Sex po porodu
Návrat k sexu po těhotenství se může zdát náročný. Možná se obáváte sblížení nebo si nejste jistá svou atraktivitou. Zjistěte, jak si zajistit bezpečný a příjemný návrat k pohlavnímu styku po porodu.
Většina matek – bez ohledu na to, jakým způsobem se jim dítě narodilo – má z prvního sexu po těhotenství obavy. Někdy se dokonce hovoří o „reiniciaci“ – vzhledem k tomu, že porod představuje tak významný zlom v sexuálním životě ženy. Mladá maminka se bojí bolesti a toho, zda bude její partner spokojen, až se opět dostane do kontaktu s jejím tělem změněným těhotenstvím. Pokud se však již cítíte na sblížení připravená, stojí za to s ním neotálet. Je pouze nutné se na to náležitě přichystat.
Jak dlouho po porodu je možné se milovat?
Doba zahájení pohlavního styku po těhotenství je velmi individuální záležitostí. Pokud jde o fyzický aspekt, předpokládá se, že po císařském řezu je třeba se sexem počkat minimálně čtyři týdny a po přirozeném porodu nejméně šest týdnů. Jedná se o obvyklou dobu, během níž se hojí placentární rána v děloze a v případě přirozeného porodu se pochva vrací do svého přirozeného stavu. Abyste pomohli vagině po porodu rychleji získat zpět její pružnost, je dobré ji podpořit cvičením svalů pánevního dna.
Jedná se však pouze o teorii. Psychologický aspekt rozhodnutí vrátit se k pohlavnímu styku po porodu je totiž mnohem důležitější. Žena na to musí být připravená a opravdu to chtít. Pokud ještě nejste zcela rozhodnutá, tento okamžik odložte. Promluvte si s partnerem o svých očekáváních nebo obavách. Požádejte ho, aby byl chápavý a velmi jemný. Pokud navzdory všemu stále pociťujete úzkost z návratu k pohlavnímu styku více než šest měsíců po porodu, zvažte konzultaci se svým lékařem. Možná budete potřebovat psychologickou podporu, abyste se vyrovnala s nastalými změnami.
Jak se připravit na první sex po těhotenství?
Především nezapomeňte, že abyste se v ložnici cítila dobře, musíte být správně naladěná. Předtím si zkuste odpočinout a relaxovat. Možná vám také udělá dobře, když se zaměříte na různé procedury péče o pleť, které vám pomohou cítit se krásnější ve svém vlastním těle. Některé mladé maminky se totiž obávají, že jejich tělo změněné po těhotenství může jejich partnerovi připadat neatraktivní.
Stojí však za to přijmout změny ve vás a věřit, že je přijme i váš muž. Jistě oba toužíte po blízkosti a něze – návrat k nim může váš vztah výrazně ovlivnit.
Zajistěte si správnou romantickou atmosféru. Vyberte si dobu, kdy máte čas sami pro sebe – například když víte, že vaše dítě obvykle nebývá v určitou dobu vzhůru. Nespěchejte a nemějte od sebe přehnaná očekávání. Může se stát, že tato „reiniciace“ bude spojena s určitým nepohodlím, nebo bude dokonce mírně bolestivá. Ale žádné obavy – časem to pomine a vy si budete brzy opět naplno užívat sexuálního života.
Důležité
Mnoho mladých maminek si po porodu stěžuje na suchost pochvy. Tento problém je častější u kojících žen, protože za nedostatečnou hydrataci jsou zodpovědné hormony – včetně prolaktinu, souvisejícího s kojením. Chcete-li se vypořádat s vaginální suchostí, je vhodné sáhnout po různých lubrikantech. K podpoře přirozené bakteriální flóry pochvy se používají také speciální vaginální globule nebo zvlhčující tekutiny s tyčinkami kyseliny mléčné. Některé prostředky jsou dostupné bez lékařského předpisu, jiné vyžadují konzultaci s gynekologem. Nebojte se s ním o tom mluvit – jedná se o běžný problém a správná příprava vám pomůže snížit stres ze zahájení pohlavního styku po těhotenství.
Antikoncepce po porodu
Pokud zatím pro své děťátko neplánujete sourozence, měla byste před pohlavním stykem zvolit vhodnou antikoncepci. Pokud nekojíte, máte neomezený výběr antikoncepčních metod. A pokud jste kojící maminka, měla byste se vyhnout produktům obsahujícím estrogen. Patří mezi ně oblíbené dvousložkové tablety. Existuje však několik metod, jak se vyhnout otěhotnění a zároveň být při kojení v bezpečí. Patří mezi ně například kondomy, jednosložkové (progesteronové) tabletky, antikoncepční implantát nebo injekce a nitroděložní tělísko nebo tzv. spirála (hormonální nebo nehormonální).
Můžete se také zeptat svého lékaře, zda jsou přirozené metody plánování rodičovství ve vašem stavu již doporučeny. Poraďte se se svým gynekologem a vyberte si antikoncepci, která je pro vaše tělo nejvhodnější.
Související články