Proč pokračovat s batolecím mlékem?
I po prvním roce dítěte se nadále doporučuje pokračovat s kojením. Mateřské mléko se totiž svým složením neustále přizpůsobuje aktuálním potřebám dítěte v daném období.
I po prvním roce dítěte se nadále doporučuje pokračovat s kojením. Mateřské mléko se svým složením neustále přizpůsobuje aktuálním potřebám dítěte v daném období a díky tomu dítěti dodává potřebné vitamíny a minerály. Pokud však kojení není z různých důvodů možné, rodiče často vyhledávají náhradu a často zvažují přechod na kravské mléko.
V batolecím období však nemusí být neupravené kravské mléko úplně ideálním „mléčným výrobkem“
Naopak může být podání čerstvého, tedy nepasterizovaného kravského mléka, pro dítě rizikové. Neupravené mléko může totiž obsahovat různé mikroorganismy a tím způsobit závažné infekce, nejen v zažívacím traktu dítěte. Naopak umělá mléčná výživa, která je určená pro batolecí věk, je legislativou přísně hlídaná a musí plnit mnohem vyšší požadavky na kvalitu výrobku.
Další výhodou batolecího mléka, zejména u dětí, které nemají pestrý jídelníček, je obohacení o některé vitaminy a minerály. Např. vitamín C se v kravském mléce moc nevyskytuje. Vitamin D, který do 1 roku obvykle dodáváme miminku v kapkách, také v kravském mléce nenajdete zrovna velké množství. V batolecích mlécích bývá přidáván ve větší míře a dokáže tak pokrýt i část denního příjmu.
Důležitým prvkem pro růst a vývoj dítěte je také železo. Kravským mlékem se jej dodává do dětského organismu minimum, je tedy potřeba hledat jiné zdroje. Jedním z nich může být také mléko pro batolata, které kromě něj bývá obohaceno i o další prvky. Na druhou stranu je potřeba u batolecího mléka sledovat nadbytečný obsah sacharidů a energie, zejména u některých ochucených forem.
MUDr. Kristýna Zárubová, Ph.D.
Související články