Arrow backLanguage
Od 7. měsíce
Článek
Add this post to favorites

Tipy, jak naučit dítě na lahvičku

V životě maminek nastane chvíle, kdy se rozhodnou, že nastal vhodný čas se odklonit od kojení a přejít na krmení umělým mlékem.

5minut čtení Květen 25, 2021

Kojení je pro dítě to nejpřirozenější a nejlepší, ale můžeme se setkat s různými důvody k přechodu na kojenecké mlíčko. Mezi nejčastější důvody patří nedostatek mateřského mléka maminky, kdy je nutné miminko ještě dokrmovat umělým mlékem, aby správně prospívalo. Jiné maminky k tomuto rozhodnutí dovede únava a celkové vyčerpání po několika měsících kojení. Častým důvodem může být například i částečný návrat do pracovního či studijního života nebo se maminky jednoduše potřebují už aspoň na chvilku vzdálit od miminka a strávit nějaký čas jen pro sebe. V některých případech je přechod na kojenecké mléko potřeba z důvodu hospitalizace maminky v nemocnici, kdy se blízcí musí postarat o miminko a jeho výživu sami.

Přechod na lahvičku alias Syndrom první lahvičky

Některá miminka však toto období snáší hůře a lahvičku nechtějí hned akceptovat a stále tíhnou k maminčinu prsu. Tento pojem se nazývá Syndrom první lahvičky. Toto období pro maminku rozhodně není jednoduché a potřebuje podporu od svých blízkých. Například může pomoci i tatínek, od kterého miminko lahvičku může lépe přijmout.

Mám zkoušet hned jiný druh mléka?

Některé maminky začnou panikařit a střídají různé druhy mlék v domnění, že tato značka mu zrovna zachutná. Střídání mlék ve snaze najít to, které už konečně přijme není řešením a může dítěti i uškodit. Časté střídání kojeneckých mlék zatěžuje nezralý trávící systém a může vést k nadýmání, zácpě nebo dlouhodobějším průjmům.  

Děti se musí učit různým novým chutím a zvykat si na ně. Nejvíce těchto změn ve stravování miminka přichází právě především během kojeneckého a batolecího věku. Odmítání prvního mléka z lahve doprovází občas zoufalost. Miminko si musí také zvyknout na novou techniku sání ze savičky, která je zcela odlišná od prsní bradavky. Nepropadejte ale panice. Dříve či později se s manýry malých strávníků potýká každá maminka.

Důležitý je čas

V tomto období se musí maminky obrnit trpělivostí a být poměrně vynalézavé. Kdo jiný zná své miminko nejlépe. Pár tipů se od nás určitě dozvíte. Nejdůležitější je ale vytrvat a miminko novému stylu krmení trpělivě učit. Některé děti to zvládnou hned a některým to trvá delší dobu. Každé miminko je jiné a určitě Vám nepomůže si říkat „Vždyť kamarádčin syn to zvládl hned na poprvé“. Tím se budete jen trápit a nikam to nepovede. Dejte svému děťátku alespoň týden, někdy dva i více a určitě prvotní nezdary prolomíte.

lahvička

Přípravy na první krmení

Nejprve miminku ukažte samotnou lahvičkou. Dejte mu jí do rukou, ať si jí sám osahá a seznámí se s ní. Je to pro něj úplně nový předmět. Záleží na věku, pokud je již dítě starší kolem 12 měsíců, můžete začít rovnou už i s trénovacím hrnečkem, na který ho budete stejně učit kvůli pití vody nebo čaje. Určitě ale zvolte pro pití čaje a vody jiný hrneček. Klidně stejný typ, ale alespoň barevně odlišný.

Důležitá je také vhodná teplota umělého mléka. Některé děti si oblíbí teplotu, která je podobná teplotě mateřského mléka, jiné snadněji přijmou mléko o pokojové teplotě nebo studenější. Vše je potřeba vyzkoušet, ale napoprvé určitě zvolte podobnou teplotu mateřskému mléku, kterou otestujte na hřbetu ruky. Určitě neplýtvejte mlékem a ze začátku zkoušejte po troškách. Skvělým tipem Vám může být už hotové kojenecké mléko BEBA, z kterého můžete odlévat dle potřeby celý den a opakovaně zkoušet po troškách. Pokud máte ještě své mléko, můžete odstříkat a zvykat na jiný styl krmení, ale se stejnou chutí. Někdy je těch změn na děti moc a potřebují pozvolný přístup. Můžete zkoušet i krmení lžičkou, aby si navyklo dítě na novou chuť formou, která mu je už známá při prvních příkrmech.

