Komunikujte s miminkem v bříšku!
Ta malá „fazolka,“ co ve vás roste, se vyvíjí velmi rychle a brzy začne vnímat co se děje s vámi i v jeho okolí. To je skvělá příležitost začít vzájemně komunikovat a navázat pevné pouto ještě než se narodí do velkého neznámého světa.
Miminko v děloze začíná vnímat postupně všemi smysly. Začne s vámi komunikovat, i beze slov. Vy se můžete naučit jeho signálům nejen rozumět, ale posílat mu je zpět. Přečtěte si, jak miminko zklidnit, jak mu správně naslouchat a jak mu projevovat lásku i péči i přesto, že jste se ještě nesetkali tváří v tvář.
JAK HO OVLIVŇUJE VAŠE NÁLADA?
Tím, že je k vám miminko tak úzce připoutáno, dokáže vnímat dokonce vaši náladu. Prožívá s vámi všechny radosti i starosti a dokáže na ně reagovat. Vaše dobrá nálada a spokojenost může mít pozitivní vliv na hladký průběh porodu. Když jste smutná nebo rozrušená, může se vaše maličké v děloze neklidně vrtět. Dlouhodobý stres se pak může odrazit dokonce na plačtivosti dítěte po narození. Nemusíte se ale bát, že po jednom stresujícím dni v práci přivedete na svět malého morouska.
KDY ČEKAT PRVNÍ OHLÁŠENÍ?
Kolem 20. týdne začnete pociťovat první pohyby a „kopání“ nožiček na břišní stěnu. Druhorodičky toto první ohlášení miminka pociťují v průměru o dva týdny dříve. Je to tím, že pohyby miminka už dokáží bezpečně odlišit a mají během druhého těhotenství citlivější břišní stěnu. Pokud máte placentu na přední straně dělohy, pravděpodobně bude pohyby miminka tlumit. Nemusíte se tedy bát, když děťátko hned necítíte nebo jsou jeho pohyby jen slabé.
KDY ZAČNE VNÍMAT OKOLÍ?
Ještě před tím, než začne dítě komunikovat s vámi, začne zkoumat samo sebe. Sahá si na obličej, zívá a občas i škytá. V době, kdy jste vy schopná vnímat pohyby děťátka v bříšku, je miminko schopné vnímat vjemy i z druhé strany. Především doteky, hlazení nebo tlak. I beze slov například dokáže svými pohyby změnit polohu maminky, když mu není příjemná. Od třetího měsíce má dítě kůži plnou nervových zakončení, díky kterým dokáže vnímat hmatem a čichem také svoje okolí, například teplotu plodové vody nebo povrch děložní stěny.
PROČ SE ČICH ROZVÍJÍ TAK BRZY?
Tento smysl se rozvíjí už od 20. týdne v bříšku. I když podle vědců není jasné, proč se čich vyvíjí tak brzy a co dítě přesně v matčině lůně cítí, po porodu má významnou funkci. Ještě poloslepé dítě svou maminku rozpoznává právě díky nezaměnitelné vůni její kůže.
TAKY MU CHUTNÁ SLADKÉ?
Ano, sladká chuť je úplně ta první, kterou děti umí rozpoznat. Od čtvrtého měsíce děťátko začíná ochutnávat i plodovou vodu, která je plná nejrůznějších chutí. Je přirozeně nasládlá a objevují se v ní i hořko-slané složky. Po narození se miminko opět setkává se sladkou chutí skrze mateřské mléko. Proto u dětí právě tato chuť vždy jednoznačně vede.
MAJÍ MIMINKA V BŘÍŠKU OTEVŘENÉ OČI?
Oči se plně vyvinou až ve 30. týdnu těhotenství. Sice toho není v bříšku moc na koukání, ale i tak mají děti víčka pootevřená a zavírají je jen, když jdou spát. Miminka jsou nejvíc citlivá na množství světla, které přes relativně tenkou břišní stěnu prochází. Běžně jsou vystaveny světle růžové barvě, barvě vaší dělohy.
A CO V BŘÍŠKU NEJRADĚJI POSLOUCHÁ?
Už od 20. týdne má dítě bystrá ouška a odposlouchává všechny možné zvuky ze svého okolí. Umí rozlišit váš hlas od cizího, vnímá tlukot vašeho srdce, váš dech i zvuky zažívání. Voda je výborný vodič zvuků, proto se k děťátku dostane tolik zvukových vjemů. Hlasitá muzika nebo náhlá rána miminko nejspíš vyděsí. Začne být neklidné. Můžete ale zkusit děťátku pouštět hudbu, kterou máte ráda, nebo která je doporučená pro těhotné maminky. Některá miminka známá melodie dokáže uklidnit i po porodu. Jakmile se tedy dozvíte, že máte v děloze malou fazolku, můžete vlastně hned začít s prvním kontaktem. Využijte hlasových vjemů, příjemné hudby, doteků a zapojte i manžela, případně starší sourozence. Položíte tak základní kámen vašemu vztahu s tím nenarozeným drobečkem. A naučte se miminku i naslouchat! Pokud je často neklidné, něco se mu nemusí líbit. Snažte se být v klidu a pohodě a užívejte si krásné chvíle s rostoucím bříškem.
Související články