Zázrak jménem HMO
Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout.
Správná výživa Vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu, ale také při tvorbě imunity a budování mozku a nervové soustavy. Má tedy vliv na snížení rizika závažných onemocnění jak v dětství, tak i v dospělosti. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob jako je např. cukrovka, obezita, Alzheimerova choroba aj. Kojení je to nejlepší i z pohledu sociálního. Přiložení dítěte k prsu buduje pevný vztah mezi matkou a dítětem. Mateřské mléko je unikátní – největší pevnou složku tvoří laktóza, která je následovaná tuky, prebiotické Laktóza patří k hlavním zdrojům energie, podporuje osídlení střeva kulturami prospěšných bakterií (bifidogenní efekt) a zároveň napomáhá vstřebávání minerálních látek. Druhou složkou jsou tuky. Mezi ně se řadí kys. dokosahexaenová (DHA), která má významnou roli při rozvoji mozku a očí dítěte.
Bioaktivní složka pro podporu a rozvoj imunity – HMO
Třetí nejdůležitější složkou jsou HMO - prebiotické oligosacharidy mateřského mléka. HMO z angl. Human milk oligosaccharides. Unikátní složka HMO se skládá z více jak 150 struktur, z nichž 3. nejpočetnější je 2´FL (2´fukosyllaktóza). Tato unikátní složka se stala předmětem vědeckého výzkumu, díky kterému dnes víme, že HMO jsou bioaktivní složkou stojící za rozvojem imunity dítěte. V současné době existují kojenecká mléka, která obsahují struktury prebiotické oligosacharidů 2´FL podobné těm v mateřském mléce. Neobsahuje palmový olej.
80 % imunity se nachází ve střevech
Je známým faktem, že 80 % imunity se nachází ve střevech. Organismy, které utváří vyváženou střevní flóru, nazýváme probiotické baktérie. Ta vytváří ve střevě obrovské společenství (mikrobiom), který je čím dál tím více uznáván jako orgán sám o sobě, orgán, který se mění po celou dobu našeho života především tím, jak se stravujeme. Odborníci dokonce říkají, že střevo je náš druhý mozek, který ovládá naše myšlenky a povědomí podobně jako mozek. V této souvislosti ale zase hraje rozhodující úlohu složení mateřského mléka, díky němuž se do střevní flóry dostávají jak zdraví prospěšné probiotické bakterie (např. Lactobacillus reuteri, Bifidobacterium lactis), tak „potrava“ pro jejich růst - HMO. HMO jsou nejen prebiotika a podporují prospěšné bakterie, ale mají také schopnost snižovat růst a pronikání škodlivých patogenních bakterií do organismu.
HMO je zázrakem přírody
Díky vědeckým poznatkům také víme, že HMO mají skutečně všestranný význam pro zdravý vývoj. Jejich produkce je podmíněna geneticky a jejich složení je během laktace nepřetržitě přizpůsobováno matkou tak, aby, co nejvíce odpovídalo potřebám dítěte. Význam a znovuobjevení HMO je tak skokem do budoucnosti.
Související články