Vývoj dítěte - Nestlé baby

Tipy a triky při zavádění příkrmů

4-6 měsíců
Článek
Říj 21, 2016
6 minut

Mezi 4. a 6. měsícem bude Vaše děťátko již schopné přijímat pevnou stravu a Vy na to musíte být připravená. Sestavili jsme pro Vás jednoduchého průvodce, který Vám i děťátku přechod na tuhou stravu usnadní.

Rovněž Vám poradíme, pokud si nejste jistá, jestli je vaše dítě na tuhou stravu připravené. Poradit se můžete také se svým pediatrem. Pamatujte, žemateřské mléko či náhradní kojenecká výživa jsou v průběhu prvního roku Vašeho děťátka stále nejdůležitější potravou. V šesti měsících jsou tuhá jídla doplňkem (nikoli náhražkou) mateřského mléka nebo náhradní kojenecké výživy, které stále tvoří 80% stravy dítěte.

PRVNÍ DĚTSKÁ JÍDLA

Jídla, která budete děťátku nyní nabízet, mu pomohou vybudovat si zdravé stravovací návyky. Určitě mu během prvního roku předkládejte širokou škálu zdravých potravin, dokonce i těch, které nemáte sama ráda. Jídlům, s nimiž se děťátko v tomto období seznámí, bude posléze dávat přednost před těmi, která mu v tomto období nabízena nebyla. Většinu jídel nakonec přijme, ale někdy mu budete muset nové jídlo nabídnout i desetkrát, než se tak stane. Nabízejte potraviny ze všech čtyř základních skupin potravin (maso, ovoce, zelenina, obilné výrobky), přičemž od začátku věnujte pozornost zejména výrobkům obsahujícím železo, jako třeba masu, jeho alternativám a kojeneckým obilným kaším s obsahem železa.

PŘEDLOŽENÍ DALŠÍCH JÍDEL

Při zavádění další pevné stravy se nadále doporučuje, abyste nenabízela více různých nových jídel současně, protože jedině tak můžete vyloučit případné alergické reakce nebo nesnášenlivost některých potravin. Po 3 až 5 dnech ranního předkládání nového jídla ho přesuňte na odpoledne a nabízejte dalších 3 až 5 dní ráno jiné nové jídlo. Jakmile jste již představili svému děťátku několik různých jídel, která mu zachutnala, můžete mu je dál nabízet a přitom přidávat do jeho jídelníčku nová a nová.

PŘIJETÍ NOVÉHO JÍDLA

Pokud jídlo děťátku nezachutná hned napoprvé, neznamená to, že už ho nikdy nebude chtít. Nabízejte totéž jídlo mnoha různými způsoby, třeba přidejte menší množství rozmixovaného kuřecího masa s obsahem železa do oblíbeného zeleninového nebo ovocného pyré. Možná budete muset jídla nabídnout až desetkrát, než je děťátko přijme, ale nakonec se to podaří. Dále je důležité nenabízet jednou odmítnuté jídlo hned během dalšího krmení. Vyčkejte pár dní a pak s ním přijďte znovu. Dále můžete svému děťátku začít nabízet i jídlo pro dospělé, které sama vaříte, za předpokladu že pro ně bude bezpečné a maličké po něm bude spokojené. Pokud mu budete chtít nabídnout, jídlo, které doma jedí všichni ostatní, vyhněte se soli, máslu a přílišnému používání pálivého koření a omáček. Děťátka mají ráda jednoduše připravená jídla; jenom tak mají totiž možnost si užít pravou chuť toho, co jedí. Nezapomeňte porci pro dítě rozmixovat; než bude moct pozřít celé kusy jídla, bude to ještě chvíli trvat. Pokud nestíháte vařit nebojte šahnout již po hotových příkrmech. 

VE KTERÉM POŘADÍ NABÍZET MIMINKU JÍDLO?

