Kojení miminek - Nestlé Baby

Nejčastější dotazy laktační poradkyni

Od narození
Článek
Říj 20, 2016
22 minuty

Nestihly jste během Světového týdne kojení poslat svoji otázku laktační poradkyni? Přečtěte si nejčastěji kladené dotazy, na které se ptaly ostatní maminky. Možná jejich zodpovězení pomůže i vám.

Nedostatek mléka

Malému od narození mé mléko nestačilo, tak se vždy musel zasytit ještě UM. Zkoušela jsem ho mít celý den na prsou, abych zvýšila laktaci, chvíli bylo slyšet, jak mléko polyká a pak tahal chvíli na prázdno, druhá vlna byla o něco kratší a pak už nic. A protože byl z toho nevrlý, že mu nic neteče- skončilo to pláčem. Trápí mě otázka, proč nemám dostatek mléka? 

Kojení je vlastně taková tržní ekonomika.

  • Nabídka – dobrá a poptávka. Je zde i plno faktorů ze strany dítěte.

  • Zralost – v jakém týdnu těhotenství se narodí, jak je zahájena laktace po porodu. Jaké byly obtíže v raném šestinedělí.

  • Možné mechanické obtíže u miminka – například krátká podjazyková uzdička či malý jazyk, nebo novorozenecká žloutenka.

  • Ze strany matky – nadmíru používaný hořčík v těhotenství (dobré ho vždy vysadit v 36. týdnu).

  • Porod – přemíra injekcí a infuzí též mate tělo matky.

  • Psychika matky – stres tlumí vypuzovací reflex.

  • V neposlední řadě technika kojení – anatomie mléčných žláz (často se zjistí až na UZV či mamografii, že je jich méně). Také, jak jste se oba sehráli po porodu – bonding na porodním sále. Kojení je krásná věc, víceméně je velmi propagované a maminky někdy strádají psychicky, že není mléka nadbytek. Vzpomeňte si častěji na větu – každá kapka mého mléka je pro mé dítě to nejlepší a každý den je k dobru. Pro podporu můžete po konzultaci s lékařem vyzkoušet například produkt BEBACARE Mama Lacto+, který obsahuje semena pískavice řecké seno, která podporuje laktaci a je vhodný ihned po porodu.

Mléko pro nedonošené děti

Jak udržet laktaci v případě, že nejsem ve stoprocentním kontaktu s dcerou? Narodila se jako těžce nedonošená a je stále v inkubátoru. Snažím se mléko odstříkávat, ale přijde mi, že se to zhoršuje. Piju kojící čaje a užívám i homeopatika, ale zatím to nepomáhá.

Doporučila bych vám kontaktovat se na skupinu matek – rodičů ve sdružení Nedoklubko. Kontakt s lidmi, kteří měli či mají stejné problémy je pro vás důležitý a pomůže. U vás hraje obrovskou roli psychika. Zkuste odsávat ve dne po 2-3 hodinách a v noci po 3-4 hodinách. V noci využijte čas mezi 24:00-3:00, to vám nejvíce funguje hormon prolaktin, jenž tvoří MM. Doba odsávání by měla být 15-20 minut. Také kvalitní odsávačka. Doporučila bych stimulační- dvoufázovou. Určitě najdete půjčovnu i ve vašem regionu. Při odsávání si dejte před sebe foto vaší holčičky. Ať funguje i kontakt.

Prospívá při kojení

Dobry den, chtěla bych se zeptat, jak mam zvýšit tvorbu mléka? Mam doma 3mesicni miminko a umělou výživu mi většinou odmítá a já se obávám, že nemám dostatek mléka a tím pádem je miminko nevrlé a moc nespinká. Piju hodně vody, kojící čaje a různé doplňky, ale moc mléka se mi netvoří.

Pokud vaše miminko prospívá, není nutno dokrmovat UM. Co je dobré prospívání?? 7-9 kojení/24 hodin, a i více. 6-8 počůraných plen/24 hodin a více. 1-3 stolice/24 hodin a i více. Může však byt i absence stolice (7-10 dnů). Dítě je po kojení spokojené, ale nemusí hned spát. Váhově přírůstky 10-30 dní/1 týden. V průměru 125-170 g / 1 týden. Také ať roste na délku (cm). Co k zvýšení tvorby mateřského mléka?

