Vývoj dítěte - Nestlé baby

Znáte základní pohybové dovednosti dítěte?

0-3 měsíce
Článek
Črv 3, 2017
5 minut

V prvním roce života udělá dítě obrovský pokrok, zejména co se týče jeho schopností a pohybových dovedností. Které jsou ty nejdůležitější? Motorický vývoj sice má své základní všeobecně platné zákonitosti, každé dítě se však vyvíjí vlastním tempem a vyniká v jiné oblasti.

Zdravý vývoj svého potomka můžete podpořit například správným nošením nebo různými hrami. Zcela nevhodné jsou naopak pomůcky jako pasivní chodítka, hopsadla nebo neergonomická nosítka, které zbytečně přetěžují pohybový aparát. Dítě by si kvůli nim už v raném věku mohlo zafixovat špatné pohybové vzorce, které jsou častou příčinou bolestí zad, hlavy a kloubů, nebo jiných zdravotních potíží v dospělosti. Děti zvládnou veškeré pohybové dovednosti samy až ve chvíli, kdy je na ně jejich tělo zcela připravené jak po fyzické, tak i po psychické stránce. Nenechte se proto stresovat tím, že vaše dítě ještě nesedí, ačkoli kamarádčin syn už začal dokonce chodit a přitom je o dva týdny mladší. Stejně tak nevadí, že ještě neleze, ale pouze „péruje“ na kolínkách. Brzy na vše samo přijde a vy budete ještě ráda vzpomínat na chvíle, kdy vaše dítě zůstalo ležet přesně tam, kam jste ho před několika minutami položila.

Podívejte se na deset základních pohybových dovedností, které si vaše děťátko v prvních 18 měsících svého života pravděpodobně zvládne osvojit.

1. Pasení koníků, neboli takzvané první vzpřímení

Pokládejte své miminko na bříško už od narození. Nejprve stačí jen několikrát za den na pár minut. Jakmile posílí správné svaly a zvládne zapojit i horní končetiny, bude se mu v této poloze líbit. Pasení koníků je to, kdy dítě symetricky drží své tělo, dokáže se podepřít rukama a dojde tak k napřímení páteře, by dítě mělo zvládnout do konce čtvrtého měsíce.

2. Druhé vzpřímení

Když má dítě dostatečně silné zádové a šíjové svaly, vzpřimovače páteře a břišní svaly, zvládne druhé vzpřímení. Obvykle k tomu poprvé dojde mezi čtvrtým a osmým měsícem života. V této poloze na bříšku se opírá o dlaně natažených paží. Pokud chcete své miminko motivovat k lezení, můžete před něj položit hračku, ke které se bude muset natáhnout.

3. Otočení ze zad na bříško a zpět

Dítě se nejprve otočí ze zad na bok a teprve potom na bříško. Tento pohyb zvládne do konce šestého měsíce, o něco později se naučí otáčet i zpět. Zpočátku děti často používají k otáčení pouze jednu stranu, protože je to pro ně snazší. Je dobré je proto motivovat k přetáčení i na druhý bok, aby nevznikaly vývojové asymetrie.

4. Pérování na kolínkách

Mezi pátým a osmým měsícem děti zjistí, že nemusí zůstávat ležet na podložce, ale mohou se samy dostat i výše. Pokud to vaše dítě bude bavit, cvičte s ním na aerobním míči (overballu) nebo ho v poloze na bříšku houpejte na velkém gymnastickém míči. Můžete před něj položit hračku, na kterou se bude snažit z míče dosáhnout. Zajímavý předmět zkuste umístit i na nízkou poličku nebo vyšší podložku, aby se pro něj dítě muselo natáhnout směrem nahoru.

5. Lezení

Lezení je pro zdravý vývoj pohybového aparátu velmi důležitým bodem. Dochází při něm k propojování pravé a levé mozkové hemisféry, čímž se podporuje dobrá soustředěnost dítěte a koordinace jeho pohybů. Současně se touto aktivitou posílí svaly, které pak udržují správné postavení těla. V ideálním případě by se váš drobeček měl mezi šestým a devátým měsícem buď z druhého vzpřímení, nebo ze šikmého sedu, dostat na kolínka a začít lézt.

6. Samostatný sed

Pokud si dítě samo neumí sednout, neposazujte ho, ani ho nepřitahujte do sedu. Nevhodný je i pasivní sed, kdy se dítě přitahuje samo v kočárku, autosedačce, nebo lehátku. Nejprve je totiž potřeba, aby posílilo svaly otáčením se, lezením nebo šikmým či překážkovým sedem. Dopřejte mu proto co nejvíce času v poloze na bříšku, aby se v budoucnu vyhnulo zdravotním potížím se zády. Přímý sed obvykle děti zvládnou až mezi sedmým a desátým měsícem.

