Nestlé Baby příkrmy

... dáváte příkrmy

Od narození
Článek
Dub 15, 2020
8 minut

Přečtěte si odpovědi na otázky, které vás mohou napadnout během přikrmování ve spojitosti s onemocněním COVID-19.

Mám strach, že se nakazím virem COVID-19. Jak moc se toho mám obávat?

V médiích se o COVID-19 objevuje velké množství informací, které nás znepokojují a matou. Podle Světové zdravotnické organizace je možné, že pokud žijete v zasažené oblasti, budete vy nebo kdokoli z vaší rodiny novému viru vystaveni. U mnoha lidí se mohou projevit jen mírné příznaky, zejména u dětí a mladých dospělých, ovšem existují i případy vyžadující nemocniční péči. Lidé s mírnými příznaky mohou vir i tak přenášet na ostatní. To znamená, že nejlepším způsobem, jak udržet vaši rodinu v bezpečí, je dodržovat základní preventivní opatření v domácnosti a mimo domov, jako je důkladná hygiena rukou a dýchacích cest, omezení sociálních kontaktů, dodržování odstupu a používaná roušek. Také se informujte a řiďte pokyny nařízení Vlády ČR či Ministerstva zdravotnictví ČR ohledně omezení týkajících se cestování a veřejného shromažďování.

 

Krmím své dítě kojeneckou výživou nebo příkrmy, může se dítě nakazit virem skrze produkt?

V Nestlé dodržujeme přísné hygienické zásady a kontroly, pomocí nichž zajišťujeme, že jsou veškeré naše potraviny bezpečné a bez kontaminantů. Během této znepokojivé doby jsme všechny naše postupy samozřejmě zrevidovali a přidali k nim další opatření k zajištění bezpečných produktů pro vás a vaše děti. Z našich produktů dětské výživy ani vám, ani vašemu dítěti nakažení koronavirem nehrozí. Pokud své dítě krmíte kojeneckou výživou, je důležité dodržovat doporučená hygienická opatření. Světová zdravotnická organizace doporučuje před manipulací s kojeneckou výživou nebo lahví a před kontaktem s dítětem, důkladně si umýt ruce mýdlem a vodou po dobu nejméně 20 sekund, abyste snížili riziko šíření infekce kontaktem. Zajistěte také pravidelné čištění a dezinfekci případně kontaminovaných povrchů. Myjte a dezinfikujte nebo sterilizujte pravidelně předměty potřebné ke krmení dítěte. Světová zdravotnická organizace navrhuje, pokud vám při krmení dítěte není dobře, požádejte, pokud možno, druhou osobu, aby vám s krmením pomohla. Dohlédněte, aby tato osoba dodržovala stejné hygienické návyky. Pokud se u vás či vašeho partnera objeví kašel či jiné respirační příznaky, doporučuje se, abyste při krmení dítěte nosili roušku a snížili tak riziko šíření infekce. Nezapomeňte, že s rouškou je nutno správně zacházet. Pokud si nejste něčím jistí, obraťte se na svého lékaře.

 

Je nutno láhev sterilizovat, i když je v pokynech k přípravku uvedeno, že to není potřeba?

Ano. Světová zdravotnická organizace doporučuje veškeré předměty, se kterými dítě přijde do styku (kojenecké láhve, židličky, lžíce a misky), vždy důkladně umýt a sterilizovat či dezinfikovat. Veškeré takové předměty nejprve umyjte vodou, a poté je buď vyvařte či sterilizujte nebo otřete jejich povrch vhodným alkoholovým roztokem, čímž je dezinfikujete. Pokud si nejste jisti, jak v konkrétní situaci postupovat, nebojte se obrátit na svého lékaře, který vám poradí.

 

Co hrozí mému dítěti, když se nakazí, a jak jej mohu před onemocněním COVID-19 chránit?