Načasování a vhodné prostředí je důležité

Než začnete miminku poprvé zkoušet lahvičku dbejte na to, aby mělo dobrou náladu, nebylo unavené a vyhladovělé. Zvolte prostředí, kde je miminko zvyklé a oba se cítíte dobře. Miminka se při krmení dotýkejte. Potřebuje neustále cítit vaši přítomnost, které mělo při kojení. Zkoušejte různé polohy, abyste poznaly, která mu sedí nejlépe. Některé děti budou tíhnout ke stejné poloze jako při kojení. Některé ne. Krmení může také zkusit tatínek.

Některé děti snadněji přijmou mlíčko od osoby, která je nekojila, stejně jako to popisuje maminka Petra: „Syndrom první lahvičky. Dokud jsem ho sama s první dcerou Viktorkou nepoznala, netušila jsem, že něco takového vůbec existuje. Moje první dcera byla spokojené plně kojené miminko. I když jsme v jejích šesti měsících začali s příkrmy, mateřské mléko nadále milovala a na prso byla dost fixovaná. Jak přes den, tak ještě častěji v noci. Když bylo Viktorce necelých 10 měsíců, měla jsem úraz, kdy jsem během okamžiku byla odvezena do nemocnice, kde jsem podstoupila operaci. Byly jsme tak s Viktorkou od sebe náhle a nečekaně odtrženy, a tak se musel sám tatínek do krmení dcerky zapojit ve dne i v noci s náhradní kojeneckou výživou v lahvičce. Možná vám to zní docela jednoduše, ale opak byl pravdou. Viktorka od narození neměla dudlík a lahvičku se savičkou dosud nepoznala. V noci ale bylo ještě potřeba nahradit prso lahvičkou, oblíbený hrneček by v noci bohužel vhodný nebyl. Viktorka ze začátku suverénně lahvičku s kojeneckým mlékem tatínkovi bojkotovala. Tatínek byl ale trpělivý a po pár dnech si tak naštěstí dcerka na nové podání nové stravy zvykla. Tatínkovi se vyplatila jeho vynalézavost – Viktorce podával mlíčko v lahvičce několikrát za den, aby si na něj lépe zvykla – třeba když byla zabraná do hry. ? „

Nenuťte dítě do krmení

Tím, že budete dítě opakovaně nutit do krmení, tak v něm můžete naopak vyvolat silnou negativní zkušenost a úspěšný zdar naopak oddálíte. Dítě by se příště mohlo začít bát jen při pohledu na lahvičku. Pokud miminko nemá náladu, anebo dokonce lahvičku odstrkuje, zkuste to později. Zbytečně byste se trápila nezdarem.

Miminko kolikrát zkouší Vaši trpělivost a Vaším úkolem je ukázat mu, že se s tím dokážete vypořádat. Přeci jen vy jste tím největším vzorem, který ho utváří při budování svého vztahu ke světu. Všechny tyto malé výzvy a překážky jsou součástí mateřství a jednou na ně budete s pýchou vzpomínat, jak jste je dokázala společně s miminkem překonat a jak Vás to opět společně posunulo dál.

Doporučené produkty
BEBA COMFORT 2 HM-O

Od ukončeného 6. měsíce

BEBA COMFORT 2 HM-O, 800 g
5
5/5
BEBA COMFORT 3, 5 HMO, 800 g

Od ukončeného 12. měsíce

BEBA COMFORT 3, 5 HMO, 800 g
5
5/5
BEBA COMFORT 4 HM-O

Od ukončeného 18. měsíce

BEBA COMFORT 4 HM-O, 800 g
0
0 Recenze
BEBA COMOFORT 5

Od ukončeného 24. měsíce

BEBA COMFORT 5, 800 g
0
0 Recenze
BEBA COMFORT 2, 5 HMO, 500 ml

Od ukončeného 6. měsíce

BEBA COMFORT 2, 5 HMO, 500ml
5
5/5
BEBA COMFORT 3 HM-O tekutá

Od ukončeného 12. měsíce

BEBA COMFORT 3 HM-O, 500ml
5
4.9/5
BEBA SUPREMEpro 2, 800 g

Od uk. 6. měsíce

BEBA SUPREMEpro 2, 6 HMO, 800 g
0
0 Recenze
Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

Naše značky