Neexistuje žádné dané pořadí, ve kterém byste mu měla další jídla nabízet. Držte se jídel z jedné suroviny, zejména se zaměřte na suroviny obsahující železo, jako je například maso, především hovězí, jeho alternativy a dětské kaše s obsahem železa, například rýžové, ovesné a pšeničné. Vhodnou první stravou jsou také zeleninová a ovocná pyré, mnoho dětí má rádo chuť sladkých brambor, mrkve a dýně, protože obsahují přírodní cukr. Dále jsou důležitým zdrojem vitamínu C, který usnadňuje vstřebávání železa. Přátelé a příbuzní Vám možná budou tvrdit, že by se Vaše dítě mělo do jednoho roku vyvarovat určitých jídel, protože by mohla vyvolat alergickou reakci. Bez ohledu na rodinné dispozice k alergii odborníci uvádějí, že dítěti můžete předložit i arašídy, sóju, celá vejce, ryby a pšenici stejně jako ostatní potraviny, a to jednou denně po dobu 3 až 5 dní a sledovat pak výskyt alergických reakcí. Jakmile je dítěti šest měsíců a více, nemusíte s nabízením jakéhokoli jídla vyčkávat, abyste se vyhnula alergiím. Pokud si některými potravinami nejste jistá, zkonzultujte to s dětským lékařem. Od 6. měsíce věku dítěte je vhodné do stravy zavádět i lepek. 

POSTUPNĚ ZVĚTŠUJTE NABÍZENÉ PORCE

Kolik jídla dítěti nabízet poznáte nejlépe podle náznaků hladu nebo plnosti. Je možné, že při prvním krmení novým jídlem děťátko sní pouze jednu lžičku jídla, ale s tím, jak bude růst, se u něho vyvine i chuť. Zhruba v 9 měsících sní možná čtvrtinu až polovinu toho, co by na jeho místě snědl dospělý. I nadále miminku dávejte mateřské mléko nebo náhradní kojeneckou výživu. Od 6. do 9. měsíce vypijí děťátka denně 720 až 960 mililitrů. Nezáleží na tom, jestli při každém jídle nejprve nabídnete mateřské mléko, kojeneckou výživu nebo tuhou stravu, bude-li mít děťátko hlad, jistě si rádo dá.

ROZPOZNEJTE NÁZNAKY HLADU A SYTOSTI

Děťátko Vám zatím nedokáže říct, zda má hlad nebo je plné, ale i tak existuje mnoho způsobů, jak to poznat. Níže uvádíme několik signálů hladu a sytosti, které lze sledovat u šestiměsíčního až devítiměsíčního dítěte:

HLAD

  • Pláče nebo křičí
  • Sahá po lžičce nebo se pohybuje směrem k ní
  • Ukazuje na jídlo

SYTOST

  • Jí pomaleji
  • Zavírá ústa, odvrací hlavu od lžíce/jídla
  • Odstrkuje jídlo

STRUKTURA JÍDLA

Jak bude děťátko růst a vyvíjet se, můžete mu spolu s nejrůznějšími výživnými potravinami začít nabízet nové konzistence. Přesvědčte se ovšem, že jsou nabízené struktury vhodné pro momentální vývojové stádium Vašeho děťátka. Okolo 6 měsíců věku by měla mít první jídla děťátka polotuhou strukturu jako jemné pyré bez hrudek. Později, jak si dítě bude na pevnou stravu postupně zvykat, mohou být pyré hustší. Okolo 7 až 7 a půl měsíců věku začněte podávat pyré s měkkými hrudkami. Okolo 8. měsíce můžete již do jídelníčku zařadit i křupky přizpůsobené malým dětským ručičkám, a které se ihned rozpouštějí na jazyku. Křupky nejen, že děti zabaví například při cestování nebo špatné náladě, ale poskytnou jim i malou svačinku.

POVZBUZUJTE DÍTĚ K SAMOSTATNÉMU KRMENÍ

Poté, co jste do jídelníčku děťátka zařadila několik různých jídel, zkuste dát čerstvě vyrobené pyré děťátku na tácek, aby si na něj mohlo sáhnout, přivonět si k němu a prozkoumat ho vlastníma rukama, dokonce možná i samostatně sníst! Můžete mu rovněž předložit menší porce kašovitého jídla, abyste tím podpořila vývoj úchopu, při kterém bude používat palec a ukazováček k tomu, aby něco zvedlo. Na psychomotorický vývoj jsou skvělé právě již zmiňované křupky. Sednou přesně do dětských prstíčků a při úchopu se děti musí soustředit na ochutnávku. Tyto GERBER Organic banánové křupky mají i skvělé balení přímo na cesty, při kterých nás maminky už kolikrát zachránily. 

PŘÍKLAD DENNÍHO JÍDELNÍČKU DĚŤÁTKA

Tento jídelníček odpovídá věku od 6 do 9 měsíců, kdy už je dítě na konzumaci pevné stravy zvyklé. Nicméně je důležité se řídit individuálními signály hladu a sytosti, a nabízet pokaždé pouze jedno nové jídlo.