Světová zdravotnická organizace říká, že v současné době o koronaviru nevíme dost na to, abychom si byli stoprocentně jistí jeho účinky na kojence a děti různých věkových skupin. Zatím však bylo u malých dětí a novorozeňat objeveno celkově méně případů než u ostatních věkových skupin, přičemž děti touto nemocí obecně nejsou tak závažně ovlivněny. U některých lidí, kteří se touto nemocí nakazí, se může objevit zápal plic a vážné dýchací obtíže. Zdá se však, že mezi okruh těchto osob patří spíše lidé staršího věku či lidé trpící jinými zdravotními potížemi. Víme však, že potenciálně se mohou nakazit lidé všech věkových skupin, u nichž se pak mohou objevit nepříjemné příznaky, a proto je důležité dodržovat zvláštní opatření a chránit tak sebe, svou rodinu i své okolí. Podle informací od Světové zdravotnické organizace se koronavirem můžete vy nebo vaše dítě nakazit od ostatních nebo kontaktem s kontaminovanými předměty či povrchy a následným dotykem očí, úst či nosu. Nemoc se šíří z osoby na osobu kapénkami z nosu či úst, které se mohou šířit, když daná osoba kašle, kýchá nebo vydechuje. Protože mohou tyto kapénky přistát na površích a po určitou dobu tam zůstat, je pravidelné mytí rukou a respirační hygiena velmi důležitá z hlediska prevence šíření nemoci a ochrany vás a vašeho dítěte. Než se svého dítěte dotknete, umyjte si ruce, a to minimálně po dobu 20 sekund mýdlem a vodou. Zajistěte, abyste vy i lidé ve vašem okolí dodržovali dobrou dýchací hygienu. To znamená zakrývání úst a nosu předloktím či kapesníkem při kašlání a kýchání. Takto použitý kapesník ihned vyhoďte a řádně si umyjte ruce. Malé děti mohou mít s řádným mytím rukou problém a novorozeňata potřebují, abyste to dělali za ně. Udělejte z mytí rukou hravou součást jejich dne, zejména pokud přijdou zvenku, a následně také před a po jídle. K mytí rukou používejte mýdlo a vodu, případně dezinfekční prostředek na bázi alkoholu. Užitečné doporučení k mytí rukou od Světové zdravotnické organizace můžete najít zde: https://www.who.int/gpsc/clean_hands_protection/en/ Lidé se mohou koronavirem také nakazit vdechnutím kapének osoby nakažené virem. Je proto velmi důležité si udržovat odstup alespoň 1,5 m od lidí. Chcete-li v této nelehké době udržet své malé děťátko v bezpečí, je důležité minimalizovat kontakt s ostatními lidmi mimo rodinu. Každý z rodiny, kdo se vašeho děťátka dotýká, musí dodržovat řádnou hygienu rukou a dýchání. To může být někdy náročné, avšak velmi důležité pro snížení rizika šíření nákazy. Nezapomeňte také v tomto ohledu dodržovat platné pokyny ministerstva zdravotnictví.

 

Nakazil(a) jsem se / byl(a) jsem ve styku s osobou nakaženou koronavirem. Co musím udělat pro ochranu svého dítěte?

Světová zdravotnická organizace jasně radí, jak omezovat šíření nákazy. Pokud se u vás nebo člena vaší domácnosti objeví příznaky onemocnění COVID-19, nebo pokud jste přišli do styku s osobou, u níž byla nákaza COVID-19 potvrzena, je důležité co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc. Pokud se obáváte, že trpíte příznaky onemocnění COVID-19 nebo jste byli ve styku s osobou nakaženou tímto virem, nejlepším způsobem, jak ochránit své děti a ostatní členy rodiny, je omezit styk s nimi a dodržovat dobrou respirační hygienu a hygienu rukou pro omezení dalšího rizika šíření infekce. To může být velmi náročné, ale je důležité v maximální míře omezit šíření nemoci. V případě pozitivního testování na COVID-19 a domácího ošetřování, je důležité dodržovat izolační opatření doporučená vaším lékařem a hygienickou stanicí. Světová zdravotnická organizace doporučuje pobyt doma a omezení styku s ostatními členy rodiny (jedinou výjimkou jsou kojící matky, kterým je doporučeno v kojení pokračovat za dodržení zvláštních preventivních opatření). Doporučuje se disponovat vlastní vyhrazenou místností s ventilací a dodržovat správnou hygienu rukou a pokud možno nosit roušku, případně dodržovat správnou respirační hygienu. Pokud je vám nařízeno nosit roušku, je třeba vědět, jak o ni řádně pečovat. Světová zdravotnická organizace doporučuje mít pro sebe vyhrazené ložní prádlo a nádobí, se kterým vaše děti či členové rodiny nepřijdou do styku. Dále je nutno pravidelně čistit potenciálně kontaminované povrchy s použitím rukavic a ostatních ochranných prostředků. Takto použité rukavice a prostředky je nutno řádně zlikvidovat. Pokud si čímkoliv nejste jistí, obraťte se na svého lékaře.

