Přejít k hlavnímu obsahu

Kojení dospělých mužů: Úchylka nebo prospěšná věc?

Nestle Baby kojeni tatinku

Kojení miminek všem připadá naprosto přirozené, ale jak je to s kojením tatínků? Existuje vůbec něco takového? Ano, a dokonce již od dob antiky. Přečtěte si více.

První pomoc, romantika, nebo zvrhlost?

Některé maminky, ale i tatínkové jsou zvědaví, jak mateřské mléko chutná. Někteří ochutnají kapičku odstříkaného mléka, jiní by ho raději vyzkoušeli přímo od zdroje. „Chuť mateřského mléka se výrazně liší od kravského, které je nám dospělým, pokud mléko pijeme, bližší. Tatínkové tak většinou po prvním ochutnání prohlásí, že jim mateřské mléko nechutná, a dál už zájem nemají,“ říká laktační poradkyně Hana Strejčková. Zdá se to možná nezvyklé, ale jsou to právě tatínci, kteří mohou poskytnout u kojení první pomoc. Když se mamince nalijí prsa natolik, že tzv. zatvrdnou, čili z nejrůznějších důvodů dojde k zatvrdlinám v prsu, kvůli kterým není miminko schopné se nakojit, je nutné mléko jakkoliv odsát. Stává se, že si s takovouto retencí neporadí ani ruce, ani ruční či domácí elektrická odsávačka. A to je chvíle pro tatínka. Pokud se partneři dohodnou, může muž zkusit mléko odsát a tím mamince ulevit. Nejen řadu žen, ale také mnoho mužů představa kojení tatínků vyloženě odrazuje. Ženy považují kojení nejen za přirozený způsob výživy miminek, ale znamená pro ně i možnost trávit se svým miminkem čas v těsném kontaktu, a díky tomu se s ním stále více sbližovat. Jsou to však chvilky, které si chtějí nechat jen pro sebe, a představa muže přisátého k prsu jim připadá opravdu zvrhlá. Muži zase zpravidla pokládají kojení za něco, co zkrátka patří jejich dítěti. Navíc chtějí ženy i nadále vnímat především jako své partnerky a s kojením jako sexuální praktikou se neztotožňují.

Kojení dospělých znali už v antice

Ačkoliv se o kojení dospělých lidí téměř nemluví, nejedná se o novou záležitost. Údajně je takový fenomén znám již z dob antiky. Popisuje ho například příběh zvaný Roman Charity. Vypráví o muži odsouzeném k smrti vyhladověním. V žaláři však tohoto muže navštěvovala jeho dcera, která ho tajně kojila, aby dále žil. Jakmile celá událost vyšla najevo, dojal její čin soudce natolik, že byl muž zproštěn viny a propuštěn na svobodu. Příběh následně inspiroval řadu výtvarných děl a zůstává otázkou, co umělce k tomuto tématu tolik přitahovalo. Zda to byl neobvyklý způsob, jak pomoci přežít blízkému člověku, nebo spíše erotický podtext celé události. „Kojení dospělých mužů je známý jev, jde však o velmi intimní záležitost, která není veřejně příliš probírána,“ uvádí laktační poradkyně. „Některým mužům připadají kojící ženy vzrušující, ale v praxi platí, že většina žen se první týdny po porodu soustředí především na své dítě a projevy intimity od svého partnera obvykle přijímá s rozpaky. Pokud by novopečený tatínek přišel bez jakékoli předchozí domluvy  s požadavkem, že chce také nakojit, mohl by tím svou partnerku opravdu uvést do rozpaků, či zaskočit,“ doplňuje Hana Strejčková. Některé muže však představa kojení vzrušuje a touží po zpestření sexuálního života právě tímto způsobem. V takové situaci je ovšem nezbytné, aby i žena byla naladěna stejně. Pokud by jeden z partnerů i přes nesouhlas druhého neustále naléhal, může to vést až k partnerské krizi.

Mám kojit své dítě i muže zároveň?

Záleží jenom na vás. Nikdo vás nemůže nutit, abyste kojila svého partnera. Mějte však vždy na paměti, že v prvním roce života dítěte je základem jeho výživy v ideálním případě mateřské mléko. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje miminko plně kojit minimálně do šestého měsíce věku a v kojení pokračovat i nadále při zavádění příkrmů, a to nejlépe do dvou let a déle. Co týče kojení tatínka, tak je otázkou, jakým způsobem taková aktivita ovlivní váš vzájemný vztah. Je rozdíl, když vám partner výjimečně pomůže od bolesti způsobené zatvrdlinami v prsou, nebo když má z kojení potěšení a vyžaduje ho stále častěji. Pokud s tím ovšem oba nadšeně souhlasíte a máte pocit, že vám kojení tatínka prospěje, vyzkoušejte to. V opačném případě si raději užívejte společné chvilky jiným způsobem. Můžete třeba požádat babičku o hlídání a vyrazit do kina nebo na romantickou večeři. Brožurka o kojení

STÁHNOUT BROŽURKU O KOJENÍ