Přejít k hlavnímu obsahu

Klíč ke zdraví a imunitě dítěte – Unikátní kombinace živin v mateřském mléce

Nestlé Baby

Jedním z klíčových momentů v životě dítěte je správná výživa v jeho prvních 1000 dnech života. Výživa v tomto období je branou ke zdraví a správné funkci imunity nejen v průběhu dětství jedince, ale i v jeho dospělosti. Zdraví a imunitu člověka totiž z 80 % ovlivňují vnější faktory, především výživa. Zbylých 20 % je podmíněno geneticky. První výživou dítěte by mělo být mateřské mléko, které je svým složením jedinečné a nenahraditelné. Kojení, zvláště výhradní kojení v prvních 6-ti měsících a déle, snižuje výskyt a také vážnost infekčních onemocnění.1,2

Mateřské mléko není pouze výživou

HMO - Oligosacharidy mateřského mlékaMateřské mléko je nesmírně důležité a nenahraditelné. V čem tkví jeho skrytá síla? Největší pevnou složkou mateřského mléka je mléčný cukr = laktóza. Laktóza je hlavním zdrojem celkového energetického příjmu, ovlivňuje osídlení střeva a  vstřebávání minerálních látek. Druhou nezastupitelnou složkou jsou tuky = lipidy. Ty jsou významným činitelem při vstřebávání vitamínů potřebných pro stavbu tělesných buněk a pro správné fungování metabolismu. Třetí největší složkou jsou HMO, neboli prebiotické oligosacharidy mateřského mléka. Je to znovu objevená struktura, která má významný vliv na imunitu dítěte v prvních měsících jeho života. Součástí mateřského mléka jsou také bílkoviny, stavební jednotky důležité především v období růstu a vývoje děťátka. Množství bílkovin musí být pro dítě optimální jak z hlediska kvality, tak z hlediska kvantity (množství), protože např. ledviny nejsou plně rozvinuté.

Probiotika a prebiotika

Probiotika jsou kultury živých organismů, které prospěšně ovlivňují zdraví člověka. Probiotika se vyskytují v mateřském mléce a podílí se na tvorbě zdravého střevního mikrobiotu kojených dětí. Ve střevech dochází ke vstřebávání minerálních látek a potřebných vitamínů, proto imunita začíná právě zde.  Současné klinické studie prokazují, že probiotika, mezi které řadíme zejména lactobacily a bifidobakterie, mají prokazatelně pozitivní vliv na imunitu6.  Některé, jako například Lactobacillus reuteri, mohou snižovat dobu pláče3-5 a snižovat bolest bříška u kojenců.7 Potravou probiotik jsou prebiotika, která patří do skupiny prebiotických oligosacharidů a vytváří dobré podmínky pro růst přátelských bakterií.

Trávící systémProbiotika a prebiotika

Věděli jste, že na imunitu dítěte mají vliv prebiotické oligosacharidy mateřského mléka HMO?

Mateřské mléko dodává dítěti nejen potřebné živiny ke správnému růstu, rozvoji mozku a nervové soustavy, ale především látky k podpoře imunity. Vaše dítěte je během těhotenství dokonale chráněno, avšak po narození ještě není imunita dokonale rozvinutá. Mateřské mléko obsahuje více než 200 struktur HMO, nejhojnější je struktura 2'FL (2 fukosyllaktóza). HMO - Oligosacharidy mateřského mléka (složení)   Reference:

  1. Duijts L, et al. Pediatrics. 2010 Jul;126(1):e18-25.
  2. Donovan SM, et al. Ann Nutr Metab. 2016;69 Suppl 2:42-51.
  3. Sung V et al. JAMA Pediatr 2013.
  4. Savino F et al. Pediatrics 2010.
  5. Szajewska H et al. J Pediatr 2013.
  6. Böttcher MF. Et al. Pediatr Allergy Immunol. 2008.
  7. Romano C. et al. Pediatr Child Health 2010.