První slovo – kdy by vaše dítě mělo začít mluvit?

První slovo – kdy by vaše dítě mělo začít mluvit?

10-12 měsíců
Článek
Črv 11, 2024
5 minut

Každý rodič netrpělivě čeká, až jeho ratolest vysloví vytoužená slova „máma“ a „táta“. Zjistěte, zda můžete proces učení řeči urychlit a kdy můžete z úst svého potomka očekávat první slůvka. 

Na začátku života vynakládá kojenec velké úsilí na to, aby s vámi komunikoval. Výměna pohledů, kňourání, broukání, pláč či smích nepředstavují nic jiného než pokusy o navázání kontaktu. Při vývoji řeči je důležitá zásada „porozumění před mluvením“. To znamená, že dříve než vaše dítě začne používat slova, musí rozumět tomu, co mu říkáte. 

Víte, že…

Cesta k učení řeči začíná ještě před narozením. Již v děloze dítě naslouchá hlasu maminky i hlasům přicházejícím zvenčí. K plnému osvojení jazykových dovedností dochází až kolem 5. až 6. roku.

Od prvního slůvka k prvním otázkám

Vývoj řeči a osvojování nových slov dítětem je velmi individuální záležitost. Proces se u jednotlivých dětí liší: u některých je rychlejší, u jiných pomalejší. Za zmínku stojí také to, že rodiče chápou „dětskou řeč“ různě. Pro některé bude slovem již spojení dvou slabik „ba-ba“, zatímco jiní rodiče projevy dítěte v této fázi ještě nepovažují za řeč. 

Víte, že…

Od prvních okamžiků života se vaše děťátko snaží navázat kontakt s okolím pomocí zvuků. Je dobré mu naslouchat a hodně na ně mluvit, podpoříte tím rozvoj jeho řeči. I pouštění hudby v době těhotenství je pro miminko uklidňující.


První rok života je obdobím, kdy se vaše dítě seznamuje s prvními zvuky a slovy.

 

1. měsíc

Po narození děťátko navazuje kontakt pouze křikem a pláčem. První hláska, kterou několikatýdenní dítě používá, je „a“.

2.3. měsíc

Kolem 2.–3. měsíce dítě vydává vleže první neurčité, ale velmi příjemné zvuky (tzv. broukání a žvatlání). Jsou to krátké hrdelní zvuky („he“, „agů“).

4.–5. měsíc

Kolem 4.–5. měsíce nastává zvláštní moment ve verbální komunikaci mezi dospělým a dítětem. Dítě se pokouší reagovat na své blízké napodobováním jednoduchých zvuků („brr“, „brm“, „mmm“) a vyslovováním prvních slabik. Zvuky, které dítě vydává, jsou stále uvědomělejší a mívají různé znění a intenzitu. Touto „hrou“ dítě velmi intenzivně cvičí orgány, což mu brzy umožní mluvit.

6.8. měsíc

Kolem 6.–8. měsíce už dítě hodně žvatlá, opakuje shluky slabik („da-da“) a povzbuzuje své okolí k „rozhovoru“. Kromě toho začíná chápat význam jednotlivých slov a vět.

9. měsíc  

Kolem 9. měsíce je již dítě schopno spojit zvuk s určitou osobou nebo činností. Vědomě používá slabiky a častěji mluví samo k sobě než k ostatním.

10. měsíc  

Kolem 10. měsíce, pokud se pozorně zaposloucháme, dokážeme již v dětském projevu rozlišit smysluplné otázky a výkřiky.

12. měsíc  

Kolem 12. měsíce dítě správně používá celá slova, nejčastěji „máma“, „táta“, „pápá“ nebo „ne“.

2. rok

Druhý rok života je intenzivní období, kdy se dítě učí novým slovům. Ve věku 18 měsíců již často ovládá 50 slov.  

Při hře s ním používejte zvukomalebná slova, jako třeba: „mňau mňau“, „haf haf“, „ko ko ko“, „brum brum“, která bude dítě rádo opakovat. Recitujte krátké říkanky, jež podporují rozvoj řeči

3. rok

Třetí rok života je obdobím, kdy má dítě již bohatou slovní zásobu. Skládá slova a sestavuje z nich věty, klade otázky. Ještě se nevyjadřuje správně, je normální, že má obtíže se skloňováním, plete si koncovky a podobně. Bude trvat ještě dlouho, než váš potomek začne mluvit bezchybně. 

holčička

Vývoj řečového aparátu dítěte

Na samém počátku se dítě při vytváření zvuků a rozvoji řeči nejvíce potýká se svými fyziologickými dispozicemi. Řečový aparát novorozence je postaven zcela jinak než u dospělého člověka a není schopen vytvořit zvuk, který odpovídá naší řeči. Postupně však prochází proměnou, a tak dítě začíná vydávat první hlásky, poté slova a následně celé věty. Správný vývoj řečového aparátu lze také podpořit vhodným rozšiřováním stravy batolete. Dbejte na postupnou změnu konzistence podávaného jídla, která podpoří učení kousání.

holčička

Jazyková gymnastika

Dítě se učí řeči především sluchem – intenzivně vstřebává všechna slova z okolí. Existuje několik způsobů, jak proces rozvoje řeči zlepšit:

  • Mluvte na dítě pomalu, zřetelně, ne příliš potichu ani příliš nahlas.  