  • Jídlo a pitný režim – pravidelnost

  • Kojící čaje – různé druhy

  • Bylinné doplňky stravy – pískavice řecké seno, BEBACARE Mama Lacto+

  • Alfa alfa – vojtěškové tabletky

  • Odsávání mateřského mléka

  • Především klid a důvěru v samu sebe, že děláte pro dítě to nejlepší

Imunologické okénko a příkrmy

Dobrý den, synovi je 5 měsíců a je plně kojen. V noci se na kojení budí 1 -2 krát, přes den kojím každé 2-3 hodiny. Na váze přibírá dobře. Doktorka nám doporučila začít na noc dokrmovat kaší a již zavádět příkrmy. Že existuje v tomto věku jakési imunologické okénko. Je toto její doporučení správné? Neměli bychom počkat do 6. měsíce, jak to bývávalo dříve doporučováno? 

Miminko mezi 4.-6. měsícem zdvojnásobí PV a v jednom roce ji ztrojnásobí. Přirůstá tedy na váze velmi dobře. Noční kojení 1-2x v noci je normální. Je rozdíl mezi slovem přikrmovat a zatížit stravou – alergenem. Opravdu mezi 4.-6. měsícem na dítě tzv. IMUNOLOGICKÉ OKÉNKO. Pokud se setká ve stravě s alergeny, lépe je toleruje. Kaši s lepkem můžete dát 2-4 čajové lžičky večer před koupáním a pak samozřejmě kojte. Zavádění zeleninových i ovocných příkrmů, později. Jogurtů atd. vždy aplikujte tak, že necháte OCHUTNAT pár lžiček a pak dokojíte. Miminko si dobře zvykne, vy tak můžete vypozorovat případné reakce na potravu. Vyrážka, bolest bříška, stolice. Postupně zvyšujte množství potravy, a bude se tak pomalu a dle přírody snižovat tvorba MM.

Nepozornost miminka při kojení

Dobrý den, chci se zeptat na to, zda je možné zlepšení sání mimča. Od narození, dělá hrozné divadlo, vydrží přisátý chvilinku a pak kroutí hlavou, křičí, plive mlíčko co má v pusince a neustále dokola se pouští. Chápu to v případě, kdy mléko vytéká samo proudem, jinak nevím, proč to dělá, a dělá to opravdu už od porodnice. Jo, neudělá to pouze v případě kdy má opravdu hlad, ale jinak každý den a dá se říct celý den, spolu takto bojujeme. Poradíte prosím? 

Je velmi těžké takto radit po mailu. Technika kojení je velmi citlivá a je ji potřeba nejlépe řešit osobně s kvalitní laktační poradkyní. Jde i o dobré nastartování laktace po porodu. Osobně bych doporučila, vyhledejte někoho ve vašem okolí a zvažte i cestu někam dojet. Poradila bych vám kojit v klidu. Vy se dobře najezte i napijte. Kojte od pasu nahoru nahatá, ať syn co nejvíce cítí vaší kůži. Též dítě jen v plence. Maličko odsajte MM před kojením, ať se hošík nezalyká. Nechejte ho chvíli sát váš malík, ať se uklidní. Nenechte ho úplně vyhladovět, ať nepláče hlady, ale také ho násilně nebuďte, ať je odpočatý. Pokuste se najít vhodnou polohu. V boční – fotbalové to jde pěkně. Jemně na dítě mluvte a nenechte na sobě znát váš neklid. Přikládá se vždy dítě k prsu, ne prs do dítěte. To maminky také často dělají. Pozor ať nehltá – kojte ve zvýšené poloze, ať je hlavička výše a zakloněná. Přeji plno úspěchů a alespoň roční kojení. Doporučuji trvalý kontakt s laktačním poradcem, než se vše spraví.

Vpáčené bradavky

Dobrý den, mám dotaz ohledně vpáčených bradavek. Dá se jim nějak pomoci ještě před porodem? A jak poté s vpáčenými bradavkami kojit?