VSTÁVÁNÍ S DĚŤÁTKEM

  • mateřské mléko nebo náhradní kojenecká výživa

SNÍDANĚ

  • mateřské mléko nebo náhradní kojenecká výživa
  • 2-4 polévkové lžíce kojenecké obilné kaše s obsahem železa
  • 2-3 polévkové lžíce rozmačkaného či rozmixovaného ovoce nebo ovocného pyré v populárních kapsičkách

DOPOLEDNÍ SVAČINA

  • mateřské mléko nebo náhradní kojenecká výživa

OBĚD

  • mateřské mléko nebo náhradní kojenecká výživa
  • 1-3 polévkové lžíce masa nebo jeho alternativ
  • 2-3 polévkové lžíce rozmixované vařené zeleniny
  • 2-3 polévkové lžíce rozmixovaného nebo rozmačkaného ovoce

VEČEŘE

  • mateřské mléko nebo náhradní kojenecká výživa
  • 2-4 polévkové lžíce kojenecké obilné kaše s obsahem železa
  • 2-3 polévkové lžíce rozmixované vařené zeleniny
  • 2-3 polévkové lžíce rozmixovaného nebo rozmačkaného ovoce nebo ovocného pyré v populárních kapsičkách

PŘED SPANÍM

  • mateřské mléko nebo náhradní kojenecká výživa

DODRŽUJTE STRAVOVACÍ RODINNÉ RITUÁLY

Kojenci ve věku 6 až 8 měsíců by podle odborníků měli sníst 2 až 3 jídla a 1 až 2 svačiny denně podle chuti. Snažte se, aby děťátko jedlo společně s celou rodinou, a tím se posilovaly jeho zdravé stravovací návyky. Nabízejte děťátku i jídlo pro dospělé, aby se mohlo naučit jíst podle Vás. Jděte mu příkladem tím, že využijete tuto příležitost k tomu, abyste zdravé stravování udělala prioritou pro celou rodinu, čímž děťátku názorně předvedete, jak chutné může být zdravé stravování.

Naše značky

Související články

View details 10 kroků jak na první příkrmy
Článek
Recepty - Nestlé baby

10 kroků jak na první příkrmy

Mezi 4. a 6. měsícem věku vašeho děťátka byste měla začít zavádět první příkrmy. Váš pediatr vám rád poradí ohledně připravenosti vašeho dítěte na tuhou stravu.

3 minuty čtení

View details Tipy, jak na vybíravé dítě
Článek
krmeni_placiciho_ditete

Tipy, jak na vybíravé dítě

Nevíte, jak pomoci dítěti, které je vybíravé v jídle? Vývoj chuti vyžaduje čas. Připravili jsme pro vás menu plné praktických tipů.

2 minuty čtení

View details Začínáme s příkrmy
Článek
Kojenecká výživa - Nestlé baby

Začínáme s příkrmy

Zjistěte, jak na to, když už mléko nestačí. Výživová poradkyně Magdalena Fišerová radí, jak začít s objevováním prvních chutí.

6 minut čtení

View details 7 tipů, jak doplnit dětem vlákninu
Článek
Lifestylová fotka_GERBER kapsička

7 tipů, jak doplnit dětem vlákninu

Dětský jídelníček se bez ovoce a zeleniny neobejde. Kromě důležitých vitamínů jsou významným zdrojem vlákniny, která pomáhá udržovat zdravou střevní mikroflóru.

5 minut čtení

View details Vzorový jídelníček pro dítě od 6. měsíce
Článek
mimi_6m

Vzorový jídelníček pro dítě od 6. měsíce

V tomto období už dítě objevuje nové chutě a pomalu přechází na zeleninovo masovou stravu. Co by mělo půlroční dítě jíst a v jakém množství?

2 minuty čtení

View details Zdravé stravování začíná u vás
Článek
Nestlé Baby článek

Zdravé stravování začíná u vás

Víte, že jste pro své dítě obrovským vzorem? Že ho ovlivňuje to, co jíte a pijete? Pokud vaše dítě uvidí, že jíte zdravě, pravděpodobně ho to inspiruje.

2 minuty čtení

View details Pediatrické prohlídky od narození až do 18 měsíců
Článek
Vývoj dítěte - Nestlé baby

Pediatrické prohlídky od narození až do 18 měsíců

První lékařské vyšetření miminko čeká bezprostředně po porodu. Jakmile vás ale lékaři oba propustí z oddělení šestinedělí domů, máte návštěvy u dětského lékaře ve svých rukou.

