tata-krmeni

Tatínku, dbejte o zdraví a bezpečí svého dítěte

Od narození
Článek
Úno 22, 2023
6 minut

Abyste se v roli hlavy rodiny mohli plně realizovat, musíte se naučit, jak reagovat v krizových situacích, a ještě lépe, jak jim předcházet.

Dítě samozřejmě nelze ochránit před všemi nemocemi, drobnými nebo dokonce závažnými nehodami. Můžete se však pokusit omezit jejich rozsah a zajistit bezpečné podmínky pro vývoj dítěte. Pokud se naučíte, jak reagovat v obtížných chvílích, budete schopni jednat informovaně a s rozvahou. Vaše vyrovnanost a klid pak mohou situaci zachránit. Nebudeme vám zde předkládat konkrétní lékařské rady – náš článek je jen hrstkou obecných rad, které vám pomohou zajistit vašemu potomkovi zdraví a bezpečí. Jakékoliv pochybnosti v této oblasti byste však měli vždy konzultovat se svým lékařem.

 

Jak dbát o zdraví a bezpečí svého dítěte?

Na prvním místě je prevence – vytvořte svému dítěti vhodné podmínky, které ho ochrání před nemocemi. Zajistěte mu správnou stravu, která mu poskytne potřebné živiny. Nepřehřívejte své dítě – podle některých lékařů je to ještě nebezpečnější než nechat je mírně prochladnout. Snažte se také trávit co nejvíce času venku. Pokud je vaše partnerka unavená, vezměte dítě na procházku sami. Staráte se tak o jeho zdraví a zároveň ukážete své milé, že se na vás může spolehnout. S dítětem v kočárku si také můžete jít zacvičit nebo zaběhat do parku. Tímto způsobem budete rozvíjet své koníčky a fyzickou aktivitu a vaše dítě si užije skvělé chvíle venku, bude sledovat tátu při cvičení a získá dobré vzory do budoucna.

tata-s-kocarkem

Když dítě onemocní…

Řekněme si to na rovinu: bez ohledu na to, jak se snažíte nemocem u svého dítěte předcházet, nelze se jim vyhnout docela. Jedná se o přirozenou součást získávání imunity miminka. Je však dobré vědět, jak postupovat při nejčastějších zdravotních problémech kojenců. Nezapomeňte také, že vždy mohou nastat naléhavé situace, které vyžadují urgentní zásah. Chcete se ujistit, že víte, jak zajistit bezpečí svého dítěte v těchto náročných chvílích? Přihlaste se na kurzy první pomoci v péči o dítě, které se již běžně konají ve větších městech.

Důležité

Když batole onemocní, může jeho matka zpočátku reagovat velmi emotivně. To je normální, protože v jejím těle dochází k velkým hormonálním změnám. Pokud v této situaci zachováte chladnou hlavu, ukážete, že jste zodpovědný partner i otec. S ohledem na to je potřeba získat co nejvíce informací o zdravotním stavu vašeho dítěte. Pro svou partnerku se pak stanete neocenitelným zdrojem znalostí, klidu a podpory.

Horečka u dítěte

Když se u dítěte objeví horečka, obvykle to znamená, že se potýká s virovou nebo bakteriální infekcí. U kojenců je to často spojené s rýmou nebo kašlem. Miminko pak může být mrzuté, plačtivé a ospalé a v obličeji se mu může objevit silný ruměnec.
Pak musíte především v klidu sledovat stav svého dítěte. Změřte mu teplotu – v lékárnách je k dispozici široká škála elektronických teploměrů, které jsou pro děti nejvhodnější. Nezapomeňte, že pokud teploměr ukazuje méně než 38 °C, jedná se o tzv. zvýšenou teplotu, kterou není u dítěte vhodné snižovat. Taková teplota je známkou toho, že tělo bojuje s infekcí.

horecka-dite

Pokud se ukáže, že vaše dítě má skutečně horečku, je dobré zaznamenávat další měření – usnadníte tak lékaři stanovení správné diagnózy. Pokud se zdá, že je vaše děťátko celkově v dobrém stavu, můžete ho před návštěvou lékaře zpočátku pozorovat sami – příznaky některých infekcí totiž zmizí bez jakéhokoliv zásahu. Vysokou teplotu u dítěte je však rozhodně třeba snížit. K tomu můžete použít antipyretika pro děti v různých formách (v dávce přizpůsobené hmotnosti kojence či batolete) nebo chladivé obklady na čelo. Nezapomeňte také, že v případě horečky je nutné podávat dítěti dostatek tekutin, aby nedošlo k dehydrataci – ta může vést až k návštěvě nemocnice. Nejmenší děti je třeba přikládat k prsu co nejčastěji, starší děti lze krmit mlékem z láhve nebo jim podávat vodu.

