Řádení v loužích povoleno
Dnešní rodiče žijí v neustálých obavách ze všech nečistot. Někteří rodiče dokonce žádají návštěvy, aby si před vstupem do jejich domova vydezinfikovaly ruce.
Dnešní rodiče žijí v neustálých obavách ze všech nečistot. Lahve na krmení se sterilizují, povlečení se čistí pracími prostředky, které ničí 99,9 % bakterií, oblečení se pere při vysokých teplotách, aby se odstranila každá špína, a je tu ta permanentní starost o to, co děti dávají do úst. Někteří rodiče dokonce žádají návštěvy, aby si před vstupem do jejich domova vydezinfikovaly ruce.
Svým způsobem mají pravdu. Ale jen pokud mluvíme o návštěvě dítěte v prvních měsících života. Imunitní systém novorozence ještě není plně vyvinutý a několik nemocí se může přenést pouhým přejetím ruky přes obličej dítěte. Stačí si však umýt ruce mýdlem, nemusíte je nutně dezinfikovat dezinfekčním prostředkem na ruce. Když mluvíme o starších dětech, tyto obavy již nejsou tak relevantní.
Věděli jste, že
v roce 1989 byla navržena "hygienická hypotéza", podle níž snížená expozice některým mikroorganismům může vést ke zvýšení výskytu alergií. Tato teorie je však stále předmětem mnoha diskusí. Odborníci si jsou jisti tím, že expozice některým prvkům by měla být vyvážená. To znamená, že děti se mohou a měly by se trochu ušpinit, hrát si v blátě a být vystaveny vnějším prvkům, aby posílily svůj imunitní systém, pokud to dělají ve správné míře.
Přesně to obhajují Brett Finlay a Marie-Claire Arrieta ve své knize "Let Them Eat Dirt" (Nechte je jíst špínu), která vyšla v roce 2016. Hovoří v ní o důležitosti dobře vyvážených střev a stimulovaného imunitního systému. Aby toho bylo dosaženo, radí vystavovat děti některým prvkům, i když mohou pro rodiče zpočátku znít trochu děsivě.
"Pomáhat rozvíjet náš imunitní systém je jen část toho, co pro nás mikrobi dělají," uvádí se v knize. "Jsou zodpovědné za trávení většiny potravin, včetně vlákniny a bílkovinných komplexů, a rozkládají je na stravitelnější formy. Dodávají nám také nezbytné vitaminy B a K, které syntetizují od základu, což náš vlastní metabolismus nedokáže. Například bez vitaminu K produkovaného mikroby by se nám nesrážela krev."
Studie provedená univerzitami v německém Mnichově a švýcarském Curychu, publikovaná v roce 2004, rovněž potvrdila, že vystavení některým prvkům na venkově pomáhá snižovat výskyt alergií. Podle vědců mají děti vyrůstající na tradičních farmách, které jsou vystaveny mnohem většímu množství mikrobů, tendenci být odolnější vůči alergickým onemocněním, jako je astma a kožní atopie.
To samozřejmě neznamená, že by si děti měly neustále hrát v blátě, ani že byste neměli sterilizovat dětské botky.
Související články