Pokud jste již v těhotenství zjistila, že vaše prsní bradavky nejsou úplně v pořádku, zakupte co nejdříve formovače prsních bradavek. Noste je dle návodu v podprsence co nejvíce během dne. Provádějte také jemnou masáž bradavek, třeba ve sprše, s vodou a olejem, či když budete večer natírat bříško. Od 36. týdne těhotenství (v té době se vám již vyplavuje přírodní oxytocin) můžete masírovat i razantněji, ale nikoli bolestivě. V porodnici již na porodním sále informujte porodní asistenty i dětské sestry o vašich bradavkách. Ať dobře a profesionálně zahájí kojení vašeho miminka. Formovače noste ještě několik dní po porodu, než se ustálí laktace. Dobré je vložit formovač cca 30 minut před kojením do podprsenky. Jsou též k dispozici silikonové kloboučky. Ale pozor – ty mohou tlumit tvorbu mléka. Též si ve vašem bydlišti sežeňte dobrého laktačního poradce, ať kojení nastartujete správně.

Jak je to se samoodstavem?

Zajímalo by mně, do kdy je ideální kojit a co si myslíte o samoodstavu dítěte? 

Podle WHO (Světové zdravotnické organizace) je doporučováno kojit výlučně po dobu 6 měsíců a dále s příkrmy do dvou let i déle. Samozřejmě vždy zásadně záleží na mamince a děťátku, jak dlouho si přejí a vyhovuje jim kojit. Dlouhodobé kojení má nesporné výhody z hlediska zdraví včetně psychického, ale vždy by mělo vyhovovat oběma stranám. Samoodstavení dítěte je ideálním způsobem ukončení kojení. To znamená, že děťátko si určí postupné ukončení, anebo se rozhodne maminka a začne s postupným nahrazováním kojení kvalitní a výživnou náhražkou. Přirozené odstavování se zpravidla děje tak, že děťátko přestane vyžadovat kojení přes den, postupně pak další, která nejsou tak důležitá a na závěr se loučí s kojením, které bylo pro dítě vždy nejdůležitějším, většinou ranním po probuzení či uspávacím.

Tipy, jak bojovat s nedostatkem mléka

Kojím bez přestávky tři roky. Syna jsem kojila tři roky, teď mám sedmiměsíční holčičku. Nevím, proč se mi teď tvoří málo mléka.

Zásadní jsou dva dotazy. Kojíte v noci? V noci se díky nejvyšší hladině hormonu prolaktinu na základě efektivní stimulace (kojení) tvoří nejvíce MM. Jíte dostatečně rozmanitou a výživnou stravu? Z dalších podpůrných prostředků na zvýšení tvorby MM můžete kromě vody zařadit čaj na podporu kojení, obohatit jídelníček o kvalitní polévky, případně si pomoci homeopatiky, nebo dalšími dostupnými výživovými doplňky, anebo odsáváním. Jen podotýkám, že pokud jste neodsávala dosud, může nastat situace, že odsávačka nesplní svůj účel. I když je to při dvou dětech těžké, zkuste si najít čas pro sebe, odpočinek a každodenní radost. Pro individuální řešení potíží je rozhodně vhodné oslovit laktační poradkyni, abyste spolu sestavili vyhovující plán na podporu tvorby MM.

Proč děťátko odmítá sát?

Chci se zeptat, máme 2,5 měsíční holčičku, narozenou v 37 t, plně kojena, v noci je počet kojeni 1x , přes den co dvě hodiny, V 6 týdnech a nyní přes den se mi stává zvláštní věc, minimálně 3. i 4. kojení malá saje, řekla bych standardně dlouho jako při normálním kojení, ale pak se začne pouštět, hystericky řvát a zase se přisávat. Můžete mi s tímto poradit?

