odepřete, už mu ho znovu nenabízejte. Mohlo by být velmi zmatené. Pokud však máte na výběr, vyhněte se odstavu před dovršením šestého měsíce věku dítěte. Nevhodná jsou také období, kdy vaše miminko prochází separační úzkostí, nebo v době jeho nemoci či po očkování.
Při pochybách vyčkejte
Máte-li jakékoliv pochybnosti, zda děláte správnou věc, je to nejspíš proto, že na odstavení ještě nejste připravená vy ani vaše dítě. V takovém případě je lepší ještě chvíli počkat.
Při zdravotních komplikacích se poraďte s lékařem
V případě, že musíte ukončit kojení ze zdravotních důvodů, poraďte se se svým ošetřujícím lékařem. Doporučí vám nejvhodnější postup. Nemáte-li možnost ukončit kojení postupně, může vám například předepsat přípravky na ukončení laktace. Existují také homeopatika nebo přírodní bylinky jako například máta nebo šalvěj, které laktaci snižují. V tomto případě si nejprve promyslete, který způsob bude pro vás nejpřijatelnější. Také nezapomeňte častěji kontrolovat prsa kvůli jejich případnému zatvrdnutí, abyste předešla vážnějším komplikacím, jako např. mastitis či absces. Ať už je váš důvod pro ukončení kojení jakýkoli, v první řadě naslouchejte svému srdci a řiďte se potřebami vašeho dítěte. Buďte mu nablízku, aby vědělo, že jste tu stále pro něj. Snáze tak toto zlomové období překonáte a i nadále si budete moci naplno užívat společné chvilky.
Jak postupně ukončit kojení svého dítěte?
Kojení by mělo být ukončeno postupně. Doporučuje se omezovat kojení jedno za týdnem, ačkoli tempo je velmi individuální. Nejprve je vhodné omezit kojení přes den, které může být snadněji nahrazeno nějakou svačinkou. Je důležité být při tomto procesu důsledná.
Jaké náhrady potravy zvolit při ukončení kojení?
Mateřské mléko poskytuje dítěti vše potřebné pro jeho správný vývoj. Když s kojením přestanete, je důležité zahrnout tyto živiny do stravy vašeho dítěte jinak. Můžete sáhnout po kojeneckých mlécích, které jsou inspirované mateřským mlékem a obsahují vše potřebné. Také můžete začít podávat vhodné příkrmy. U starších dětí lze kojení nahradit mléčnou kaší, kysanými mléčnými výrobky nebo podáváním umělého mléka společně s ovocnými a zeleninovými příkrmy.
Jaké nové usínací rituály zavést po ukončení kojení?
Pokud dítě usíná během kojení, je vhodné vytvořit nový uspávací rituál. Můžete si přečíst obrázkovou knihu, zazpívat si nebo se pomazlit. Menší děti můžete zkusit uspat chováním, houpáním nebo nošením v šátku.
Jak vysvětlit dítěti ukončení kojení?
Dítěti by měla být celá situace vysvětlena. I když se může zdát, že je příliš malé na to, aby pochopilo, co se děje, děti jsou velmi vnímavé a mnoha věcem dokážou porozumět prostřednictvím tónu hlasu nebo pomocí znaků.
Brožurka o kojení
Doporučené produkty
Doporučený produkt
Související články