  • Když je učíte nějaké slovo, opakujte ho mnohokrát, aby dítěti utkvělo v hlavě.

  • Čtěte dítěti hodně pohádek a básniček – rytmus a rýmy nejen stimulují sluch, ale také trénují paměť.

  • Opakujte s dítětem zvukomalebná slova. Zabavte se napodobováním zvuků auta, tikání hodin nebo zvuků zvířat.

  • Hrajte si se svým děťátkem prstové hry doprovázené říkadly: „Vařila myška kašičku“ nebo „Paci, paci, pacičky“.

  • Podpořte rozvoj ústního svalstva svého potomka tím, že ho budete povzbuzovat, aby foukal do peříček nebo pampelišek, aby si olizoval rty.  

  • Vyprávějte dítěti co nejvíce příběhů z každodenního života, aby se do nich zaposlouchalo a co nejvíce z nich vstřebávalo.

maminka s dítětem

Nezapomeňte, že...

cucání dudlíku a pití z láhve se savičkou po dovršení jednoho roku věku může u vašeho dítěte oddálit učení řeči.

Otázky a odpovědi

 

Kdy dítě řekne své první slovo?

Vývoj řečového aparátu u kojenců a malých dětí je velmi individuální záležitostí. Celý proces probíhá u různých dětí odlišně. Rodiče si navíc první slovo svého dítěte vykládají různě. Pro některé to bude kombinace dvou náhodných slabik, např. „da-da“, pro jiné to bude celé slovo, které už má nějaký význam, např. „ano“ nebo „pes“.  

Kdy dítě řekne „máma“?

Obvykle kolem 12. měsíce už dítě dokáže vědomě říkat „máma“, „táta“, „ano“, „ne“. Odhaduje se, že osmnáctiměsíční dítě už často umí použít kolem 50 slov. Mezi ně patří i slova zvukomalebná. Stále se však učí správnou výslovnost a procvičuje si další slova, která se postupně učí. Teprve ve třech letech dokáže dítě spojovat jednotlivá slova do vět a rádo klade první otázky.  

V jakém věku by mělo dítě začít mluvit?

Děti si připravují řečový aparát již od narození. Zpočátku sdělují své potřeby křikem a teprve poté začnou broukat nebo žvatlat. Obvykle je to kolem 6. až 8. měsíce, kdy dítě začíná vyslovovat první slabiky, jež se časem mění v jednoduchá a krátká slova.

Jaké bude první slovo vašeho potomka?

To, jaké bude první slovo vašeho dítěte, záleží na něm i na vás. Možná to bude „máma“, „táta“ nebo „bába“. Nejdůležitější je, abyste na své dítě od samého začátku hodně mluvili, podporovali žvatlání a procvičovali jeho řečový aparát. Hodně si s batoletem čtěte a rozmlouvejte s ním, aby mělo bohatou slovní zásobu.   

Související články

View details Mami, tati, pojďte si se mnou hrát!
Článek
Vývoj dítěte - Nestlé baby

Mami, tati, pojďte si se mnou hrát!

Hry pro dítě představují nejen zábavu. Ukazujte, vyprávějte, zapojte dítě do všeho, co doma děláte. Pomůžete mu tak v rozvoji jeho schopností a fantazie.

3 minuty čtení

View details Proč svému miminku pouštět hudbu?
Článek
clanek-hudba1

Proč svému miminku pouštět hudbu?

Miminka začínají hudbu poslouchat už u maminky v bříšku a na melodie tak reagují od prvních měsíců života. Někdy to může být jediná věc, která je uklidní.

3 minuty čtení

View details BEBA COMFORT 5
Článek
BEBA COMFORT 5

BEBA COMFORT 5

Oblíbená řada dětského mléka BEBA COMFORT se rozrůstá.

2 minuty čtení

View details Na jaké vitamíny ve výživě dětí nezapomenout
Článek
Recepty - Nestlé baby

Na jaké vitamíny ve výživě dětí nezapomenout

Přečtěte si, které vitamíny a minerální látky jsou pro život nepostradatelné. 

1 minuta čtení

View details Maminky doporučují hotové mlíčko BEBA COMFORT
Článek
Maminky doporučují hotové mlíčko BEBA COMFORT

Maminky doporučují hotové mlíčko BEBA COMFORT

Maminky zejména ocenily rychlou a pohodlnou přípravu a možnost využití v různých situacích jako je cestování, noční krmení, na návštěvách nebo při hlídání.

3 minuty čtení

View details Učení příkladem
Článek
uceni-prikladem

Učení příkladem

Učení příkladem. Pokud chci, aby byl můj syn dobrým člověkem, musím být dobrý člověk i já.

