Odříhnutí po krmení u novorozence? Nezbytnost!
Odříhnutí novorozence po jídle je normální, a dokonce nezbytné! Tuto činnost je třeba provádět po každém krmení. Přečtěte si také, jak dlouho po jídle je třeba nechat miminko odříhnout.
Odříhnutí se doporučuje v případě, že dítě jí velmi hltavě. Naučte se způsobům účinného odříhnutí, ke kterému by mělo dojít během 10 až 15 minut.
Odříhnutí dítěte po jídle vám umožní uvolnit vzduch, který vaše děťátko během krmení nadměrně spolykalo. To je důležité zejména u kojenců krmených kojeneckým mlékem, protože průtok mléka z láhve je mnohem rychlejší než z prsu, což zvyšuje množství spolykaného vzduchu. Podívejte se, jak nechat kojence odříhnout, abyste se vyhnuli pozdějším potížím s bříškem.
Kdy je nejvhodnější doba na odříhnutí novorozence?
Začátky jsou obvykle náročnější. Při prvním pokusu se vám může zdát, že to děláte poněkud nešikovně, a nechat miminko odříhnout vám může trochu činit potíže. Ale nebojte se, rychle si na to zvyknete a tím svému děťátku ulevíte.
Nejlepší chvíle na odříhnutí u novorozence:
během kojení nebo krmení z láhve
bezprostředně po krmení
Co dělat, aby si novorozenec odříhl?
Během krmení je obvykle nutná krátká přestávka, aby si dítě mohlo odříhnout. Některá miminka to milují, zatímco jiná odmítají jakékoli přerušování jídla, zejména pokud necháváte kojence odříhnout během kojení. Nebojte se, vaše dítě si vytvoří vlastní rytmus jídla a říhání, na který si rychle zvyknete.
Odříhnutí novorozence po jídle je nesmírně důležité.
Jaká je nejvhodnější poloha dítěte při odříhnutí?
Abyste miminku pomohli odstranit přebytečný vzduch z bříška, položte si plenku na rameno pro případ, že by si kojenec ublinkl. Opřete ho tak, aby mělo obě ručičky položené přes vaše rameno a hlavičku opřenou o ně. Pak ho jemně masírujte nebo poplácejte po zádíčkách. Měli byste mít dostatek trpělivosti, protože miminko si může odříhnout i po několika minutách.
Druhým způsobem je držet miminko jako při krmení z láhve, kdy je hlavička položená v ohybu lokte a výše než bříško.
Jak dlouho si má dítě po jídle odříhávat?
Odříhnutí je obvykle nutné u miminek ve věku do 4. až 6. měsíce, tedy dokud jsou krmena výhradně mateřským mlékem. Jak se vyvíjí trávicí soustava vašeho dítěte, rozšiřuje se jeho jídelníček a nemluvně je schopno samo sedět i jíst, potřeba odříhnutí tak postupně klesá a časem zcela vymizí.
Musí si dítě odříhnout po každém krmení?
V zásadě by mělo, ale nemusí také vůbec. Vše záleží na vašem děťátku, na množství snědené potravy a spolykaného vzduchu a také na fungování výše zmíněné trávicí soustavy.
Odříhnutí po krmení z láhve
Abyste zajistili, že vaše dítě nebude během krmení polykat vzduch, vyplatí se použít několik triků:
zkontrolujte, zda není dírka v dudlíku příliš velká
láhev držte tak, aby byl dudlík vždy naplněn mlékem
láhev uchopte tak, aby z ní mléko teklo bez překážek a aby miminko méně polykalo vzduch
při krmení používejte vhodné polohy a techniky
Víte, že…
Miminko by si mělo během dne odříhnout jednou až šestkrát, dokud se nezbaví přebytečného vzduchu, který spolykalo během krmení.
Otázky a odpovědi
1. Jak nechat novorozence odříhnout?
Po každém krmení si rozložte plenu na rameno a dítě na ni položte ve vzpřímené poloze. Bříško dítěte by mělo být opřené o rameno rodiče a ručičky musí být položené přes rameno maminky nebo tatínka tak, aby volně visely dolů. Kromě toho můžete dítě lehce poplácat po zádíčkách, případně mu je mírně masírovat.
Dalším způsobem je držet kojence jako při krmení z láhve – hlavička by měla být vzpřímená a o něco výše než bříško.
2. Je nutné nechávat novorozence odříhnout?
Odříhnutí je u novorozence nutné. Umožňuje uvolnění přebytečného vzduchu, který dítě spolykalo během krmení. Mimo jiné to zabraňuje vzniku bolestivého nadýmání.
3. Odříhne si novorozenec po každém krmení?
Dítě si může odříhnout téměř okamžitě po jídle, až po několika minutách nebo dokonce vůbec. To záleží zcela na něm.
4. Dokdy je třeba nechávat nemluvně odříhnout?
Kojenec by si měl odříhávat nejméně do 6. měsíce věku. Jak trávicí soustava dítěte dozrává a jeho strava je čím dál pestřejší, potřeba odříhnutí se snižuje a později zcela vymizí.
5. Proč nechat dítě odříhnout?
Odříhnutí po krmení pomáhá odstranit z bříška přebytečný vzduch, který miminko při jídle spolykalo. Je obzvláště důležité, když je dítě krmeno kojeneckým mlékem, protože mléko z láhve vytéká mnohem rychleji než z prsu, což může u kojence zvýšit množství lačně spolykaného vzduchu.
Odříhnutí je také jedním ze způsobů, jak odstranit nebo zmírnit potíže s bříškem, jako je blinkání, nadýmání nebo kolika.
Související články