Tipy a rady pro kojení

Tipy a rady pro kojení miminka

Od narození
Článek
Říj 20, 2016
6 minut

Připravili jsme pro Vás průvodce, abyste mohla čerpat tipy a základní doporučení, která Vám pomohou s kojením ještě před tím, než dítě přijde na svět.

Vaše tělo v těhotenství umí hotové zázraky. Během pouhých devíti měsíců od početí do porodu v něm z nepatrného oplodněného vajíčka vyroste úžasné děťátko. A tento zázrak porodem nekončí. Vaše tělo pro něj poté začne vyrábět dokonalou potravu – mateřské mléko.

Před narozením dítěte: příprava na kojení

Příprava může zcela jistě přispět k úspěšnému kojení. Nejlepší je začít plánovat již během těhotenství. Ptejte se, vyhledávejte informace a seznamujte se s různými názory. Také byste měla zvážit následující opatření:

  • Zkontrolujte bradavky – pokud jsou ploché nebo vpáčené, poraďte se se svým lékařem, porodní asistentkou nebo laktační poradkyní, kteří Vám mohou doporučit osvědčené tipy a rady pro úspěšné kojení.

  • Připravte si do mrazáku a do ledničky hotová jídla a malé svačinky – připravte si maximum věcí předem, později si za to poděkujete. Přečtěte si článek o tom, co nejíst při kojení.

  • Hledejte podporu u ochotných příbuzných a přátel – o svém rozhodnutí kojit informujte svého partnera a ujistěte se, že oba chápete, jaké nároky to bude představovat, zejména v prvních dnech po porodu. Pokud to bude potřeba, požádejte rodinu a přátelé o pomoc s úklidem, přípravou jídla a nákupy.

Děťátko je na světě, teď je potřeba dbát na jeho úspěšný start

Poprvé byste měla dítě přiložit ke kojení během prvních třiceti minut po porodu. Začněte dítě kojit co nejdříve po porodu – nejlépe do třiceti minut. V této době jsou děti obvykle čilejší a jeví o kojení největší zájem. Sací reflex je v tuto chvíli obzvláště silný. Kontakt kůže na kůži je velmi důležitý a napomáhá úspěšnému začátku kojení. V řadě odborných studií se uvádí, že úspěšnost kojení závisí právě na tomto prvním kojení do třiceti minut od porodu.

kojení

Kojení podle potřeby

Čím častěji budete dítě kojit, tím více mléka Vaše tělo vyprodukuje. Dítě tedy kojte, kdykoli budete mít dojem, že má hlad. U většiny novorozenců to znamená kojení každé 2-3 hodiny ve dne i v noci, tj. 8 až 12krát během 24 hodin. Po porodu využijte možnosti spaní v jedné místnosti s dítětem, kterou většina nemocnic nabízí, a od začátku dítě kojte, kdykoli o to projeví zájem.

Základní rady a tipy ke kojení: postup krok za krokem

  1. Připravte si vhodné prostředí
     
  2. Nespěchejte
     
  3. Přisátí a uvolnění
     
  4. Dotyk horního rtu
     
  5. Naučte se uvolnit sání
     

1. Připravte si vhodné prostředí

Kojení by mělo být chvilkou, kterou budete trávit se svým dítětem v klidu. Zaveďte si systém, který pro Vás bude pohodlný. Usaďte se do pohodlného křesla a připravte si následující pomůcky:

  • Kojící polštář, kterým dítě na klíně podepřete.

  • Kojící stoličku, abyste mohla mít nohy ve zvýšené poloze, a uvolnit tak napětí v páteři.

  • Velkou sklenici vody a možná něco malého k snědku.

2. Nespěchejte

Odstraňte ze svého okolí všechny rušivé elementy. Kojení je chvilka jen pro Vás a pro dítě. První pokusy o kojení byste měla provádět pomalu a v klidu. Neočekávejte od sebe ani od dítěte hned od začátku příliš velké výkony a nebojte se požádat o radu svého lékaře, laktační poradkyni, sestru v nemocnici nebo někoho z rodiny.