 

Mám více dětí. Pokud se jedno nakazí koronavirem, jak mohu chránit ostatní?

Péče o nemocné dítě může být náročná. Mít v současné situaci strach je normální a pokud vaše dítě vykazuje jakékoli příznaky nemoci, je nutné co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc. Pokud jedno z vašich dětí vykazuje příznaky onemocnění COVID-19, nebo bylo-li ve styku s osobou, u níž se tato nemoc potvrdila, a pokud je dítě v domácím ošetřování, je důležité dodržovat izolační opatření doporučená vaším lékařem a hygienickou stanicí. Mezi tato opatření patří nutnost setrvat doma a omezit styk s ostatními členy rodiny, s výjimkou pečujícího rodiče. Doporučuje se, aby dítě mělo vlastní vyhrazenou místnost s větráním a dodržovalo řádnou respirační hygienu a hygienu rukou. Starší nemocné děti roušky k omezení šíření nákazy nosit mohou, avšak roušky se nedoporučují pro velmi malé kojence a batolata, neboť ztěžují dýchání a mohou pro malé děti bez dozoru představovat nebezpečí. Nezapomeňte, že s rouškou je nutno správně zacházet. Pokud si nejste něčím jistí, obraťte se na svého lékaře. Světová zdravotnická organizace dále doporučuje používat povlečení a nádobí vyhrazené jen pro nakažené dítě, se kterým ostatní členové nepřijdou do styku a které je nutno po použití důkladně umýt či vyprat. Dětem mohou zprávy o viru způsobovat stres. Pro zvládnutí situace je důležité podporovat celou rodinu. Máte-li pocit, že je toho na vás příliš, nebojte se obrátit na svého lékaře.

 

Mohou produkty s probiotiky posílit imunitní systém mého dítěte?

O onemocnění COVID-19 zatím nevíme dost na to, abychom si byli jisti ochrannými účinky probiotik či jiných doplňků zvyšujících imunitu. Víme však, že probiotika obecně přispívají ke zdravému imunitnímu systému.

 

Objevil se u mě kašel, měl(a) bych nosit roušku na ochranu svého dítěte?

Pokud kašlete nebo kýcháte, doporučuje se v blízkosti dítěte nosit roušku. Pokud nosíte roušku, je velmi důležité vědět, jak s ní správně zacházet a jak ji bezpečně zlikvidovat. Dále je nutno dodržovat řádnou respirační hygienu a hygienu rukou. Ministerstvo zdravotnictví vydalo průvodce o používání ochranných pomůcek a péči o ni a ministerstvo životního prostředí zase informace o likvidaci roušek. https://koronavirus.mzcr.cz/prevence-a-ochranne-prostredky/ https://koronavirus.mzcr.cz/pece-o-rousky/ https://www.mzp.cz/cz/news_20200330_tridit_odpad_smi_jen_zdravi_rousky_vyhazujte_v_plastovem_obalu

 

Může se mé dítě nakazit koronavirem z živočišných zdrojů, jako jsou maso a vejce?

Světová zdravotnická organizace říká, že koronaviry jsou početnou rodinou virů běžných u zvířat. Těmito viry se mohou občas nakazit lidé, jako se tomu stalo u koronaviru (COVID-19). Možné živočišné zdroje koronaviru (COVID-19) dosud nebyly potvrzeny, ale vždy doporučujeme patřičné postupy v oblasti bezpečnosti potravin. Se syrovým masem, mlékem nebo nevařenými vejci zacházejte opatrně, aby nedošlo ke kontaminaci jiných tepelně upravených nebo neupravených potravin a vyvarujte se konzumaci syrových či nedovařených živočišných produktů. Při manipulaci s těmito potravinami také dodržujte řádnou hygienu rukou a nesahejte si do očí, úst či nosu. Také vždy oddělujte nádobí pro tepelně upravené a neupravené potraviny.