7. Stoj s oporou

Jakmile se vaše děťátko poprvé postaví, otevře se mu svět ze zcela jiné perspektivy. Má radost z toho, že najednou dosáhne i na předměty, které pro něj dříve byly až příliš vzdálené. Dejte však pozor, aby se dítě při stoupání nepřitahovalo za ruce, ale dostávalo se do této pozice s nákrokem jedné nožky, která je v koleni pokrčená. Jedná se o takzvanou pozici rytíře.

8. Chůze do stran okolo nábytku

Okolo jednoho roku věku se vaše dítě vydá na průzkum poprvé po svých. Pokud se ale při chůzi zpočátku přidržuje nábytku, nejedná se o samostatnou chůzi, ale o chůzi do stran, při které teprve posiluje svaly k tomu, aby se konečně mohlo samo rozběhnout. Nevoďte ho proto za ruce. Jeho vývoj tím neurychlíte a navíc mu můžete uškodit tím, že přetěžujete jeho pohybový aparát činností, na kterou ještě není zralé.

9. Postavení se ve volném prostoru

Poprvé se děti samy postaví mezi dvanáctým a šestnáctým měsícem. Je pravděpodobné, že budou v tomto období hodně padat. Nechytejte je, pouze z jejich dosahu odstraňte nebezpečné předměty, o které by se mohly uhodit. Malé děti jsou na pády připravené. Navíc se potřebují naučit spoléhat samy na sebe a přijít na způsob, jak se nejbezpečněji dostat ze stoje zpět dolů.

10. Samostatná chůze dopředu

Tolik očekávané první krůčky jsou konečně tady! Máte obrovskou radost a zároveň vám přibývají starosti s výběrem prvních botiček. Poradíme vám, jak na to. Přečtěte si článek Jak správně vybrat botičky pro děti.

PřI pochybnostech zajděte ke specialistovi

Pokud je dítě zdravé, není potřeba mu nijak pomáhat, určitě je ale důležité být mu nablízku a ukazovat mu správnou cestu. Vy se svým dítětem trávíte nejvíce času, takže si nejsnáze všimnete případných odchylek ve vývoji. Pokud máte jakékoli pochybnosti o tom, že se vaše dítě vyvíjí správně, informujte svého pediatra. Ten vašemu dítěti případně doporučí vyšetření u specialistů, jako jsou neurolog nebo fyzioterapeut. Čím dříve se zjistí příčina problémů s pohybovým aparátem, tím dříve ji lze odstranit a předejít tak potížím v pozdějším věku.

Související články

View details Mami, tati, pojďte si se mnou hrát!
Článek
Vývoj dítěte - Nestlé baby

Mami, tati, pojďte si se mnou hrát!

Hry pro dítě představují nejen zábavu. Ukazujte, vyprávějte, zapojte dítě do všeho, co doma děláte. Pomůžete mu tak v rozvoji jeho schopností a fantazie.

3 minuty čtení

View details Vývoj dítěte nejen během jeho prvních 1000 dnů
Článek
Vývoj dítěte nejen během jeho prvních 1000 dnů

Vývoj dítěte nejen během jeho prvních 1000 dnů

Ohlédněte se za zdravými návyky, které jste své dítě už naučili. Vidíte, jak mu pomohly? 

5 minut čtení

View details Desatero správných základů do života
Článek
Kojenecká výživa - Nestlé baby

Desatero správných základů do života

Když přivedete na svět nový život, je to velká věc. Co všechno obnáší ta správná péče o miminko? Mrkněte na naše desatero!

4 minuty čtení

View details Co dělat, když muž žárlí na dítě
Článek
tata-zarli-na_dite

Co dělat, když muž žárlí na dítě

Těšili jste se s partnerkou na narození dítěte a po porodu jste zjistil, že jste se ocitl na druhé koleji? Přečtěte si, jak se vypořádat se žárlivostí a přistupovat k celé věci mužně.

4 minuty čtení

View details Zázrak jménem HMO
Článek
Nestlé Baby kojení

Zázrak jménem HMO

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout.

2 minuty čtení

View details Proč by neměla vláknina GOS/FOS chybět ve stravě malých dětí?
Článek
vláknina gos fos

Proč by neměla vláknina GOS/FOS chybět ve stravě malých dětí?

Často i malé děti trápí zácpa a dokáže maminku i miminko pěkně potrápit. Věděli jste, že i vláknina u malých dětí je přínosná pro harmonické trávení?

2 minuty čtení

View details První pomoc: Zranění a krvácení
Článek
zdraneni_a_krvaceni

První pomoc: Zranění a krvácení

Tržné rány a krvácení jsou závažná poranění, při kterých je poškozena kůže a další tkáně pod ní.