  • Snažte se přikládat dítě k prsu a nikoli prs k dítěti. Dítě pevně přitiskněte k tělu tak, že se budete vzájemně dotýkat kůží a břichem a ústa se budou dotýkat bradavky. Podpírejte dítěti krček a ramínka, ale dávejte pozor, abyste mu netlačila na hlavičku, protože by to mohlo způsobit, že se dítě začne od prsu odtahovat. Pokud bude mít dítě zkroucený krk, bude se mu hůře polykat. Proto zkontrolujte, zda je tělíčko narovnané a uši, ramínko a bok jsou v jedné rovině. Prs si podpírejte prsty, ale nedotýkejte se dvorce (tmavá část prsu). Palec by měl být nahoře.

  • Jemně stimulujte rty děťátka bradavkou, dokud nebudou široce rozevřené jako při zívání. Jakmile budou rty doširoka otevřené, rychle děťátku zatlačte na ramínka, bradu a spodní čelist, aby se dostala do kontaktu s prsem, dokud jsou ústa široce otevřená. Jakmile se dítě jazykem dotkne bradavky, horní ret se uzavře kolem prsu a překryje celou bradavku a většinu dvorce a pevně se přisaje. Oba rty by měly být vyšpulené směrem ven. Měla byste vidět, jak čelist vykonává sací pohyby.

  • Bradavka by měla být co nejvíce vzadu v ústech dítěte. Pokud je kojení bolestivé, může to znamenat, že je dítě přisáté pouze k bradavce a nikoli k celému prsu. Jemně vsuňte prst do koutku úst dítěte, čím přerušíte sání. Dítě znovu umístěte do správné polohy a nechte ho, aby se znovu přisálo k prsu.

  • Jakmile se dítě přisaje a začne proudit mléko, uvidíte výrazné pohyby čelisti a uslyšíte jemné polykací pohyby. Poté, co se dítě dostatečně napije, budou Vaše prsa měkčí a méně plná než před kojením.

Správná poloha je pro účinné kojení klíčová a navíc pomáhá předcházet potenciálním problémům, jako jsou rozpraskané nebo bolavé bradavky.

miminko

3. Přisátí a uvolnění

Schopnost správně se přisát je klíčová pro Vaši spokojenost i spokojenost dítěte. Dítě se dostatečně napije a vy se budete cítit pohodlně a uvolněně a kojení bude pro oba uspokojujícím a příjemným zážitkem. Ve správné poloze se dítě může přisát tak, že bude mít bradavku hluboko v zadní části úst a nebude ji objímat pouze dásněmi, což může vést k popraskání bradavky. Dítě je pravděpodobně v dobré pozici, pokud:

  • Nemusí otáčet hlavu do strany, aby se dostalo k prsu. Břicho dítěte by mělo být v kontaktu s Vaším břichem.
  • Nechte dítě, aby doširoka otevřelo ústa a takto se přisálo k Vašemu prsu, potom položte ruku pod ramena dítěte a přitáhněte si ho blíže k tělu.
  • Dítě by mělo ústy obejmout většinu prsního dvorce (hnědá kůže kolem bradavky) tak, že spodní ret bude překrývat větší část bradavky než horní ret. Brada dítěte je přitisknutá k prsu.
  • Ujistěte, že dítě může snadno dýchat nosem. Pokud tomu tak není, lehce zatlačte prstem na prs, aby se vytvořila vzduchová kapsa.
  • Pokud má dítě široce otevřená ústa, uslyšíte během sání malé přestávky. Možná bude zprvu sát rychle a v průběhu kojení bude sání pomalejší a hlubší.

4. Dotyk horního rtu

Dotyk na horním rtu může být dostatečným impulsem k aktivaci hledacího reflexu, dítě otočí hlavu s široce otevřenými ústy směrem k bradavce. Hledací reflex spočívá v tom, že dítě instinktivně otáčí hlavu za objektem, který se dotkne jeho tváře, a pomáhá dítěti najít prs.

5. Naučte se uvolnit sání

Pokud chcete sání přerušit a přesunout dítě k druhému prsu, zlehka vsuňte prst mezi spodní a horní dáseň dítěte, aby otevřelo ústa. Měla byste mít ostříhané nehty a postupovat opravdu velmi jemně.

