Arrow backLanguage
Od narození
Článek
Add this post to favorites

Vyzrajte na kojeneckou koliku!

Když má miminko bolení, je to stresující pro celou rodinu. Přečtěte si co je to kolika, co ji způsobuje a jak se jí dá předcházet nebo alespoň utlumit.

3minuty čtení Říj 20, 2016

Kojeneckou koliku nejčastěji způsobuje nadměrná plynatost, není to však pravidlo. Za zdánlivě běžný problém se mohou schovávat i skutečné nemoci jako například nesnášenlivost laktózy, metabolické vady a další. Proto pokud se problém stupňuje, určitě kontaktujte dětského lékaře a stav miminka s ním prodiskutujte.

Jak se kolika projevuje?

Typickým projevem je neutišitelný pláč, při kterém děťátko rudne v obličeji a prohýbá se, natahuje, kope nožičkama. Kolika může trvat i několik hodin, objeví se vždy náhle a stejně tak končí. Často se vyskytuje pravidelně v konkrétní denní dobu, ale není to pravidlo.

Co ji způsobuje?

Koliky se vyskytují až u 25 % kojenců. Poprvé se objeví kolem 3 týdne, zmírní se přibližně kolem 6. týdne a úplně odeznívají ve 3. až 6. měsíci. Údaje jsou však přibližné, je to hodně individuální.

Miminka často trpí na zažívací problémy z důvodu, že ještě nemají plně vyzrálou trávicí soustavu. V zažívacím traktu se tvoří příliš mnoho plynů, ty tlačí na střevní stěnu a děťátku způsobují nepříjemné, bolestivé pocity.

Další příčinou může být vzduch, který miminko spolyká při krmení. Odborně se tomu říká aerofagie. Ve chvíli, kdy se spolykaný vzduch dostane do zažívacího traktu, působí stejně jako „prdíky“ popisované výše.

Bolesti bříška však mohou způsobit i psychologické faktory. Když je v rodině neklid, časté hádky, křik, nervozita, miminko to cítí a reagovat může i jeho tělíčko.

5 rad, jak miminku ulevit

  • Zmírnit bolest a napomoci plynům k přirozenému odchodu z těla mohou pomoci jemné masáže nebo cvičení. Masírujte miminku bříško ve směru hodinových ručiček. Cvičte nožičkami a napodobujte jízdu na kole, žabku nebo kopání. Vše jemně, miminku by se to mělo líbit.
  • Teplo pomáhá. Vyžehlete látkovou plenku a ještě teplou, přiložte na bříško. Pozor, aby teplota nebyla příliš vysoká!
  • Klubíčko, tygřík a pohoupání. I na zácpu může pokaždé zabrat něco jiného. Zkuste se s děťátkem pohupovat na gymnastickém balónu, nosit ho chvíli v šátku nebo schoulené v klubíčku, případně houpat na rukou v pozici „na tygříka“ – tedy na bříšku s podepřenou hlavičkou. Houpavý pohyb, lidské teplo a pocit bezpečí, to vše může přinést úlevu a napomoci, aby „prdíky“ přirozeně odešly.
  • Během kojení nezapomínejte na přestávky na odříhnutí. Plně kojené děti přiložte k prsu kdykoli bude chtít. Sáním se může probudit gastrokolický reflex, což znamená, že se celá trávicí soustava začne pohybovat a napomůže také k vyloučení plynů. Děti krmené kojeneckou výživou mohou přejít na výživu označenou A.C.
  • V neposlední řadě můžete vyzkoušet rektální rourku nebo kapičky zmírňující plynatost a koliky. Doporučujeme však konzultovat s dětským lékařem, případně lékárníkem.
Brožurka o kojení
Doporučený produkt
lacto+
Nové

Od narození

BEBACARE MAMA LACTO+, pískavice řecké seno, 20,9 g
5
4.8/5
Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.