1 minuta čtení

View details Je třeba dudlík: ano či ne?
Článek
dudlik.

Je třeba dudlík: ano či ne?

V každé rodině se aspoň jeden najde. Nebo spíš deset. Poházených všude možně. Rádi se povalují na dně maminčiny tašky a každému z nich náleží různá příležitost.

2 minuty čtení

View details Klíčovou složkou mateřského mléka je bílkovina
Článek
Kojenecka vyziva - Nestle baby

Klíčovou složkou mateřského mléka je bílkovina

Bílkovina je nejcennějším stavebním kamenem naší stravy. Je nezbytně nutná pro správný růst, vývoj a obnovu organismu. Prozkoumejte spolu s námi proč!

3 minuty čtení

View details Jak začít s kojením
Článek
Kojení miminek - Nestlé Baby

Jak začít s kojením

Kojení je velkým tématem po příchodu miminka na svět. Zorientujte se snadněji ve všech otázkách, které přináší. 

3 minuty čtení

View details Zařaďte do jídelníčku železo pro růst a vývoj dětí
Článek
Gerber kaše

Zařaďte do jídelníčku železo pro růst a vývoj dětí

Děti v prvních měsících života rostou raketovou rychlostí. Obzvlášť pro kojence a batolata má zásadní význam pro správný vývoj železo.

4 minuty čtení

View details HMO a jeho význam pro Vaše miminko
Článek
Kojení miminek - Nestlé Baby

HMO a jeho význam pro Vaše miminko

Období od prvních dnů těhotenství do 2 let života, tedy tzv. prvních 1000 dní, hraje klíčovou roli ve vývoji miminka.

3 minuty čtení

View details Klokánkování: jak pečovat o vaše předčasně narozené miminko
Článek
klokan1

Klokánkování: jak pečovat o vaše předčasně narozené miminko

Co je to klokánkování a jak vám může pomoci v péči o předčasně narozené miminko?

5 minut čtení

View details Proč i mateřské mléko obsahuje tuky?
Článek
Kojenecká výživa - Nestlé baby

Proč i mateřské mléko obsahuje tuky?

Tuky jsou pro kojence převážně zdrojem energie. Mají ale i mnoho dalších nezbytných rolí důležitých zejména pro růst a vývoj děťátka.

2 minuty čtení

View details Polohy při kojení
Článek
Nestlé Baby polohy při kojení

Polohy při kojení

Při kojení je velmi důležité zvolit polohu, která bude pohodlná jak pro vás, tak pro vaše miminko. Jedině tak budete spokojení oba. Každému však vyhovuje něco jiného.

4 minuty čtení

View details První pomoc: horečka u novorozence
Článek
hl-horecka

První pomoc: horečka u novorozence

O zvýšené teplotě se hovoří při tělesné teplotě přesahující 37 °C. Zjistěte, jak se vypořádat se zvýšenou teplotou a horečkou u novorozence.

2 minuty čtení

View details Tipy a rady pro kojení miminka
Článek
Tipy a rady pro kojení

Tipy a rady pro kojení miminka

Připravili jsme pro Vás průvodce, abyste mohla čerpat tipy a základní doporučení, která Vám pomohou s kojením ještě před tím, než dítě přijde na svět.

6 minut čtení

View details 7 tipů pro výchovu dítěte s láskou a respektem
Článek
Vývoj dítěte - Nestlé baby

7 tipů pro výchovu dítěte s láskou a respektem

Přemýšlíte, jak budete vychovávat své miminko? Nechcete, aby bylo moc rozmazlené, ale přísná výchova se vám také nezamlouvá. Kudy vede zlatá střední cesta? 

4 minuty čtení

View details Kojení den po dni a jeho vliv na imunitu miminka
Článek
Kojení miminek - Nestlé Baby

Kojení den po dni a jeho vliv na imunitu miminka

Den po dni Mateřské mléko je zkrátka úžasné. Adaptuje se na měnící se potřeby vašeho dítěte a nabízí mu širokou paletu chutí.

3 minuty čtení

Přidejte se do Nestle Baby&Me klubu

  Přidejte se do Nestle Baby&Me klubu

Čekají Vás skvělé výhody, které vykouzlí úsměv každé mamince.​ Přidejte se k mnoha spokojeným maminkám​.

Nástroje pro maminky

Nástroje pro maminky

Vyzkoušejte naše užitečné nástroje pro maminky.

Vzorky zdarma

Vzorky zdarma

Testování a soutěž pro registrované​

Jídelníčky

Jídelníčky

Stáhněte si brožurky o péči o dítě a jeho jídelníček

Akční nabídky

Akční nabídky

Personalizované newslettery s akčními nabídkami