Změna chování je způsobena růstovým spurtem, kterým vaše holčička procházela v 6. týdnu. Nyní je situace téměř totožná, opět jste v růstovém spurtu. Tvorba MM v tomto období prochází změnou řídícího centra. Krátce popsáno, mléko se spouští ve chvíli, kdy dítě saje efektivně, tedy tak, že dostatečně stimuluje vypouštění mléka. Nepíšete, zda vám při těchto situacích mléko dále stříká z prsu samo (dítě nestíhá polykat), ani to, zda dítě naznačuje bolesti břicha (propínáním do luku, zrudnutím, apod.), nebo potřebu odříhnutí, či zda zkoušíte přiložit dítě v odlišné poloze, anebo máte pocit prázdných prsou. Důležité je děťátko násilím k ničemu nenutit a snažit se ho uklidnit. Pokud děťátko normálně prospívá a mléka je dostatek, je vyřešení situace otázkou času (pomine růstový spurt) a vaší trpělivosti. Pokud je důvodem dočasný pokles mléka v daném období, pak je možnost pomoci si přiložením teplých obkladů na hruď, dodržováním pitného režimu s kojícími čaji, případně sáhnout po homeopatii. Další možností je návštěva laktační poradkyně, posouzení aktuální polohy ke kojení a vyřešení potíží s ohledem na detailnější informace.

Proč děťátko znovu vyžaduje kojení?

Dceři je čerstvě 9m. Narodila se v termínu a krásně prosperuje. Stále ji kojím a jedeme i příkrmy. Teď začala vyžadovat opět kojení, ale v zásadě pouze to. Příkrm vždy vyplivne. Myslíte, že by to mohly být klubající se zuby? Zatím nikde žádný ale vypadá to na prořezávání. Děkuji.

Návrat k častější poptávce kojení je způsoben jak prořezáváním zubů, tak obdobím separační úzkosti, potřebou být mamince nablízku a tzv. si ji pojistit. Ideálně nabízet kojení i příkrmy dále. Mějte ale trpělivost, vaše mateřské mléko je nejlepším lékem na trápení se zoubky, i když v lékárně můžete pořídit různé chladící gely. Zároveň je kojení pro dítě ujištěním mateřské lásky. Zkuste se dceři věnovat ve hře, projevovat ji lásku a navozovat pocit bezpečí. O to snáz se pak bude odpoutávat k prvním krůčkům a objevování světa.

Děťátko nepřibírá, co s tím?

Existuje slabé mléko? Malá, 4m, přibrala za 6t 260g, spí celou noc, proto ji teď budím, pocitově si myslím, že za dva týdny přibrala. Ale kojeneckou váhu doma nemám.

Slabé mléko v podstatě neexistuje. Malý příbytek na váze může způsoben nedostatečným množstvím mléka, proto je nyní velmi dobře, že nyní děťátko budíte, že má šanci jíst i v noci, protože to potřebuje. Zároveň tím posilujete tvorbu MM. Vážit není nutné, pokud dítě prospívá, projevuje aktivity a navštěvujete pravidelně poradnu. Zároveň dbejte prosím na to, aby mléko dopíjela tzv. do dna, abyste si pocit dostatečné tvorby mléka udržela. K tomuto cíli je možné dojít například i přikládáním k jednomu prsu ve vícero polohách.

Kojení a kousání

Zajímá mně jak je to u kojení s kousáním? Jestli je na to nějaký fígl nebo je to nějaké období? 

Nepíšete, jak staré miminko vás u kojení kouše. První náznaky kousání se mohou objevit již v porodnici v důsledku chybného způsobu přisátí. Další projevy přicházejí s pocity prvního prořezávání zoubků. Pokud jde opravdu o zoubky, pak napětí v dásních mohou zmírnit chladící gely. Kojení se přizpůsobuje tak, že například přiložíte dítě k prsu „hlouběji“, nebo si pomůže u přikládání vložením ukazováčku, která odstíní první kousání. Pomáhá i kojení v noci či ihned po probuzení, kdy je dítě v polospánku. Žmoulání bradavky zase může svědčit jak o nutnosti upravit přisátí, tak najít vhodnější polohu, aby dítě obsáhlo hlavně dvorec, a ne jen „brčko“ čili bradavku. Mléko se spouští díky stimulaci dvorce, bradavka je pouze vývodem. Pokud je dítě ještě starší a plně si uvědomuje, že kouše, pak je nasnadě vložit malíček do koutku úst a dítě z prsu odebrat, podívat se mu do očí (ideálně na stejné úrovni) a vysvětlit mu jednoduše slovo „ne“. Opakováním dítě pochopí, že něco není v pořádku.

