Arrow backLanguage
Těhotenství
Článek
Add this post to favorites

Tvrdnutí břicha v těhotenství - neboli stahy dělohy

Trápí vás tvrdnutí bříška v těhotenství? Zcela zbytečně! Jedná se o naprosto přirozený příznak správně se vyvíjejícího pokročilého těhotenství, naznačující, že se vaše děloha připravuje na porod.

4minuty čtení Čer 26, 2024

Tvrdnutí břicha je označení pro děložní stahy během těhotenství. Jedná se o standardní příznak správně probíhajícího pokročilého těhotenství, předzvěst prvních děložních kontrakcí, kterými se děloha připravuje na porod.  

Tvrdnutí břicha v těhotenství – příčiny

Děložní stahy, jež jsou bezprostřední příčinou tvrdnutí břicha v těhotenství, bývají rovněž označovány jako Braxton-Hicksovy kontrakce neboli poslíčci. Některé ženy je pocítí již kolem 20. týdne těhotenství, jiné až později, kolem 28.30. týdne. Jsou zcela přirozeným příznakem, v mnoha případech vyvolaným pohyby dítěte v břiše matky. Poslíčci se mohou objevit několikrát denně, nejsou bolestivé a netrvají příliš dlouho, nejvýše půl minuty.

Je třeba se připravit na to, že s každým dalším týdnem se budou kontrakce objevovat častěji a budou delší (ke konci těhotenství mohou trvat až dvě minuty), takže vaše bříško bude stále pevnější. To vše je fyziologickou známkou skutečnosti, že se vaše tělo připravuje na porod.   

 

Důležité

Jak poznáte Braxton-Hicksovy kontrakce? Jsou trochu podobné křečím, které jste mívala během menstruace. Obvykle se objevují v horní části břicha a postupně se přesouvají směrem k dolním partiím břicha. Můžete je vnímat jako poměrně charakteristické napětí dělohy.

Děložní stahy – jak zmírnit nepříjemné pocity?

Tvrdnutí bříška během těhotenství pro vás může být poměrně nepříjemné, ale naštěstí existují jednoduché způsoby, jak pocit křečí zmírnit. Mnoha ženám pomáhá jít na krátkou procházku, lehnout si a dát si nohy nahoru a dopřát si teplou, nikoli však horkou koupel.

Ke zmírnění kontrakcí pomáhají rovněž dechová a relaxační cvičení. Můžete se na ně zeptat svého gynekologa nebo porodní asistentky, případně se o nich dozvíte v porodních kurzech. Nezapomeňte, že někdy může být tvrdnutí břicha v těhotenství způsobeno příliš velkou fyzickou námahou, proto si dejte pozor na přepracování, nezvedejte těžké předměty a nezapomínejte odpočívat!  

Důležité

Pokud vás Braxton-Hicksovy kontrakce a s nimi spojené tvrdnutí břicha velmi obtěžují a přirozené způsoby jejich zmírnění nepomáhají, může vám lékař předepsat léky zmírňující stahy dělohy, bezpečné pro těhotné ženy, a dále doplňky stravy obsahující hořčík.

Děložní kontrakce – kdy jim věnovat pozornost?

Přestože je tvrdnutí břicha v těhotenství přirozenou fází přípravy těla na porod, existují situace, kdy byste o něm měla informovat svého lékaře.

Upozornění

Během kontrakcí si raději nemasírujte břicho, protože tím povzbudíte miminko k pohybu a kontrakce mohou naopak zesílit.

Měla byste zpozornět, pokud jsou kontrakce velmi bolestivé, pravidelné a intenzivní, doprovázené špiněním nebo krvácením. Neměla byste je brát na lehkou váhu ani v případě, že vás kontrakce budí během noci nebo ovlivňují aktivitu vašeho miminka.

tvrdnutí břicha

Pamatujte, že tvrdnutí břicha, zejména ve třetím trimestru těhotenství, sice není nic nebezpečného, ale pokud je doprovázeno dalšími znepokojivými příznaky, může se již jednat o stav nebezpečný pro vaše dítě. Někdy tyto příznaky předznamenávají odlučování placenty nebo předčasný porod. Na velmi tvrdé břicho a doprovodné špinění nebo krvácení byste měla reagovat okamžitou návštěvou nemocnice!

Tvrdnutí břicha v těhotenství bez křečí

Pokud není tvrdnutí bříška ve třetím trimestru těhotenství doprovázeno stahy, jedná se spíše o příznak zažívacích problémů, jako jsou nadýmání, zácpa či poruchy trávení. Vaše děloha se stále zvětšuje a tlačí na vnitřní orgány včetně střev. Jejich obsah se pohybuje mnohem pomaleji, můžete mít problémy se stolicí a s nimi související pocit plného, napjatého, tvrdého břicha.   

tvrdnutí břicha

Jak se s tím vypořádat? Myslete na to, že byste měla vypít minimálně dva litry tekutin denně, z nichž většinu bude tvořit minerální voda. Dbejte na to, aby váš jídelníček obsahoval potraviny bohaté na vlákninu: zeleninu, ovoce či celozrnné výrobky. Jezte pravidelně (5–6krát denně), ale v malých porcích. Omezte sladkosti, tučné a těžko stravitelné potraviny. Pokud vám to váš stav dovolí, pravidelně se hýbejte.

Přestože jsou stahy dělohy v těhotenství běžným příznakem, měla byste být vždy ostražitá. Pokud je provázejí jakékoli znepokojivé příznaky nebo jsou kontrakce velmi bolestivé, kontaktujte co nejdříve svého lékaře

Ikona znala dotazyOtázky a odpovědi

Co znamená tvrdnutí břicha v těhotenství?

Tvrdnutí břicha v těhotenství znamená, že se tělo nastávající maminky připravuje na nadcházející porod. Jedná se o normální příznak těhotenství, které probíhá bez komplikací. Bezprostřední příčinou tvrdnutí bříška těhotné ženy jsou Braxton-Hicksovy kontrakce. Pokud tvrdnutí břicha není provázeno stahy, může jít o projev běžných zažívacích potíží (plynatost, problémy s trávením) souvisejících se zvětšující se dělohou, která začíná vyvíjet tlak na vnitřní orgány včetně střev.  

Co znamenají stahy dělohy v těhotenství?

Stahy dělohy v těhotenství způsobí, že bříško ztvrdne. Znamená to, že se tělo budoucí maminky připravuje na porod a že je břicho pod vlivem předporodních stahů stále napjatější a pevnější. Pokud jsou však kontrakce velmi bolestivé, intenzivní a pravidelné nebo doprovázené špiněním, měla byste navštívit svého gynekologa.

Ke konci těhotenství je břicho velmi napjaté a zvětšuje se, což může být pro těhotnou ženu poněkud nepříjemné. Kontrakce dělohy, které jsou za tento jev zodpovědné, začínají v horní části břicha a postupně se přesouvají směrem dolů. Nastávající maminka to může vnímat jako charakteristické napětí dělohy.