Důležitá upozornění

  • Pokud je kojení bolestivé, může to být kvůli tomu, že dítě je přisáto pouze k bradavce a nikoli k prsu. Jakmile se dítě přisaje a mléko začne téct, měla byste vnímat výrazné pohyby čelisti a slyšet, jak dítě polyká.

  • Pokud máte pocit, že je dítě špatně přisáté, kojení přerušte, jak je uvedeno výše, a upravte pozici.

  • Jakmile se dítě bude cítit syté, polykání se zpomalí. V tuto chvíli je vhodné dítě od prsu odtáhnout, dát ho odříhnout a přesunout ho k druhému prsu.
     

V případě potřeby vyhledejte odbornou pomoc

Většinu obtíží při kojení lze snadno zvládnout. Je možné, že se budete potřebovat na některé věci zeptat a poradit se s odborníky. Pokud se Vám dostane rychlé podpory, zvýší se tím pravděpodobnost, že budete moci v kojení úspěšně pokračovat. Některé nemocnice, komunitní i veřejná zdravotnická zařízení nabízejí poradenské služby a podporu pro kojící matky.

  • Poraďte se lékařem, porodní asistentkou nebo laktační poradkyní.

  • Pokud jste rodila v nemocnici, můžete využít poradenské služby, které nabízí většina z nich.

  • Zavolejte do místního veřejného zdravotnického zařízení a poraďte se se zdravotní sestrou.

  • Kontaktujte některou ze skupin na podporu kojení, jako je například Laktační liga – kontakt na nejbližší poradkyni najdete v telefonním seznamu či na internetu.

STÁHNOUT BROŽURKU O KOJENÍ


Brožurka o kojení

Doporučený produkt

View details BEBACARE MAMA LACTO+, pískavice řecké seno, 20,9 g
Produkt
Od narození
lacto+
5
4.8 (34)

BEBACARE MAMA LACTO+, pískavice řecké seno, 20,9 g

Související články

View details Zázrak jménem HMO
Článek
Nestlé Baby kojení

Zázrak jménem HMO

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout.

2 minuty čtení

View details Klíčovou složkou mateřského mléka je bílkovina
Článek
Kojenecka vyziva - Nestle baby

Klíčovou složkou mateřského mléka je bílkovina

Bílkovina je nejcennějším stavebním kamenem naší stravy. Je nezbytně nutná pro správný růst, vývoj a obnovu organismu. Prozkoumejte spolu s námi proč!

3 minuty čtení

View details Jak začít s kojením
Článek
Kojení miminek - Nestlé Baby

Jak začít s kojením

Kojení je velkým tématem po příchodu miminka na svět. Zorientujte se snadněji ve všech otázkách, které přináší. 

3 minuty čtení

View details HMO a jeho význam pro Vaše miminko
Článek
Kojení miminek - Nestlé Baby

HMO a jeho význam pro Vaše miminko

Období od prvních dnů těhotenství do 2 let života, tedy tzv. prvních 1000 dní, hraje klíčovou roli ve vývoji miminka.

3 minuty čtení

View details Proč i mateřské mléko obsahuje tuky?
Článek
Kojenecká výživa - Nestlé baby

Proč i mateřské mléko obsahuje tuky?

Tuky jsou pro kojence převážně zdrojem energie. Mají ale i mnoho dalších nezbytných rolí důležitých zejména pro růst a vývoj děťátka.

2 minuty čtení

View details Polohy při kojení
Článek
Nestlé Baby polohy při kojení

Polohy při kojení

Při kojení je velmi důležité zvolit polohu, která bude pohodlná jak pro vás, tak pro vaše miminko. Jedině tak budete spokojení oba. Každému však vyhovuje něco jiného.

4 minuty čtení

View details Kojení den po dni a jeho vliv na imunitu miminka
Článek
Kojení miminek - Nestlé Baby

Kojení den po dni a jeho vliv na imunitu miminka

Den po dni Mateřské mléko je zkrátka úžasné. Adaptuje se na měnící se potřeby vašeho dítěte a nabízí mu širokou paletu chutí.

3 minuty čtení

View details Poklady ukryté v mateřském mléce
Článek
Kojenec s maminkou

Poklady ukryté v mateřském mléce

Tou nejlepší věcí, kterou můžete svému miminku do života darovat, je kojení nejméně do ukončeného 6. měsíce věku.