Miminko vyžaduje kojení během noci

Dceři jsou 3 měsíce a kojím ji každé 2 hodiny, jakoby měla v hlavě hodinky. Někdy dokonce každou hodinu a já se vůbec nevyspím. Je možné to nějakým způsobem protáhnout alespoň na 3 – 4 hodiny? Dcerka většinou chce jen na chvíli k prsu, ne že by byla hladová.

V tomto případě může být řada důvodů. Jedním z nich je otázka váhy po porodu. Rychlý úbytek váhy může způsobit snížení tvorby mateřského mléka a tím se zpomaluje tok MM a pro dítě je snazší pít, když mléko proudí. A to proudí tehdy, když je ho dostatek a když dítě efektivně saje. Dalším problémem může být kojení pouze z jednoho prsu. Pokud se kojí pouze z jednoho, zdá se to málo. Pokud se kojí z obou, dítě nejspíš dostává pouze rychle tekoucí mléko - tzv. přední, bohaté na cukry. Zde bych doporučila přikládat miminko k jednomu prsu aspoň ve dvou různých polohách během její aktivní doby sání. A poté změnit prso a pozice opakovat. Třetím důvodem může být růstový spurt - dítě prochází obdobím zvýšené potřeby příjmu potravy. Pokud tomu nyní opravdu tak je, mělo by toto období přejít po cca 7 dnech. Zásadní je v tomto případě efektivněji kojit, tj. zkusit zapracovat na pozicích, poslechnout si, jak saje, případně kontrolně dva dny vážit před a po kojení pro zjištění vypité dávky. Čas můžete pak zkusit protáhnout vycházkami, kdy děti zpravidla spí déle a spokojeně a pak i lépe přijímají stravu. Doporučuji i osobní konzultaci se zkušenou laktační poradkyní, která připraví individuální plán na změnu a vyhodnotí techniku. Situaci, kdy se miminko budí skoro každou hodinu, je třeba řešit – tak časté kojení, navíc velmi krátké, nevede z dlouhodobého hlediska ke spokojenosti ani matky, ani dítěte.

Uspávání kojením

Dceři je sedm a půl měsíce, kojím a dávám i příkrmy, ty ale moc nemusí. Večer usíná u kojení, což by nebyl problém, pokud by se po dvou hodinách znovu neprobudila a děláme znovu ten samý proces. Je to velmi únavné, já sama usínám. Je jedno jestli je v postýlce nebo se mnou v posteli. Je nějaká možnost odnaučit ji noční kojení? 

Tady je důležité si říci, jestli tomu bylo tak vždy, nebo situace začala nedávno. Je třeba si projít několik možností:

  • Období separační úzkosti - může být pro dítě opravdu náročné a neustále si potřebuje ověřovat, že maminka je blízko

  • Počet kojení přes den – zkuste navýšit denní příjem potravy, dcera může jíst více než jen zeleninu, ale i častěji jídlo mezi kojením a najít, co jí opravdu chutná. Časté noční buzení může signalizovat hlad/žízeň.

  • Prostředí – mělo by být klidné a dobře větrané, na druhou stranu – nemá přes den příliš mnoho stimulů?

  • Zapojit otce dítěte – ať zkusí tatínek, jestli jeho přítomnost je dostačující, nebo dítě utiší jiná teplá tekutina (třeba mléko z hrníčku)

Postupné odnaučování je z hlediska navazujícího vývoje velice nežádoucí. Doporučuji se také obrátit na zkušenou laktační poradkyni, která pomůže individuálně připravit plán nočního nebuzení v souladu s poradenstvím v oblasti výživy.

Miminko odmítá kojení

Synovi je 13 měsíců a od narození je kojen mateřským mlékem i umělým mlékem. Během veder začal umělé odmítat a vyžadoval více prso. Upravila jsem mu denní příjem a zavedla pouze 3x denně mateřské mléko. Párkrát se ale stalo, že normálně saje a pak se mu z prsa zvedne žaludek a dál ho už nechce. Co dělat, když nic jiného nechce a prso mu nechutná? 

