
Musíte se přihlásitnebozaregistrovat pokud chcete vybraný obsah přidat k oblíbeným.
Vývoj ve 2. měsíci – dítě je čilé a vnímá své okolí
Ve druhém měsíci života se některá miminka začínají smát nebo si broukat. Vyjadřují tak své pocity nebo reagují na známé hlasy a zvuky, jako je Váš nebo tatínkův hlas.
Více než polovina miminek v tomto období pozná své rodiče a reagují na ně jinak než na neznámé lidi. Zkuste děťátku číst nebo zpívat, abyste podpořili další vývoj jeho schopnosti sociální interakce. Dejte mu na hraní několik jasně barevných předmětů, například černobílé závěsné hračky s výrazným vzorem nebo měkké látkové hračky. Čas strávený společnou hrou posiluje vazbu mezi Vámi a miminkem a pomáhá mu učit se nové věci. Během hry uvidíte, že miminko lépe kontroluje své pohyby a posiluje svaly. V této době ho můžete začít pokládat na zem na hrací deku, aby se mohlo protáhnout a hrát si v poloze na bříšku. Dejte dítěti dostatek času na to, aby sivyzkoušelo různé pohyby. Nezapomeňte na očkování. Podle doporučení by mělo miminko ve druhém měsíci života dostat první dávku Hexavakcíny. Detailní předhled očkování zde. Pokud jste se na očkování ještě neobjednali, zavolejte dětskému pediatrovi co nejdříve.
Dvouměsíční miminka mohou umět:
Reagovat na hlasité zvuky tím, že zcela ztichnou, rozpláčou se nebo se chovají vylekaně.
Vydávat broukavé zvuky.
Opakovat zvuky „óóó“ a „ááá“.
V poloze na bříšku zvednout hrudník a hlavu a opírat se při tom o ruce.
Zaostřovat na velmi malé předměty a sledovat je, k čemuž jim pomáhá vývoj očních svalů.
Co čeká miminko ve třetím měsíci? Přečtěte si v tomto článku.

Pamatujte, že ...
každé miminko je jedinečné a vyvíjí se vlastním tempem. Nemějte proto obavy, pokud všechny uvedené schopnosti Vaše miminko nedělá, dříve či později k tomu určitě dojde. Pokud máte o zdravotním stavu a vývoji dítěte jakékoli pochybnosti, poraďte se svým lékařem.
Související články

Znáte základní pohybové dovednosti dítěte?
V prvním roce života udělá dítě obrovský pokrok, zejména co se týče jeho schopností a pohybových dovedností. Které jsou ty nejdůležitější?
5 minut čtení

Vývoj dítěte ve 3. měsíci – budování důvěry
Přijde vám neskutečné, jak se vaše miminko rychle mění? Třetí měsíc je obdobím rychlého růstu a psychického vývoje miminka. Pomalu se učí zpracovávat jednoduché informace.
3 minuty čtení

1. měsíc života dítěte – rozvoj smyslů
Měsíční miminko se bude učit rozpoznávat nové prostředí pomocí zraku, sluchu, čichu a hmatu. Péče o jeho pohodlí vám pomůže vytvořit ještě silnější vazbu.
2 minuty čtení

Pediatrické prohlídky od narození až do 18 měsíců
První lékařské vyšetření miminko čeká bezprostředně po porodu. Jakmile vás ale lékaři oba propustí z oddělení šestinedělí domů, máte návštěvy u dětského lékaře ve svých rukou.
3 minuty čtení

Jak vybrat správnou hračku pro dítě
Hračky tvoří nedílnou součást dětského světa. V současnosti jich na trhu najdeme nepřeberné množství, podle čeho však zvolit tu správnou?
3 minuty čtení

Vývoj dítěte nejen během jeho prvních 1000 dnů
Ohlédněte se za zdravými návyky, které jste své dítě už naučili. Vidíte, jak mu pomohly?
5 minut čtení

Vývoj v prvním roku věku dítete
Možná se Vám zdá, že je to teprve chvilka, co jste vyšla s malým uzlíčkem z porodnice a dnes už společně sfoukáváte první svíčku na dortu.
3 minuty čtení

Má mé dítě zrovna růstový spurt?
Růstový spurt je období, kdy dochází k náhlému zrychlení růstu dítěte. Většina dětí projde několika obdobími růstového spurtu během prvních 12 měsíců života.
8 minut čtení

Mami, tati, pojďte si se mnou hrát!
Hry pro dítě představují nejen zábavu. Ukazujte, vyprávějte, zapojte dítě do všeho, co doma děláte. Pomůžete mu tak v rozvoji jeho schopností a fantazie.
3 minuty čtení

Socializace miminka
Kojenecké období trvající od 2. do 12. měsíce života dítěte je obdobím plným významných skoků. Jak probíhá socializace miminka a co vás zhruba čeká? Čas nezastavíme a tak po 12.
3 minuty čtení

Tipy a rady pro kojení miminka
Připravili jsme pro Vás průvodce, abyste mohla čerpat tipy a základní doporučení, která Vám pomohou s kojením ještě před tím, než dítě přijde na svět.
6 minut čtení

Následné těhotenství po porodu císařským řezem
Mnoho párů uvažuje, po jaké době se rozhodnout pro dalšího potomka, aby to bylo jak pro dítě, tak pro matku co nejbezpečnější.
3 minuty čtení
První pomoc: Zástava dechu (apnoe)
Apnoe je zastavení průtoku vzduchu dýchacími cestami. Může vést k bezvědomí a zástavě srdce, a proto vyžaduje rychlý zásah.
2 minuty čtení
První pomoc: horečka u novorozence
O zvýšené teplotě se hovoří při tělesné teplotě přesahující 37 °C. Zjistěte, jak se vypořádat se zvýšenou teplotou a horečkou u novorozence.
2 minuty čtení

Proč děti pláčou
Pokud je pro vás těžké uhodnout, co se vám vaše miminko svým pláčem snaží sdělit, projděte si náš seznam, kde naleznete některé možné příčiny pláče.
2 minuty čtení

Vyzrajte na kojeneckou koliku!
Když má miminko bolení, je to stresující pro celou rodinu. Přečtěte si co je to kolika, co ji způsobuje a jak se jí dá předcházet nebo alespoň utlumit.
3 minuty čtení

Co je to laktóza a proč je pro kojence důležitá?
Přečtěte si, proč je laktóza důležitá pro vývoj vašeho miminka.
3 minuty čtení

Chci ukončit kojení. Jak na to?
Rozhodla jste se, že vaše děťátko přestanete kojit? Poradíme vám, jak na to, abyste tento důležitý krok zvládla bez stresu a zbytečných výčitek.
6 minut čtení

Co dělat, když miminko ublinkává?
Až polovinu novorozených miminek a kojenců trápí ublinkávání. Přečtěte si, co za tím stojí a jak tento častý problém utlumit, aby se váš brouček cítil lépe.
3 minuty čtení