První okamžiky po porodu
Co se děje bezprostředně po porodu? Zatímco se oba hlavní protagonisté vzpamatovávají, zdravotnický personál nelení.
MAMINKA A DÍTĚ PO PORODU
Zvyky na sále se v jednotlivých porodnicích drobně liší. Nikde však nesmí teplota klesnout pod 25 °C. Už dávno se děti těšně po porodu neomývají, ale sestra je lehce otře plenou od zbytku mazu, plodové vody či krve a následně položí na bříško maminky, kde proběhne jejich první setkání. Panuje obecná představa, že se miminko nejdříve rozpláče, ale není tomu tak. První jeho reakcí po příchodu na svět představuje kašel a kýchání, protože se potřebuje osvobodit od hlenů a zbytků plodové vody. Asi tři až čtyři minuty poté dochází ke splasknutí pupeční šňůry, kdy ustane její pulzování. Porodní sestra ji sevře svorkami a přestřihne. Občas má tuto možnost také tatínek. Pozůstatek pupeční šňůry (pupečník) sestra ošetří a podváže pružnou prádelní gumou nebo zaškrtí speciální svorkou. Tímto způsobem zabrání krvácení z pupečních cév. Následně je ranka ošetřena desinfekčním prostředkem a pupečník zabalen do gázy. V některých porodnicích v tomto okamžiku sestřičky oddělí dítě od matky, označí číslem a připnou mu identifikační štítek. Jinde označení dítěte probíhá až během vyšetření.
VĚDĚLA JSTE?
První skutečné koupání miminka probíhá až na kojeneckém oddělení dvě až tři hodiny po porodu, když se na světě alespoň částečně aklimatizuje.
CO ČEKÁ MIMINKO V PRVNÍ HODINĚ ŽIVOTA
Během první celkové prohlídky pediatr zjistí, zda je všechno v pořádku. Posloupnost prohlídky je v rukou lékaře, ale v České republice probíhá velmi detailně. Také proto máme v porovnání se světem velmi nízkou úmrtnost kojenců.
Test Apgar skóre – představuje test, při němž se hodnotí tep srdce, barva kůže, reflexy, dýchání a svalové napětí. Provádí se minutu po porodu a následně po pěti a deseti minutách.
Odběr krve z pupeční šnůry a měření hodnot kyslíku – pupeční šňůra neobsahuje žádné nervy, proto je odběr pro miminko bezbolestný.
Vážení a měření – kromě dvou základních veličin váhy a výšky sestra změří také obvod hlavy a hrudníku.
Hodnocení „zralosti plodu“ - gestační stáří sleduje gynekolog již v období těhotenství z data poslední menstruace, prvních pohybů děťátka a výsledků ultrazvukových vyšetření. U novorozence se jeho zralost hodnotí podle pokožky, nehtů, ochlupení na těle, rýhování na chodidlech, velikosti prsních žláz, tvaru uší, přítomnosti chrupavek v ušních boltcích a zralosti genitálií.
Prevence postižení očí, kredeizace – nakapáním do očí kapek s antiseptickým účinkem lékař zabrání gonokokovému postižení očí, které může způsobit kapavka nebo syfilis v době otěhotnění matky.
Průchodnost konečníku – lékař u každého novorozence zjišťuje průchodnost konečníku a měří tělesnou teplotu.
Vitamin K proti krvácení – každé dítě dostane do svalu injekci s vitaminem K jako prevenci proti krvácivé nemoci, na níž novorozenci v minulých staletích často umírali.
U porodu císařský řezem je miminko po vyjmutí z bříška zbaveno pupeční šňůry a potom následuje stejný postup jako u normálního porodu. Pokud maminka absolvovala zákrok pod plnou narkózou, přichází samozřejmě o první setkání s dítětem na bříšku. Sled jednotlivých zákroků u dětí je totožný.
CO ČEKÁ MAMINKU TĚSNĚ PO PORODU
Péče o maminku po porodu probíhá velmi rozdílně v závislosti na náročnosti a druhu porodu. Samotná placenta by měla vyjít z ženy do hodiny po porodu, ale většinou k tomu dojde po 5 – 15 minutách. Pokud byl lékař maminku nucen tzv. nastřihnout a během porodu došlo k dalšímu poranění, proběhne ošetření a šití. V závislosti na zvyklostech porodnice sestřička maminku omyje, pomůže ji na lehátko, kde ji podloží vložkami proti krvácení a případně zaleduje. Na sále může ještě následovat osprchování a toaleta. Pak maminku odvezou na oddělení šestinedělí.
MAMINKA A DALŠÍ DNY PO PORODU
Po porodu vstaňte a již první den cvičte na lůžku s rehabilitační sestrou. Vyzkoušejte si lehnout na bříško, maminky po císařském řezu až od třetího dne.
Mějte do porodnice připraveno dostatek porodních vložek. Často je vyměňujte a po manipulaci s nimi si dobře omyjte ruce. Nezapomeňte na seznam co si vše vzít do porodnice a na co nezapomenou.
Při odpočívání podložte vložky pod sebe a nechte případné šití rodidel větrat.
Hodně pijte neperlivou vodu, čaje nebo ředěné džusy. Zvýšený příjem tekutin napomáhá dostatečné tvorbě mateřského mléka.
Z porodnice vás při spontánním porodu propustí po 72 hodinách. U císařského řezu pátý den po operaci. Při propuštění dostanete rovněž zprávu pro gynekologa.
HYGIENA A PÉČE V ŠESTINEDĚLÍ
Sprchování, nikoliv koupání. V porodnici podobně jako doma by měly šestinedělky dodržovat běžná hygienická opatření. Především v počátku po každé toaletě buď dojít do sprchy, nebo jiným způsobem oplachovat rodidla. Vložky proti krvácení měňte nejen po každém kojení, ale i v případě jejich prosáknutí. Ve sprše klidně používejte gel určený pro intimní hygienu.
Péče o prsa. Speciálně upravené podprsenky určené pro kojení by se měly stát běžnou součástí vašeho šatníku. Pravidelně je vyměňujte a z důvodu samovolně odcházejícího mléka do nich vložte speciální prsní vložky. Ty je zapotřebí vyměnit po každém kojení. Po sprše bradavky jemně otřete osuškou, netřete! Bradavky denně otírejte kouskem vaty namočené v dětské pleťové vodě.
Hygiena rukou. Prsty si myjte vlažnou vodou bez mýdla. Především dbejte na ruce ve chvílích, kdy se dotýkáte prsou. Jen tak zabráníte přenosu infekce na dítě.
Související články