Když cvičení nefunguje, existují další zbraně
Ztráta plnosti poprsí nebo povislá kůže v oblasti pasu, představuje strašáka pro mnoho maminek. Plastická chirurgie naštěstí poskytuje možnosti, jak to odstranit.
O abdominoplastice i operaci prsou jsme si povídali s plastických chirurgem MUDr. Pavlem Horynou z kliniky plastické chirurgie, laserové dermatologie a estetické medicíny a MEDICOM Clinic.
KDYŽ K VÁM DO ORDINACE VSTOUPÍ ŽENA A CHCE POMOCI S PŘEVISLÝM BŘÍŠKEM NEBO STAVEM POPRSÍ. JAK PROBÍHÁ PRVÍ KONZULTACE A CO OD NÍ MŮŽE OČEKÁVAT?
Je pravda, že k největším změnám v důsledku těhotenství dochází právě v oblasti břicha a prsou. K nejžádanějším zákrokům proto u maminek patří operace břišní stěny – tedy povislého a povoleného břicha, a současně modelace, zmenšení nebo zvětšení prsou. Po porodu ženy nejsou spokojeny s fyzickými změnami a přejí si návrat k původnímu stavu hlavně z estetických důvodů. Všechny tyto otázky s klientkou na první konzultaci proberu, následně ji vyšetřím a navrhnu nejvhodnější operační řešení.
ABDOMINOPLASTIKA JE SICE ČASTO ZMIŇOVANÝ POJEM, PŘESTO MNOHO MAMINEK NEVÍ, CO SI POD NÍM PŘEDSTAVIT. MOHL BYSTE ZÁKROK BLÍŽE PŘIBLÍŽIT?
Po porodu dochází u mnoha žen k povolení břišní stěny (typický kožně – podkožní val v podbřišku) a k rozestupu břišních svalů (bříško je vypouklé). Velmi podobná situace může nastat také při výrazné redukci váhy. Tento stav prakticky cvičením, ani dietou nelze změnit. Jediným řešením je abdominoplastika. Při operaci se odstraní kožně-podkožní val v podbřišku a provede zpevnění přímých svalů břišních. Výsledkem je pevné a rovné bříško, ale ne za cenu jizev v podbřišku. Jizva je totiž schovaná v prádle a kolem pupíku. Někdy stačí provést tzv. mini abdominoplastiku, ta řeší pouze podbřišek.
NA KDY JE VHODNÉ ABDOMINOPLASTIKU PO TĚHOTENSTVÍ NAČASOVAT? CO KDYŽ ŽENA PŘIJDE DO JINÉHO STAVU PO ZÁKROKU?
Abdominoplastiku doporučuji s odstupem minimálně 1 roku po porodu a půl roku po ukončení kojení. Navíc v období, kdy již žena neplánuje další těhotenství. Při následném otěhotnění samozřejmě může břišní stěna a svaly opět povolit, ale je to individuální.
STÁVÁ SE, ŽE MAMINKÁM ZÁKROK NEDOPORUČÍTE TŘEBA Z NĚJAKÉHO ZDRAVOTNÍHO DŮVODU?
Ano. Protože převážně se jedná o estetický zákrok, jeho efekt vždy musí převýšit rizika. Je nutné, aby maminka byla v dobré zdravotní kondici.
DRUHOU OBLASTÍ, S NÍŽ ŽENY PO KOJENÍ NEJVÍCE BOJUJÍ, JE BEZESPORU POPRSÍ. S JAKÝMI NEJČASTĚJŠÍMI PROBLÉMY SE POTÝKAJÍ A JAK JE LZE VYŘEŠIT?
Po těhotenství si ženy nejčastěji stěžují na pokleslé a „vychudlé“ poprsí. Tedy u operace prsou může jít o modelaci – zpevnění, augmentaci – zvětšení a někdy i redukci – zmenšení. Záleží na individuálních potřebách.
PODOBNĚ JAKO U BŘÍŠKA, NA KDY JE NEVHODNĚJŠÍ ZÁKROK NAČASOVAT? OVLIVNÍ TO TŘEBA I PLÁNOVÁNÍ DALŠÍHO POTOMKA?
Vlastně platí to, co je uvedené u abdominoplastiky. Rovněž doporučuji zákrok načasovat až po ukončení plánování dalších potomků. Po modelaci nebo zmenšení prsou mohou nastat komplikace s kojením, ale záleží na technice operace. O všem musí být žena plně informována dopředu. Navíc následkem dalšího těhotenství a kojení může dojít opět ke změnám již operovaných prsou, například k poklesu, úbytku objemu a tvarovým změnám.
JE NUTNÉ ABDOMINOPLASTIKU ČI OPERACI PRSOU PODSTOUPIT TŘEBA ZA NĚKOLIK LET ZNOVU?
Není to tak, ale existují jisté individuální dispozice. Pacientkám doporučuji držet si stálou váhu a vyhnout se váhovým výkyvům. Samozřejmě proti gravitaci a věku se těžko bojuje, ale můžeme vám v tom alespoň zčásti na určitou dobu pomoci.
Související články