Přejít k hlavnímu obsahu

Jak o sebe pečovat po porodu

Těhotenství - Nestlé baby
Vaše děťátko roste každým dnem. Na co byste ale zapomínat neměla, je najít si občas čas sama pro sebe. Hlavní je, aby všechno bylo v rovnováze. Přinášíme Vám několik typů, jak o sebe pečovat v období po porodu.

POŽÁDEJTE O POMOC OTCE DÍTĚTE

Když se zapojíte oba, bude péče o dítě a domácnost snazší a zábavnější. Z domácích prací dělejte jen to, co je naprosto nezbytné, vše ostatní může počkat.

VAŘTE JEDNODUCHÁ JÍDLA

Nyní není vhodná doba na to, abyste zkoušela vařit složitá jídla náročná na přípravu, která Vás vždycky tolik lákala. Místo toho se naučte vařit jednoduché, zdravé pokrmy, které nevyžadují nákup spousty surovin, složitou přípravu a následný úklid. Pokud se Vám přátelé nabídnou, že přinesou večeři, rozhodně je neodmítejte.

NEPLÁNUJTE SI NA VÍKENDY PŘÍLIŠ MNOHO AKCÍ

Užívejte si víkendy jako rodina. Hrajte si, dejte si společné jídlo a kdykoli dítě spí, odpočívejte. Pokud si chcete pozvat přátele na návštěvu, pamatujte si, že nemusíte mít dokonale uklizeno. Ne každý telefonát musíte vyřídit hned. Nikdo nemá čas na zbytečné hovory a matky malých dětí už vůbec ne. Na důležité hovory odpovídejte, když se Vám to bude hodit, a nevyžádané hovory ignorujte.

S PŘÁTELI SI NAVZÁJEM POHLÍDEJTE DĚTI

Máte přátele s malými dětmi? Nabídněte se, že jim na pár hodin pohlídáte děti, když na oplátku pohlídají ty Vaše. Změna prostředí jednou za čas je pro dítě přínosná a Vy budete mít čas si odpočinout, vyřídit si potřebné věci nebo se prospat.

PRAVIDELNĚ CVIČTE

Udržujte se v kondici tím, že budete několikrát týdně cvičit. Budete díky tomu mít více energie na péči o rostoucí děťátko. Před tím, než začnete po porodu znovu cvičit, se poraďte s lékařem.

NAPUSŤTE SI VANU

Postavte kolem vany svíčky a dejte si teplou koupel. Taková relaxace přímo u Vás doma je skvělý způsob, jak se rozmazlovat a odpočinout si.

ZAJDĚTE SI MANŽELEM ČI PARTNEREM NA VEČEŘI

Vyrazte spolu ven na večeři pro dva, abyste si mohli chvíli v klidu popovídat a znovu navázat kontakt.

UDĚLEJTE SI DEN SAMA PRO SEBE

Po porodu byste se neměla zaměřovat jen na to, aby se Vaše tělo dostalo zpět do kondice, ale měla byste také dostatečně odpočívat. Zaplaťte si osvědčenou chůvu nebo poproste partnera, aby o víkendu miminko a případné starší děti občas pohlídal. Starosti na chvíli hoďte za hlavu a dělejte cokoli, co Vám přináší radost. Zajděte do knihovny, ke kadeřníkovi nebo na nákupy. Dejte si oběd s kamarádkou. Pokud je to nutné, můžete se na chvíli zastavit doma, ale rozhodně si volný den nevyčítejte a užijte si ho.

NECHTE DĚŤÁTKO CHVÍLI PLAKAT

Nemusíte vyskočit pokaždé, když dítě zakňourá. Mělo by být schopno se občas uklidnit samo a znovu usnout. Pokud nebudete okamžitě reagovat, pomůžete mu se to naučit a navíc získáte pár cenných minut pro sebe.

POŽÁDEJTE O POMOC, POKUD JI POTŘEBUJETE

Pokud máte pocit, že nestíháte, odpočiňte si. Povolejte posily - úklidovou firmu, chůvu, někoho, kdo za Vás zařídí nezbytné záležitosti. Možná máte k dispozici více pomocníků, než tušíte. Nebojte se požádat o pomoc.

NAJDĚTE SI ZPŮSOB, JAK ČAS KRMENÍ VYUŽÍT PRO SEBE

Při kojení nebo krmení dítěte z lahvičky si pusťte tichou hudbu nebo audioknihu, abyste si tento poklidný čas užila.