 

Jak dlouho přežívá koronavirus na površích?

Zatím nevíme přesně, jak dlouho koronavirus (COVID-19) přežívá na různých typech povrchů, ale Světová zdravotnická organizace zastává názor, že se čas přežití může lišit v řádu od několika hodin až po několik dnů (např. dle typu povrchu, teploty nebo vlhkosti prostředí). Proto je důležité potenciálně kontaminované povrchy čistit, dodržovat správnou hygienu rukou a nesahat si do očí, úst a nosu.

 

Je bezpečné přijímat domů balíčky nebo objednávky?

Mnoho z nás si nyní potraviny a předměty denní potřeby objednává domů, abychom se tak vyhnuli chození ven. Přirozeně pak máme strach, že se na takových zásilkách může nacházet virus, který si tak zaneseme domů. Světová zdravotnická organizace považuje přijímání balíčků z nakažených oblastí celkově za bezpečné, přičemž riziko kontaminace balíčku nemocnou osobou a přenesení viru z balíčku, který byl podroben cestě a různým podmínkám, je nízké. Nicméně je rozumné praktikovat vždy správnou hygienu rukou po manipulaci s obalem.

 

 

View details
Průvodce metodou BLW

View details Průvodce metodou BLW
BLW

Průvodce metodou BLW

Naše značky

Související články

View details První pomoc: ztráta vědomí
Článek
ztrata-vedomi

První pomoc: ztráta vědomí

Ztráta vědomí je stav, kdy dítě nereaguje na náš hlas nebo dotek, ale dýchá samo ("spí, takže ho nemůžete probudit").

2 minuty čtení

View details Rozvoj imunity v těhotenství a po narození miminka
Článek
Vývoj dítěte - Nestlé baby

Rozvoj imunity v těhotenství a po narození miminka

Přečtěte si, jak se rozvíjí imunitní systém vašeho děťátka.

3 minuty čtení

View details S láskou a respektem k přírodě
Článek
strom

S láskou a respektem k přírodě

Nestlé se zabývá nejen vědou a výzkumem mateřského mléka, ale klade velký důraz i na ochranu životního prostředí.

2 minuty čtení

View details Bílkovina pro správný růst a vývoj děťátka
Článek
Kojenecká výživa - Nestlé baby

Bílkovina pro správný růst a vývoj děťátka

Požadavky vašeho dítěte na bílkoviny se po dobu prvních 1000 dnů života neustále mění. V prvním roce života děti ztrojnásobí svoji hmotnost! 

2 minuty čtení

View details Slovníček pojmů dětské výživy
Článek
Kojenecká výživa - Nestlé baby

Slovníček pojmů dětské výživy

Po porodu je nejlepší výživou vaše mléko. Víte ale, jaké základní živiny jsou v něm obsaženy?

1 minuta čtení

View details První pomoc: Zástava dechu (apnoe)
Článek
hlavni

První pomoc: Zástava dechu (apnoe)

Apnoe je zastavení průtoku vzduchu dýchacími cestami. Může vést k bezvědomí a zástavě srdce, a proto vyžaduje rychlý zásah.

1 minuta čtení

View details Význam bílkovin ve stravě kojence
Článek
Kojenecká výživa - Nestlé baby

Význam bílkovin ve stravě kojence

Proč jsou bílkoviny tak důležité pro Vaše děťátko? Přečtěte si náš článek a dozvíte se, proč jsou bílkoviny základním stavebním kamenem života.

3 minuty čtení

View details Přechod z ukrajinského kojeneckého mléka Nestlé NAN na českou Nestlé BEBU
Článek
Přechod z ukrajinského kojeneckého mléka Nestlé NAN na českou Nestlé BEBU

Přechod z ukrajinského kojeneckého mléka Nestlé NAN na českou Nestlé BEBU

Maminky, věděly jste, že kojenecká výživa NAN a BEBA jsou od stejného výrobce a nabízejí buď

1 minuta čtení

View details Na jaké vitamíny ve výživě dětí nezapomenout
Článek
Recepty - Nestlé baby

Na jaké vitamíny ve výživě dětí nezapomenout

Přečtěte si, které vitamíny a minerální látky jsou pro život nepostradatelné. 