 

Koliky u nemluvňat

Koliky u novorozenců a kojenců se obvykle objevují v prvních týdnech života (v extrémních případech až do 6. měsíce). Objevují se náhle po krmení a stejně nečekaně ustupují.
 
Charakterizuje je silná bolest břicha, při které dítě velmi hlasitě pláče, má napjaté bříško a celé se prohýbá. Mechanismus vzniku koliky nebyl dosud zcela prozkoumán. Předpokládá se, že souvisí s nedokončeným vývojem trávicí a nervové soustavy u nemluvňat. Svou roli může hrát i nesprávná technika sání, protože děti při sání polykají příliš mnoho vzduchu, což vede k nadměrnému hromadění plynů v zažívacím ústrojí.

Koliky časem jednoduše vymizí, ale dokud se objevují, stojí za to pomoci dítěti tyto bolestivé chvíle překonat. Svému děťátku můžete dopřát masáž bříška, která mu uleví od bolesti. Dejte dítěti pocítit svou přítomnost, která ho uklidní. Vezměte je do náruče, noste je, hlaďte je a mazlete se s ním. Některým miminkům pomáhají teplé obklady na bříško nebo koupel.

 

Zácpa a průjem u dítěte

Zažívací potíže, jako je průjem nebo zácpa, jsou u kojenců a malých dětí velmi časté. To souvisí s již zmíněnou nevyzrálostí trávicí soustavy, i když příčinou může být například i alergie nebo závažnější onemocnění. Průjem i zácpa jsou obvykle doprovázeny silnou bolestí břicha a celkovou slabostí.

O průjmu mluvíme, když má miminko často řídkou a vodnatou stolici. Někdy se v ní objevují nestrávené zbytky potravy, hlen, hnis nebo krev. V takových případech je třeba v první řadě zajistit, aby nemocné dítě hodně pilo – to je naprosto nezbytné, protože se tím zabrání rychlé dehydrataci. Pokud nemá miminko během průjmu chuť k jídlu, nenuťte ho do jídla. Pokud má hlad, podávejte mu lehce stravitelné pokrmy, například kaši.

Zácpa u kojenců se obvykle projevuje tím, že dítě kaká s obtížemi a bolestí. Stolici má pak tvrdou a suchou. Někdy to má psychologický základ – dítě může být ve stresu například z příliš rychlého vyměšování nebo z nějaké důležité události. K zácpě dochází také u miminek, jejichž strava obsahuje málo vlákniny nebo která nepřijímají dostatek tekutin. Pokud je vaše dítě ve vhodném věku (po 4. měsíci) a má již bohatší stravu, můžete mu podávat například sušené švestky. Pokud zácpa přetrvává, poraďte se s pediatrem.


 
Ublinkávání u nemluvněte

Fenomén ublinkávání u nemluvňat souvisí především s nevyzrálostí jejich trávicí soustavy, zejména jícnu. Projevuje se vypuzováním potravy, která vytéká z úst miminka těsně po krmení nebo během něj.

Příčinou ublinkávání může být také špatná technika krmení nebo příliš lačné přijímání potravy, při kterém dítě spolyká velké množství vzduchu. Pokud vaše dítě dobře přibírá na váze, žádné obavy – pravděpodobně to vymizí samo kolem 3. až 4. měsíce.

dite_slina

Ublinkávání však lze omezit. Po krmení vezměte dítě do náruče, opřete mu hlavu o rameno (nejlépe přikryté plenkou) a držte ho v této poloze. Držte dítě u sebe, aby se cítilo v klidu a bezpečí, a počkejte, až si odříhne spolykaný vzduch. Pokud to z jakéhokoliv důvodu nemůžete udělat a potřebujete dítě po krmení uložit zpět do postýlky, nezapomeňte ho místo na zádíčka položit na bok. V opačném případě by se dítě mohlo udusit ublinkávaným jídlem. Před jídlem je také dobré dítěti masírovat bříško. To povzbudí jeho střeva k činnosti a může to pomoci vyhnout se problémům s ublinkáváním.

 

To je jen několik zdravotních problémů, které se nejčastěji vyskytují u miminek. Nezapomeňte si přečíst podrobné informace o první pomoci pro vaše dítě v jiných případech. 


 

Přidejte se do Nestle Baby&Me klubu

  Přidejte se do Nestle Baby&Me klubu

Čekají Vás skvělé výhody, které vykouzlí úsměv každé mamince.​ Přidejte se k mnoha spokojeným maminkám​.

Nástroje pro maminky

Nástroje pro maminky

Vyzkoušejte naše užitečné nástroje pro maminky.

Vzorky zdarma

Vzorky zdarma

Testování a soutěž pro registrované​

Jídelníčky

Jídelníčky

Stáhněte si brožurky o péči o dítě a jeho jídelníček

Akční nabídky

Akční nabídky

Personalizované newslettery s akčními nabídkami