Jak se starat o správnou hmotnost dítěte?
Stravovací návyky vašeho dítěte se formují od prvního dne. Správná výživa vašeho dítěte je důležitá nejen pro jeho vývoj, ale také zabraňuje vzniku onemocnění v budoucnu.
Každá maminka a tatínek, o babičkách a dědečcích nemluvě, se starají o to, aby jejich dítě bylo syté. Zvykli jsme si myslet, že zdravé dítě je kulaté, až baculaté se zarudlým obličejem. První tři roky života dítěte jsou však obdobím, kdy se formují jeho stravovací návyky a programuje se jeho metabolismus. Správnou výživou dítěte a zajištěním správné tělesné hmotnosti v tomto období podpoříte zdravý start dítěte do budoucna. Zjistěte, jak posoudit, zda je výška a hmotnost vašeho dítěte správná.
Hmotnost vašeho dítěte a percentilové tabulky
Sledujte přírůstky hmotnosti svého dítěte a porovnávejte je s hodnotami, které jsou uvedeny v percentilové mřížce pro chlapce a dívky. Pokud váha vašeho dítěte není v normě, stojí za zvážení, zda neděláte chybu. Pokud se nadváha nebo obezita u dětí odhalí dostatečně brzy, lze ji dobře léčit.
Varovné signály:
Signál 1: váha vašeho dítěte se vymyká normám stanoveným v percentilových tabulkách.
Signál 2: přestože se zdá, že vaše dítě jí zdravě a hodně se hýbe, je stále baculaté
Důležité
Pokud si nejste jisti, kolik by vaše dítě mělo vážit, a zdá se vám, že má nadváhu, vyhledejte lékařskou pomoc. Chcete-li zjistit, zda má vaše dítě nadváhu nebo je obézní, je třeba ho zvážit a změřit. Poměr mezi váhou a výškou dítěte lékaři napoví, zda se dítě vyvíjí správně - zda není příliš hubené nebo příliš obézní.
Nezdravá váha kojenců
Nadváha v kojeneckém věku vystavuje dítě riziku obezity a zdravotních komplikací v pozdějším věku, ale může být také příčinou opožděného osvojování určitých dovedností batolete. Děti s nadváhou obvykle začínají později lézt a chodit a i ty nejjednodušší hry od nich vyžadují mnohem větší úsilí než od jejich štíhlých vrstevníků.
První prevencí proti nadváze u dětí je kojení. Mateřské mléko totiž obsahuje mimo jiné vysoce kvalitní bílkoviny, jejichž množství je ideálně přizpůsobeno potřebám kojence v každé fázi vývoje. Když se dítě narodí a intenzivně roste, má bílkovin dostatek; později, když se tempo růstu přirozeně zpomalí a s ním i potřeba bílkovin dítěte, klesá i obsah této složky v mateřském mléce. To je důležité, protože studie ukazují, že nadbytek bílkovin v raném věku může v budoucnu podporovat obezitu.
Mezi 17. a 26. týdnem věku je pak čas rozšířit jídelníček o pokrmy ze všech skupin potravin, tj. zeleninu, ovoce, obiloviny, bílkoviny a zdravé tuky. Přečtěte si jaký je vzorový jídelníček pro děti od 1 roku v tomto článku.
Jak předcházet nadváze a obezitě u dítěte?
Pomocí percentilových tabulek lékař posoudí vývoj vašeho dítěte. Pokud se potvrdí vaše obavy z abnormální váhy dítěte, navrhne vhodnou léčbu. Obvykle se však rady omezují na úpravu stravy vašeho dítěte.
V případě nadváhy u kojenců a malých dětí bychom se měli zaměřit na zkoumání špatných stravovacích návyků. Čím dříve se pustíte do boje s nadváhou vašeho děťátka, tím bude účinnější. Špatné stravovací návyky vštěpované od kojeneckého věku způsobují neustálé přibývání na váze, což má za následek obezitu v dospívání a dospělosti, proti které je velmi obtížné bojovat.
Nejčastější chyby, kterých se při výživě dětí dopouštíme:
• podávání příliš velkých porcí a nucení do jídla (překrmování)
• podávání svačin mezi jídly
• nepravidelné podávání jídel
• příliš mnoho bílkovin ve stravě
• příliš mnoho džusů
• příliš mnoho sladkých jídel a dezertů
• nedostatek fyzické aktivity
Správná výživa vašeho dítěte je investicí do budoucnosti - jeho i vaší.
Související články