1 minuta čtení

View details Když miminko zlobí zácpa
Článek
Vývoj dítěte - Nestlé baby

Když miminko zlobí zácpa

Zácpa kojence dokáže pořádně potrápit. Přečtěte si její nejčastější příčiny a rady, jak tomuto problému předcházet i jak děťátku od bolení ulevit.

3 minuty čtení

View details HMO a jeho význam pro Vaše miminko
Článek
Kojení miminek - Nestlé Baby

HMO a jeho význam pro Vaše miminko

Období od prvních dnů těhotenství do 2 let života, tedy tzv. prvních 1000 dní, hraje klíčovou roli ve vývoji miminka.

3 minuty čtení

View details Mýtus versus skutečnost u alergií
Článek
alergie

Mýtus versus skutečnost u alergií

Pomáhá vyhýbání se alergizujícím potravinám u těhotných a kojících žen předcházet alergiím u jejich potomků?

4 minuty čtení

View details Polohy při kojení
Článek
Nestlé Baby polohy při kojení

Polohy při kojení

Při kojení je velmi důležité zvolit polohu, která bude pohodlná jak pro vás, tak pro vaše miminko. Jedině tak budete spokojení oba. Každému však vyhovuje něco jiného.

4 minuty čtení

View details Základ péče o miminko – masáž a koupel
Článek
Vývoj dítěte - Nestlé baby

Základ péče o miminko – masáž a koupel

Od narození netouží miminko po ničem jiném více než po kontaktu se svou maminkou. Ten mu můžete dopřát i během večerního koupání nebo uklidňující masáže.

3 minuty čtení

View details Zelené nakupování v 5 krocích
Článek
zelene-nakupovani

Zelené nakupování v 5 krocích

Objevte pět způsobů, jak nakupovat chytře a zároveň šetřit životní prostředí. Pečujme společně o naši planetu!

3 minuty čtení

View details Jak začít s kojením
Článek
Kojení miminek - Nestlé Baby

Jak začít s kojením

Kojení je velkým tématem po příchodu miminka na svět. Zorientujte se snadněji ve všech otázkách, které přináší. 

3 minuty čtení

View details Kojení dospělých mužů: Úchylka nebo prospěšná věc?
Článek
Kojení tatínků

Kojení dospělých mužů: Úchylka nebo prospěšná věc?

Kojení miminek všem připadá naprosto přirozené, ale jak je to s kojením tatínků?

4 minuty čtení

View details Spánkový režim dle věku vašeho miminka
Článek
Vývoj dítěte - Nestlé baby

Spánkový režim dle věku vašeho miminka

Spánkový režim malých miminek je velmi nepravidelný a skloubení s tím vaším může být zpočátku náročné.

3 minuty čtení

View details 7 tipů pro výchovu dítěte s láskou a respektem
Článek
Vývoj dítěte - Nestlé baby

7 tipů pro výchovu dítěte s láskou a respektem

Přemýšlíte, jak budete vychovávat své miminko? Nechcete, aby bylo moc rozmazlené, ale přísná výchova se vám také nezamlouvá. Kudy vede zlatá střední cesta? 

4 minuty čtení

Přidejte se do Nestle Baby&Me klubu

  Přidejte se do Nestle Baby&Me klubu

Čekají Vás skvělé výhody, které vykouzlí úsměv každé mamince.​ Přidejte se k mnoha spokojeným maminkám​.

Nástroje pro maminky

Nástroje pro maminky

Vyzkoušejte naše užitečné nástroje pro maminky.

Vzorky zdarma

Vzorky zdarma

Testování a soutěž pro registrované​

Jídelníčky

Jídelníčky

Stáhněte si brožurky o péči o dítě a jeho jídelníček

Akční nabídky

Akční nabídky

Personalizované newslettery s akčními nabídkami