3 minuty čtení

View details Žít s málem
Článek
zit-s-malem

Žít s málem

Dnešní děti mají k dispozici mnohem více věcí než měly děti před 20 lety. Ale jak může rodič připravit dítě o něco, o čem ví, že mu udělá radost?

3 minuty čtení

View details Šok z rodičovství
Článek
Vývoj dítěte - Nestlé baby

Šok z rodičovství

Být rodičem znamená strávit zbytek života děláním a říkáním věcí, u kterých jsme se zapřísahali, že je nikdy nedopustíme.

4 minuty čtení

View details Klokánkování: jak pečovat o vaše předčasně narozené miminko
Článek
klokan1

Klokánkování: jak pečovat o vaše předčasně narozené miminko

Co je to klokánkování a jak vám může pomoci v péči o předčasně narozené miminko?

5 minut čtení

View details Zelené nakupování v 5 krocích
Článek
zelene-nakupovani

Zelené nakupování v 5 krocích

Objevte pět způsobů, jak nakupovat chytře a zároveň šetřit životní prostředí. Pečujme společně o naši planetu!

3 minuty čtení

View details První dovolená: jaké stravy se vyvarovat a co si vzít s sebou?
Článek
Nestlé Baby

První dovolená: jaké stravy se vyvarovat a co si vzít s sebou?

Léto a dovolenková sezóna jsou za dveřmi. Chystáte se s vaším drobečkem poprvé k moři či do hor? Poradíme, jak se připravit a na co si dát pozor.

5 minut čtení

View details Je třeba dudlík: ano či ne?
Článek
dudlik.

Je třeba dudlík: ano či ne?

V každé rodině se aspoň jeden najde. Nebo spíš deset. Poházených všude možně. Rádi se povalují na dně maminčiny tašky a každému z nich náleží různá příležitost.

2 minuty čtení

View details Přehled očkování
Článek
Vývoj dítěte - Nestlé baby

Přehled očkování

Přečtěte si informace o povinných očkováních v České republice. V článku naleznete přehled očkování podle věku miminka.

2 minuty čtení

View details První pomoc: Zástava dechu (apnoe)
Článek
hlavni

První pomoc: Zástava dechu (apnoe)

Apnoe je zastavení průtoku vzduchu dýchacími cestami. Může vést k bezvědomí a zástavě srdce, a proto vyžaduje rychlý zásah.

1 minuta čtení

View details Role rodičovské dovolené pro tatínky
Článek
otcovska-dovolena

Role rodičovské dovolené pro tatínky

I když je role maminky stěžejní a nezastupitelná, ani tatínci by se neměli odsouvat na druhou kolej.

3 minuty čtení

View details Role tatínka se mění
Článek
Vývoj dítěte - Nestlé baby

Role tatínka se mění

Dnes je zcela běžné, že se původní „maminkovské povinnosti“, mezi které patří vyzvedávání dětí ze školy či pomáhání s domácími úkoly, dělí rovnoměrně mezi oba rodiče.

5 minut čtení

View details Výzvy single rodičovství: Jaké to je vychovávat dítě bez partnera?
Článek
single rodicostvi

Výzvy single rodičovství: Jaké to je vychovávat dítě bez partnera?

Ivana se rozhodla stát se maminkou bez ohledu na to, jestli žije ve vztahu, nebo ne. Přečtěte si její pravdivý příběh o cestě k vysněnému děťátku.

3 minuty čtení

View details Proč děti pláčou
Článek
placici-miminko

Proč děti pláčou

Pokud je pro vás těžké uhodnout, co se vám vaše miminko svým pláčem snaží sdělit, projděte si náš seznam, kde naleznete některé možné příčiny pláče.

2 minuty čtení

Přidejte se do Nestle Baby&Me klubu

  Přidejte se do Nestle Baby&Me klubu

Čekají Vás skvělé výhody, které vykouzlí úsměv každé mamince.​ Přidejte se k mnoha spokojeným maminkám​.

Nástroje pro maminky

Nástroje pro maminky

Vyzkoušejte naše užitečné nástroje pro maminky.

Vzorky zdarma

Vzorky zdarma

Testování a soutěž pro registrované​

Jídelníčky

Jídelníčky

Stáhněte si brožurky o péči o dítě a jeho jídelníček

Akční nabídky

Akční nabídky

Personalizované newslettery s akčními nabídkami