Co dělat v případě dehydratace?
Dehydratace je jev, kterého se zvláště u nejmenších dětí velice obáváme. Tento stav u dětí nastává, když jejich tělo ztrácí více tekutin, než je schopno nahradit.
Co je dehydratace a kdy k ní může dojít?
Dehydratace může nastat v důsledku nedostatečného příjmu tekutin, nadměrné ztráty tekutin (např. z důvodu průjmu, zvracení, velkého pocení nebo popálenin) nebo kombinací obou faktorů.
U dětí je dehydratace zvláště nebezpečná, protože tělo dítěte obsahuje může rychleji ztratit vodu a elektrolyty (u novorozenců může tvořit voda až 75-80 % jejich tělesné hmotnosti, zatímco u dospělých se tento poměr pohybuje přibližně kolem 60 %(mají větší procento tuku v těle). Proto jsou k dehydrataci nejvíce náchylné malé děti. Dehydratace, která se projeví na ztrátě tělesné hmotnosti do 5 % je lehká, 5 až 10 % je středně těžká a nad 10 % je těžká.
Dehydratace potom může mít vážné důsledky - může ovlivnit funkci mnoha orgánů, včetně ledvin, srdce a mozku. To může vést k problémům s krevním tlakem, srdečnímu rytmu a dalším vitálním funkcím.
Znaky dehydratace
Je jich více, nicméně dle závažnosti dehydratace můžeme vidět například:
- Oschlé rty a sliznice
- Malátnost, podrážděnost
- Menší frekvenci močení (je tmavá a zapáchá) až úplnou zástavu tvorby moči (anurie)
- Halonované oči (kruhy pod očima, oči “zapadlé”)
- V případě vážnější dehydratace se mohou objevit i závratě, zmatenost až ztráta vědomí
- Rychlý srdeční tep (tachykardie)
- Snížená elasticita kůže - metoda kožního turgoru (z kůže např. na bříšku nebo na předloktí dítěte vytvoříme kožní řasu, která stojí a bude se jen těžko vyrovnávat)
- U kojenců a batolat může dojít k propadu velké fontanely pod úroveň lebeční kosti
Průjem a zvracení, co je hlavním cílem terapie?
Oba stavy si žádají především hrazení ztracených tekutin. Vždy bychom měli pamatovat na to, že na prvním místě není rychle přejít na běžnou stravu, ale hlídat to, aby nevznikla výše zmíněná dehydratace.
Při silném průjmu a zvracení nebo v případě malých dětí může být nutné podávat orální rehydratační roztoky BEBACARE HYDRATE – 2 v 1 jedná se o jediný orální rehydratační roztok, který obsahuje i výhodný obsah probiotik nebo v nejhorších případech podstupovat intravenózní rehydrataci v nemocnici.
Velmi výhodné je při léčbě průjmu využívat i probiotika. Díky probiotikům můžeme znovu nastolit rovnováhu mezi “dobrými” a “špatnými” bakteriemi ve střevech. Probiotika jsou tak dle studii spojena se zkrácením doby trvání obtíží a jejich intenzity.
Pokud je možnost, je tedy dobré volit kombinovaný preparát, který nám poskytne přímo i probiotika - BEBACARE HYDRATE – 2 v 1. V jedné dávce si smícháte 1 sáček s ORS a 1 sáček plný probiotik důležitého kmene Lactobacillus Rhamnosus v dostatečném množství pro pomoc s obnovou střevní mikroflóry.
Co je hlavním cílem rehydratace?
Rehydratace je proces, při kterém se nahrazují ztracené tekutiny a elektrolyty (hlavně sodík, draslík a chloridy), což pomáhá obnovit normální funkci všech orgánů a pacient se ihned cítí “fit”.
Pravidla rehydratace
Nechtějme výsledky ihned a nepřehánějme to s množstvím tekutin za krátký časový úsek! Pro tělo by to bylo škodlivé.
Správné zásady použití orálních rehydratačních roztoků ORR (Oral Rehydratation Solution ORS):
- ORR připravte před samotným použitím, nikoliv do zásoby s předstihem
- Přípravu ORR neodkládejte. Je dobré začít dehydrataci řešit včas, optimálně během prvních 4 hodin
- ORR připravte podle návodu za použití kvalitní pitné vody, např. kojenecké vody
- ORR ničím neochucujte (cukr, džusy, sirupy)! Změnili byste tak jeho osmolalitu, která je nezbytná pro správný účinek přípravku
- Podávejte jej vychlazený (4 – 8 °C)
- Připravený ORR se podává pomalu v intervalech 5 až 10 minut, 5 až 10 ml, tedy 1 až 2 čajové lžičky
- Doporučené dávkování ORR je u dětí 30 až 150 ml/kg v závislosti na stupni dehydratace. Poraďte se o správném dávkování s pediatrem nebo s lékárníkem
- Skvělou volbou je přidat k ORR i probiotika
- U kojených dětí můžeme použít RR jako doplněk k mateřskému mléku (např. po každé další řídké stolici cca 10 ml RR/kg tělesné hmotnosti)