Jak začít s kojením
Kojení je velkým tématem po příchodu miminka na svět. Zorientujte se snadněji ve všech otázkách, které přináší.
Věděla jste, že se složení mateřského mléka mění podle potřeb vašeho dítěte? V prvních dnech po porodu budou vaše prsy produkovat kolostrum, mléko bohaté na živiny v menších dávkách dokonale odpovídajících velikosti bříška novorozeného děťátka. Během druhého týdne se začne vytvářet tzv. zralé mléko, které je přizpůsobeno stále vyšším potřebám dítěte.
Máte, pocit, že vaše dítě v prvních dnech kojení nepije dost?
Nejste sama, řada novopečených maminek má pocit, že v prvních několika dnech po porodu nemají pro své dítě dostatek mléka. Můžeme vás uklidnit – není to pravda. Pokud dítě dobře saje a přiměřeně roste, pak platí, že kolostrum se tvoří ve velmi malých dávkách plně pokrývajících potřeby novorozence, jejichž žaludek má v této fázi velikost vlašského ořechu. Toto mléko, které tělo produkuje v prvních dnech po porodu, obsahuje všechny nezbytné bílkoviny, vitamíny, minerály a protilátky.
Při kojení na velikost nezáleží
Ať máte prsa malá či větší, určitě budou schopna vyprodukovat dostatek mléka k pokrytí potřeb vašeho dítěte. Po porodu hormony ve vašem těle spustí produkci mléka. Jakmile dítě začne pít, mléko se bude tvořit i nadále a čím větší bude spotřeba, tím vyšší bude i produkce.
Přisátí a sání
Při správném přisátí jsou ústa dítěte široce rozevřená, rty obepínají prsní dvorec, přičemž jeho větší část je uvnitř úst. Během sání byste měla slyšet, jak dítě polyká. Polykání bude nejprve rychlé, dokud se přísun mléka plně nespustí, potom budou polykací pohyby delší a hlubší. Mléko se v prsech tvoří ve vlnách a zvuky, které bude dítě při kojení vydávat, vám napoví, kolik mléka z prsou teče.
Plná a prázdná prsa
Prsy mohou být před kojením viditelně plnější. Nechte dítě pít z jednoho prsu tak dlouho, dokud bude chtít, a poté mu případně nabídněte druhý prs. Dítě tak vypije dostatečné množství tzv. předního mléka, které zahání žízeň, i výživného zadního mléka, které se začne tvořit později v průběhu kojení. Po kojení by prsa měla být měkčí a méně plná. Pokud tomu tak není, sledujte své dítě při kojení, abyste se ujistila, že nesaje jen na prázdno, ale také polyká. Vyzkoušejte také různé polohy při kojení, tak aby bylo kojení pro vás i vaše miminko co nejpohodlnější.
Mokré plenky
Ke konci prvního týdne se zvýší počet plenek, které dítě spotřebuje za den. V této době by mělo mít dítě 2-3 hojnější stoličky žluté barvy denně a pomočit nejméně šest plenek za 24 hodin.
Frekvence kojení
Kojte podle potřeby. V prvních týdnech se většina dětí kojí 8 až 12krát za 24 hodin. Kojení podle potřeby zajistí dostatečnou produkci mléka.
Hmotnostní přírůstky
Nejspolehlivějším důkazem toho, že dítě pije dostatečně, jsou hmotnostní přírůstky. V prvním týdnu života dítě pravděpodobně trochu zhubne. Ale od chvíle, kdy znovu dosáhne porodní hmotnosti, k čemuž většinou dojde ke konci druhého týdne, by mělo pravidelně a dostatečně přibírat.
Celkový zdravotní stav
Dalším spolehlivým důkazem toho, že je výživa dostatečná, je aktivní, čilé a spokojené dítě. Pravidelné návštěvy pediatra vám pomohou sledovat hmotnostní přírůstky a celkový stav dítěte. Pokud se kdykoli budete potřebovat o čemkoli ujistit nebo poradit, kontaktujte svého pediatra, zdravotní sestru nebo laktační poradkyni v místě bydliště.
Vitamin D
V případě potřeby vyhledejte odbornou pomoc Většinu obtíží při kojení lze snadno zvládnout. Je možné, že se budete potřebovat na některé věci zeptat a poradit se s odborníky. Pokud se vám dostane rychlé podpory, zvýší se tím pravděpodobnost, že budete moci v kojení úspěšně pokračovat. Některé nemocnice, komunitní i veřejná zdravotnická zařízení nabízejí poradenské služby a podporu pro kojící matky.
- Poraďte se s lékařem, porodní asistentkou nebo laktační poradkyní
- Pokud jste rodila v nemocnici, můžete využít poradenské služby, které nabízí většina z nich
- Zavolejte do místního veřejného zdravotnického zařízení a poraďte se se zdravotní sestrou
- Kontaktujte některou ze skupin na podporu kojení, jako je například Laktační liga – kontakt na nejbližší poradkyni najdete například na internetu
Brožurka o kojení
Doporučený produkt
Související články