4 minuty čtení

View details Přechod na jinou kojeneckou výživu
Článek
Kojenecká výživa - BEBA

Přechod na jinou kojeneckou výživu

Chystáte se z kojení přejít na kojeneckou výživu, nebo Vás čeká přechod mezi jednotlivými výživami?

2 minuty čtení

View details Výzvy single rodičovství: Jaké to je vychovávat dítě bez partnera?
Článek
single rodicostvi

Výzvy single rodičovství: Jaké to je vychovávat dítě bez partnera?

Ivana se rozhodla stát se maminkou bez ohledu na to, jestli žije ve vztahu, nebo ne. Přečtěte si její pravdivý příběh o cestě k vysněnému děťátku.

3 minuty čtení

View details Jak po narození dítěte obnovit společný partnerský život?
Článek
Jak po narození prvního dítěte obnovit společný partnerský život?

Jak po narození dítěte obnovit společný partnerský život?

Domov je vzhůru nohama!

7 minut čtení

View details Je třeba dudlík: ano či ne?
Článek
dudlik.

Je třeba dudlík: ano či ne?

V každé rodině se aspoň jeden najde. Nebo spíš deset. Poházených všude možně. Rádi se povalují na dně maminčiny tašky a každému z nich náleží různá příležitost.

2 minuty čtení

View details Proč pokračovat s batolecím mlékem?
Článek
batolecí vs. kravské mléko

Proč pokračovat s batolecím mlékem?

I po prvním roce dítěte se nadále doporučuje pokračovat s kojením. Mateřské mléko se totiž svým složením neustále přizpůsobuje aktuálním potřebám dítěte v daném období.

2 minuty čtení

View details Svačinky plné vitamínů pro silnou imunitu!
Článek
GERBER kapsička lifestyle

Svačinky plné vitamínů pro silnou imunitu!

Imunitní systém dětí dostává často zabrat, obranyschopnost je potřeba budovat po celý rok. Dopřávejte jim proto vždy dostatek vitamínů! Poradíme vám, jak na to.

3 minuty čtení

View details Maminky doporučují BEBA COMFORT HM-O
Článek
Maminky doporučují BEBA COMFORT HM-O

Maminky doporučují BEBA COMFORT HM-O

Maminky z e-mimina testovaly naši prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Maminky si především pochvalovaly chuť, složení a spokojená bříška miminek.

3 minuty čtení

View details Jak se stát detektivem na cukr?
Článek
cukr

Jak se stát detektivem na cukr?

Cukr se do nápojů často dostává skrytě pod jinou záminkou. Při nakupování se ujistěte, že znáte všechny podezřelé látky,které daná potravina obsahuje.

3 minuty čtení

View details Tipy, jak naučit dítě na lahvičku
Článek
Tipy, jak naučit dítě na lahvičku

Tipy, jak naučit dítě na lahvičku

V životě maminek nastane chvíle, kdy se rozhodnou, že nastal vhodný čas se odklonit od kojení a přejít na krmení umělým mlékem.

5 minut čtení

View details Jak správně vybrat botičky pro děti
Článek
Vývoj dítěte - Nestlé baby

Jak správně vybrat botičky pro děti

Jeden krůček, dva, tři, a najednou běhá jako o život. Nechat ho běhat bosky nebo pořídit botičky? A jaké by měly být? Poradíme vám!

3 minuty čtení

View details Maminky doporučují super prémiovou výživu BEBA SUPREMEpro
Článek
Maminky doporučují super prémiovou výživu BEBA SUPREMEpro

Maminky doporučují super prémiovou výživu BEBA SUPREMEpro

Maminky z e-mimina testovaly naši super prémiovou pokračovací výživu BEBA SUPREMEpro .

3 minuty čtení

View details Proč malé děti potřebují jíst mezi hlavními jídly?
Článek
jablko

Proč malé děti potřebují jíst mezi hlavními jídly?

Malé děti mohou získat až 25 % kalorií ze svačinek. Ujistěte se, že svačinky vašich dětí obsahují potřebné vitamíny a minerály. 

3 minuty čtení

View details Šok z rodičovství
Článek
Vývoj dítěte - Nestlé baby

Šok z rodičovství

Být rodičem znamená strávit zbytek života děláním a říkáním věcí, u kterých jsme se zapřísahali, že je nikdy nedopustíme.

4 minuty čtení

Přidejte se do Nestle Baby&Me klubu

  Přidejte se do Nestle Baby&Me klubu

Čekají Vás skvělé výhody, které vykouzlí úsměv každé mamince.​ Přidejte se k mnoha spokojeným maminkám​.

Nástroje pro maminky

Nástroje pro maminky

Vyzkoušejte naše užitečné nástroje pro maminky.

Vzorky zdarma

Vzorky zdarma

Testování a soutěž pro registrované​

Jídelníčky

Jídelníčky

Stáhněte si brožurky o péči o dítě a jeho jídelníček

Akční nabídky

Akční nabídky

Personalizované newslettery s akčními nabídkami