Kojení den po dni a jeho vliv na imunitu miminka
Den po dni Mateřské mléko je zkrátka úžasné. Adaptuje se na měnící se potřeby vašeho dítěte a nabízí mu širokou paletu chutí.
Kojení
Víme, že se mléko od narození do doby 6 měsíců liší, proto bude jiné dnes než zítra. Také se bude lišit na začátku kojení i při jeho ukončení. Z tohoto důvodu ho rozlišujeme na tři druhy.
Kolostrum: První drahocenná strava pro vaše miminko
Kolostrum je první mateřské mléko, které vaše tělo produkuje. Když začněte kojit miminko co možná nejdříve po jeho narození, pak mu dodáte potřebné kolostrum, které ho pomůže ochránit proti různým infekcím. Kolostrum totiž obsahuje vysoké množství protilátek v podobě bílkovin, je hustší než mléko, má žlutější barvu a mléčná žláza ho bude během několika dnů dále produkovat. Ačkoli vaše tělo vytvoří jen malé množství kolostra, odpovídá to potřebám vašeho nově narozeného miminka během prvních dnů. Přestože maminky dětem kolostrum dříve nedávaly, dnes odborníci společně s WHO (Světovou zdravotnickou organizací) doporučují, aby miminka tuto důležitou a zdraví prospěšnou tekutinu dostávala. Kolostrum (1. – 5. den)
- Obsahuje vysoké množství kalorií, bílkovin, protilátek a dalších faktorů, které podporují imunitu miminka.
Přechodné mléko (6. – 14. den)
- Přechodné mléko je bělejší barvy než kolostrum, i přesto má stále žlutý odstín.
- Předpokládá se, že miminko bude vyžadovat časté krmení, proto bude mléčná žláza produkovat dostatek mléka.
- Miminko může jíst často, protože mateřské mléko je snadno stravitelné.
- Složení živin v mateřském mléce se postupně mění s růstem dítěte.
Zralé mateřské mléko (15.den+)
- Zralé mateřské mléko je bílé, na pohled má řídkou strukturu.
- Jak dítě roste, nemusí se krmit tak často, jako v prvních dvou týdnech jeho života.
- Vaše produkce mléka postupně roste až na cca 750 ml za den.
Z čeho je mé mateřské mléko složené?
HM-O: Přirození strážci vývoje vašeho miminka
- HM-O (prebiotické oligosacharidy mateřského mléka) jsou speciální bioaktivní složky, které se nachází pouze v lidském mateřském mléce. HM-O představují přirozené strážce vývoje vašeho miminka, které podporují růst „přátelských“ bakterií ve střevech a vytváří podmínky, jež zamezují růstu škodlivých bakterií.
2. Bílkoviny V mateřském mléce se nachází vysoce kvalitní bílkoviny, které jsou většinou vytvořené ze syrovátky. Oproti tomu jsou bílkoviny v kravském mléce méně kvalitní. Během prvních 6 měsíců se množství proteinů v mateřském mléce snižuje. Zastoupení jednotlivých druhů je přizpůsobeno přesně na míru růstu a vývoje kojence. Kravské mléko má příliš mnoho bílkovin, sodíku a jiných látek. Proto může zatížit nezralé orgány vašeho dítěte. Syrovátka Kasein 60% 18% Vs. 40% 82%
3. Sacharidy Stejně jako chléb, tak i mateřské mléko obsahuje tolik důležité sacharidy. Hlavním sacharidem v mateřském mléce je laktóza (přirozeně se vyskytující cukr). Malé množství laktózy se ve střevě novorozence neabsorbuje, a tak pomáhá k měkčí stolici dítěte.
4. Tuky Přibližně polovina kalorické nálože mateřského mléka je obsažena v tucích. Obsah tuku v mléce se mění během dne a postupně se zvyšuje během jednoho konkrétního kojení. Mléko, které pije dítě ke konci krmení, se také nazývá „zadní“ mléko a obsahuje nejvíce tuku. Důležitou složkou ze skupiny tuků, která má velký význam pro zdraví dítěte, je dokosahexaenová kyselina neboli DHA. DHA je omega-3 mastná kyselina, která je důležitá pro zdravý vývoj mozku a očí vašeho miminka.
5. Vitamíny a minerály Vhodná strava kojící maminky ovlivňuje množství živin v mateřském mléce. Jedná se např. o vitamín A, vitamín D, vitamíny skupiny B a jód. Všechny tyto látky hrají klíčovou roli v růstu a vývoji miminka.
6. Přátelské bakterie Mateřské mléko obsahuje také bakterie, které jsou pro organismus dítěte přínosné. Mezi takové patří například laktobacily nebo bifidobakterie. V mateřském mléce se vyskytují přirozeně. Předpokládá se, že pomáhají stimulovat správný vývoj imunitního systému vašeho miminka.
Brožurka o kojení
Doporučený produkt
Související články