Vývoj v druhém roku věku dítěte
Připravte se, čeká vás nové vzrušující období plné běhání a povídání. Přečtěte si vše potřebné, co byste měla o dvouletém dítěti vědět.
Čím je vaše miminko starší, tím je svéhlavější. Dvouletému dítěti se utváří osobnost a je třeba se s tím umět vypořádat. Vaše děťátko je jedinečná bytost, aktivně ji rozvíjejte tím, že si budete společně předčítat z knížky, ukazovat si obrázky, dále trénujte barvy nebo rozpoznávání zvířátek, zpívejte si, učte se básničky.
FYZICKÝ VÝVOJ
Nejvýraznější změnou je přesun z horizontální do vertikální polohy. Vaše dítko už skotačí ve vzpřímené poloze a sebejistě běhá po bytě a po ulici. Že už mu nestačíte? Buďte v tomto období obzvlášť opatrní, miminka jsou rychlejší, než si myslíte. Jeho řádění však často přeruší nějaký pád, pofoukáte kolínko a běží se dál. Samo také umí vylézt po schodech a sednout si na židličku. Miminko je dokonce tak šikovné, že umí hodit míček zespodu, zapnout si knoflík anebo rozevřít velký zip. Zvládá se také najíst úplně samo, to je úleva, viďte?
DUŠEVNÍ VÝVOJ
U dvouročního batolete se kromě pohybu vyvíjí hlavně řečové schopnosti. Miminko už jenom nežvatlá, ale dokáže používat až 300 slov! Ke spoustě z nich potřebuje tlumočníka, který přeloží zprávu okolnímu světu, ale vy jistě bez problému jeho jazyku rozumíte, i tím si u něj budujete pocit důvěry a bezpečí. Umí pojmenovat lidi, zvířata, předměty a přisuzovat jim vlastnosti. Dokonce už pomalu zvládají i skloňování a časování. Práci s jazykem podporují říkanky a písničky a slovní zásobu si dítě rozšiřuje díky odpovědím na jejich snad nejoblíbenější otázku „Co to je? “ a „Proč?“.
SPOLEČENSKÝ VÝVOJ
V tomto věku se začíná dítě kamarádit a zajímat se o nejrůznější role a povolání. Objektem jeho zájmu tak jsou lidé anebo zvířátka – oblíbenými hračkami se stávají panenky, dále figurky zvířat nebo plyšáci. Holčičky si hrají na maminky nebo princezny a kluci zase milují si hrát na piráty, vojáky nebo strojvůdce.
Děťátko také začíná být empatické, už se nevyjadřuje jen pláčem nebo smíchem, ale dokáže utěšovat, rádo se pusinkuje a objímá. Na druhou stranu se umí také pořádně vztekat, což už dokáže vyjádřit i slovně. Nebojte, období vzdoru už nebude trvat dlouho! Miminko také dokáže pomáhat s domácností, zkuste je tedy zapojit do drobného uklízení nebo vaření. Budou si připadat důležitě a nadšeně vám pomohou. S tím jak si pomalu začíná hrát s kamarády a vyžadovat přítomnost svých vrstevníků, přichází první konflikty. Pokud vidíte, že se k nějakému schyluje, je lepší zasáhnout a dítěti ukázat jak se v této situaci zachovat.
Dítě sice už začíná být schopno rozpoznávat své emoce, ale jejich kontrola může být stále náročná a zbytečné rozčarování může dítě nepříjemně emočně podlomit. Utišující předměty, jako je jejich oblíbená deka nebo medvídek, dvouletým dětem mohou pomoci se vypořádat s novou situací a emočně se vyrovnat.
TIP PRO VÁS:
Zamyslela jste se někdy nad tím, jak často na své děťátko reagujete negativně? Samé zákazy, hubování za jeho řádění a odmlouvání. Snažte se však negativní projevy vykompenzovat chválou. Za nejúčinnější přístup se považuje odchytit dítko ve chvíli, kdy něco hezkého udělalo. Například jste viděla, že si hezky hrál s kamarádem nebo se sourozencem, pomohl vám s domácími pracemi atd. Pochvalte ho, obejměte a podpořte ho k dalšímu obdobnému počínání. Mnoho lidí není schopno přijímat chválu ani v dospělosti, ale k osobnímu růstu a motivaci je přitom tak důležitá. Učte vaše nejmenší této dovednosti už nyní.
Související články