2 minuty čtení

View details Klíč ke zdraví a imunitě dítěte – Unikátní kombinace živin v mateřském mléce
Článek
Nestlé Baby

Klíč ke zdraví a imunitě dítěte – Unikátní kombinace živin v mateřském mléce

Jedním z klíčových momentů v životě dítěte je správná výživa v jeho prvních 1000 dnech života.

2 minuty čtení

View details Složení mateřského mléka – znáte ho?
Článek
Nestlé Baby Mateřské mléko

Složení mateřského mléka – znáte ho?

Vaše děťátko je pro vás tím nejcennějším.

3 minuty čtení

View details Desatero správných základů do života
Článek
Kojenecká výživa - Nestlé baby

Desatero správných základů do života

Když přivedete na svět nový život, je to velká věc. Co všechno obnáší ta správná péče o miminko? Mrkněte na naše desatero!

4 minuty čtení

View details Co dělat, když muž žárlí na dítě
Článek
tata-zarli-na_dite

Co dělat, když muž žárlí na dítě

Těšili jste se s partnerkou na narození dítěte a po porodu jste zjistil, že jste se ocitl na druhé koleji? Přečtěte si, jak se vypořádat se žárlivostí a přistupovat k celé věci mužně.

4 minuty čtení

View details Proč by neměla vláknina GOS/FOS chybět ve stravě malých dětí?
Článek
vláknina gos fos

Proč by neměla vláknina GOS/FOS chybět ve stravě malých dětí?

Často i malé děti trápí zácpa a dokáže maminku i miminko pěkně potrápit. Věděli jste, že i vláknina u malých dětí je přínosná pro harmonické trávení?

2 minuty čtení

View details První pomoc: Zranění a krvácení
Článek
zdraneni_a_krvaceni

První pomoc: Zranění a krvácení

Tržné rány a krvácení jsou závažná poranění, při kterých je poškozena kůže a další tkáně pod ní.

1 minuta čtení

View details Je třeba dudlík: ano či ne?
Článek
dudlik.

Je třeba dudlík: ano či ne?

V každé rodině se aspoň jeden najde. Nebo spíš deset. Poházených všude možně. Rádi se povalují na dně maminčiny tašky a každému z nich náleží různá příležitost.

2 minuty čtení

View details Zařaďte do jídelníčku železo pro růst a vývoj dětí
Článek
Gerber kaše

Zařaďte do jídelníčku železo pro růst a vývoj dětí

Děti v prvních měsících života rostou raketovou rychlostí. Obzvlášť pro kojence a batolata má zásadní význam pro správný vývoj železo.

4 minuty čtení

View details Klokánkování: jak pečovat o vaše předčasně narozené miminko
Článek
klokan1

Klokánkování: jak pečovat o vaše předčasně narozené miminko

Co je to klokánkování a jak vám může pomoci v péči o předčasně narozené miminko?

5 minut čtení

View details Na jaké vitamíny ve výživě dětí nezapomenout
Článek
Recepty - Nestlé baby

Na jaké vitamíny ve výživě dětí nezapomenout

Přečtěte si, které vitamíny a minerální látky jsou pro život nepostradatelné. 

1 minuta čtení

View details Mami, tati, pojďte si se mnou hrát!
Článek
Vývoj dítěte - Nestlé baby

Mami, tati, pojďte si se mnou hrát!

Hry pro dítě představují nejen zábavu. Ukazujte, vyprávějte, zapojte dítě do všeho, co doma děláte. Pomůžete mu tak v rozvoji jeho schopností a fantazie.

3 minuty čtení

Přidejte se do Nestle Baby&Me klubu

  Přidejte se do Nestle Baby&Me klubu

Čekají Vás skvělé výhody, které vykouzlí úsměv každé mamince.​ Přidejte se k mnoha spokojeným maminkám​.

Nástroje pro maminky

Nástroje pro maminky

Vyzkoušejte naše užitečné nástroje pro maminky.

Vzorky zdarma

Vzorky zdarma

Testování a soutěž pro registrované​

Jídelníčky

Jídelníčky

Stáhněte si brožurky o péči o dítě a jeho jídelníček

Akční nabídky

Akční nabídky

Personalizované newslettery s akčními nabídkami