Základ péče o miminko – masáž a koupel
Od narození netouží miminko po ničem jiném více než po kontaktu se svou maminkou. Ten mu můžete dopřát i během večerního koupání nebo uklidňující masáže.
Koupání stejně jako masáž patří k úplnému základu péče o miminko, kterou můžete svému malému uzlíčku štěstí dopřát. Navíc jemná masáž nebo večerní koupání jsou i skvělou formou osobního kontaktu mezi miminky a jejich tatínky. Ti totiž většinou ze začátku cítí k malým tělíčkům dětí spíše přirozený respekt a tak trochu se drží v ústraní, což je určitě škoda. Na co byste se tedy v rámci mazlení a společných chvilek plných jemných dotyků měli zaměřit?
Výběr kosmetiky pro masáž
U masáže miminka není v podstatě nic, co byste mohli udělat špatně, budete-li miminko masírovat jemnými doteky a tahy. K tomu je dobré použít vhodný kosmetický přípravek, aby vaše prsty a dlaně po pokožce miminka pěkně klouzaly. Při jejím výběru byste si měla uvědomit, že pokožka dětí je až 5x tenčí než u dospělého člověka a všechny látky se do ní rychle vstřebávají a pronikají do krevního oběhu. Pokud tedy můžete, dejte přednost spíše přírodní péči, která dětský organismus zbytečně nezatíží.
Jak na masáž miminka?
Jakmile miminko svléknete, vždy dbejte na to, aby místnost, ve které se nacházíte, byla dobře vytopená. Do dlaně si nalejte olejíček nebo jiný, vámi vybraný pečující kosmetický přípravek, zahřejte jej v dlaních a hladivými pohyby jej pomalu začněte nanášet. Postupujte od nožiček přes bříško, hrudník a ruce. Jako poslední se zaměřte na hlavičku a obličej. Následně miminko otočte na záda a postup opakujte. U novorozeněte masírujte tělíčko přibližně 5 minut, po šestinedělí můžete délku masáže postupně prodlužovat na 15 - 20 minut.
Bolesti způsobené zácpou u dětí mohou pomoci zmírnit jemné masáže bříška nebo cvičení nožiček, tepelná terapie (například teplá koupel nebo teplá plenka na bříšku), houpání na fit míči, v nosítku nebo v šátku nebo houpání na rukou v poloze "tygra".
Zajímavý tip
Ideálním doplňkem masáží jsou rytmické básničky a písničky doprovázené pohybem, například tleskáním.
Koupání miminka
Koupání miminka se vám z počátku nemusí zdát úplně snadné a idylické. Tak trochu se bojíte, abyste miminku neublížili, a také se může stát, že ani miminko z něj nebude nadšené a u koupání bude plakat. Určitě to s ním ale nevzdávejte, uvidíte, že postupem času si tento podvečerní rituál společně celá rodina zamilujete.
Několik rad ke koupání
- voda ve vaničce by neměla být teplejší než 37 °C
- vaničku naplňte jen do poloviny a během celého koupání podpírejte dítěti hlavičku a palcem a ukazováčkem přidržujte nadloktí
- obličej a vlásky omyjte jemnou žínkou, nebo jen mokrou rukou
- miminka jsou většinou vlastně čistá a tak je jen na vás, zda při koupání použijete i dětské mýdlo
- pokud se vaše miminko koupe často, používejte pečující přísady do koupele, olejové kapičky vytvoří na pokožce miminka ochranný film a předejdou jejímu vysušování
Související články