Co čeká maminku s batoletem?
Batole začíná rozlišovat jednotlivé tvary, obrázky, hračky či blízké osoby. Jak se změní váš život s batoletem a na co všechno se musíte připravit?
O výchově batolat lze mluvit hodiny. Pravdou však zůstává, že je především na vás, jak budete dítě vést. Žádný zaručený recept jak na to bohužel zatím neexistuje. Důležité však je, stanovit si s partnerem pravidla a mantinely, v rámci kterých se bude dítě pohybovat. Upozorněte na ně rovněž babičky a dědečky, kteří je s velkou oblibou porušují. Vždyť už přece mají s výchovou dětí zkušenosti a vy jste teprve na začátku.
ZAČÍNÁME MLUVIT
Nenahraditelný zdroj pro správný vývoj řeči vytváří rodinné prostředí, kde se dítě cítí uvolněně. Rozvíjejte postupně jeho schopnosti a podporujte jej. Nepodceňujte ani každodenní situace a komentuje jejich stav, vývoj či podobu. Zařadit také můžete říkanky, zpívání, čtení pohádek či příběhů. Všemi uvedenými aktivitami batoleti poskytujete důležitý vzor výslovnosti. Na základě jejich napodobování si dítě postupně osvojuje řeč jako takovou. Ruku v ruce s vývojem řeči jde myšlení, u něhož platí podobná pravidla. Dostatek vnější impulsů přinášejí batoleti především dětské hry. Jejich prostřednictvím se učí logickému myšlení, kreativitě, ale i sociálním a kulturním vztahům. Hra v tomto období představuje pro batolata nejen pobavení, ale také školu. Nové podněty navíc dávají malému tělíčku pořádně zabrat. Pro rodiče se vymýšlení nových her stane čím dál náročnější, proto se nebojte je vytvořit třeba i z každodenních činností. Zapojte do nich ratolest a uvidíte, že takto strávíte i několik hodin.
MOTORICKÝ VÝVOJ
Některá batolata začínají chodit v roce, jiná později. Pokud nebude mít lékař jiný názor, nechte vývoji volný průběh. S vaší podporou dítě postupně získá potřebnou jistotu a nebude muset absolvovat žádné speciální kurzy či cvičení. Pro rozvoj motoriky se jako zvláště efektivní ukazuje plavání. Pohybem dítě získává řadu nových dovedností a představu o vlastním těle. Do programu proto klidně zařaďte plavecké kurzy pro batolata.
NĚKOLIK PRAKTICKÝCH TIPŮ PRO ŽIVOT S BATOLETEM:
JÍDLO
Volte jídla stravitelná, nekořeněná, minimálně solená a nenáročná pro malé zoubky. Dětem do dvou let neomezujte příjem zdravých tuků (nenasycených mastných kyselin) a to ani při zdánlivé nadváze. Nezapomínejte zařadit do jídelníčku mléčné produkty pro zdravý vývoj kostí. Z masa dejte přednost drůbežímu, hovězímu, králičímu, jehněčímu a rybímu. Současně zařaďte zeleninu a cereálie. Dítě v tomto věku by mělo jíst 4 – 5 x denně. Přeštěte si v tomto článku vzorový jídelníček pro děi od 1 roku.
OČKOVÁNÍ BATOLAT
Sérii povinných očkování musí dítě podstoupit v 11. – 15. měsíci, kdy se podává první dávka vakcíny proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám. Druhá vakcína potom proběhne ve dvou letech. Současně byste měli podstoupit čtvrtou dávku hexavacíny. Po prvním roce věku se můžete již dobrovolně rozhodnout i o dalších možnostech očkování. Ty však již nejsou hrazeny zdravotními pojišťovnami.
ÚTULNĚ, ALE BEZPEČNĚ
Pro život s batoletem platí zásadní, leč nepsané pravidlo – bezpečnost. Domov musíte uzpůsobit tak, aby vyhovoval potřebám nejmenšího člena domácnosti a současně jej neohrožoval. Ve chvíli, kdy začne lézt, chodit či běhat, se již zcela svobodně pohybuje po bytě. Zaopatřete proto nebezpečné rohy a ke schodům dejte přepážky. Skutečné nebezpečí přestavují léky a uklízecí prostředky, jejichž následky mohou být zcela fatální.
JESLIČKY
V některých případech se maminka musí velmi brzy vrátit do práce. Pokud není v dosahu babička, pak není často nad čím přemýšlet. V této situaci si vyčleňte pro adaptaci dítěte na nové prostředí šest týdnů a až poté nastupte do práce. Batoleti pomůže, když budete dodržovat dané sliby a chovat se k němu citlivě. Ve chvíli, kdy se ale u dítěte objeví úzkost, do práce nenastupujte a hledejte jiné řešení.
Související články