Je zde několik možností:

  1. Nastavený režim 3x denně je výsledkem postupného odstavování a během odstavování může mléko měnit svou chuť, například je jakoby slané
     

  2. Nastupující menstruace také výrazně mění chuť mléka
     

  3. Je třeba si říci, jestli jste nebyla v poslední době na sono vyšetření prsou, zda například není uvnitř zánět, zda z prsa nevytéká zelená tekutina
     

  4. Je chlapec zdravý? Nebyla mu prokázána alergie na mléčnou bílkovinu nebo laktózu?
     

  5. Zkuste mu, pokud bude odmítat, nabídnout jinou tekutinu - ve svém věku může vodu, čajík, náhrady mateřského mléka
     

Zamyslela bych se více nad tím, proč mu nechutná - tedy navštívila gynekologa, požádala o vyšetření, případně si nechte odebrat i krev pro kontrolu. Může to být "banalita", že mléko se mění s odstavováním, ale nepodcenila bych tuto situaci.

Poraněné bradavky

Miminko, 3 týdny, krásně kojím z obou prsů, ale na jednom mi popraskala bradavka a kojení je velmi bolestivé. Snažím se větrat, mazat Meledou a také jsem si zakoupila hydrogelové polštářky. Existuje ještě něco, čím bradavku zahojit a předejít dalším poraněním?

Váš postup je správný. Tady jsou další informace:

  1. Popraskání bradavky mohlo vzniknout nesprávným přiložením, nebo například usnutím dítěte na prsu. Navrhuji kontrolu nebo se zamyslet, jak jinak dítě přikládat - prasklina by měla být v koutku dítěte při kojení
     

  2. Prevencí prasklin je například lanolin/ purelan, který používáte
     

  3. Hydrogelové polštářky jsou hojivé, silnější účinky má např. mast Hemagel - před kojením umýt!
     

  4. Předcházení rankám na prsou začíná u poloh při kojení. Ideálně vsedě, kdy maminka podpírá hlavičku dítěte a dává mu pocit bezpečí, čímž dítě nemusí nijak zatínat do citlivých částí prsu.
     

  5. větrání, pomazávání MM je správný postup také
     

Přebytek mateřského mléka

Zajímalo by mě, po kolika měsících se ustálí mléko, abych o něj nepřišla. Pokoušela jsem se kojit 5 týdnů, pak už jsem to psychicky nevydržela – malý vůbec nechtěl sát, pár krát si cucnul a pak brečel hlady celý den. V noci spal po půl hodinách, tak jsem začala mléko odsávat. Dávky jsem postupně snížila na 3x denně, na jedno odsátí mám 500 ml. Nemohu o mléko přijít, když odsávám jenom 3x denně? Mám už plný mrazák a vylévat ho je škoda. Malý vypije za den cca 1000-1200 ml. 

Nejspíš jste se snažila rozkojit a žel se nezadařilo. Tvorba MM je závislá na poptávce. Pokud je Vám příjemné odsávat 3x denně, pak mléko chvíli vydrží - s ohledem na množství bych doporučovala odsávat cca 5x denně, aby rozestupy byly kratší. Zároveň se vystavujete riziku při frekvenci 3 odsávání za den, že pokud vynecháte, mohou prsa tzv. ztvrdnout, vzniknout retence, až se vyvinout do zánětu. Také již babské rady říkají, že nadmíra mléka vede k pomalému úbytku - to je přirozený proces. Ale také celé období kojení - odsávání je velice proměnlivé. Vnímejte citlivě změny v těle, v prsou, nenechávejte prsa v tenzi dlouho, to raději odsajte. Pokud byste měla mléka velice mnoho, banky mateřského mléka stále vykupují.

Kofein v mateřském mléce

Kdy je nejvyšší koncentrace kofeinu v mateřském mléce po vypití zrnkové kávy s mlékem? Jak rychle se potraviny po konzumaci dostanou do MM? Na kolik dnů je potřeba vynechat potravinu, na kterou mám podezření, že u miminka vyvolává opruzení, nadýmání, vyrážku? Čím je možné ovlivnit množství mateřského mléka? 

Ideální je v době kojení, zejména v první třech měsících po porodu, kávu s kofeinem nepít. Odbourávání kofeinutrvá u novorozence opravdu mnoho hodin, ovšem přesná čísla nelze nabídnout s ohledem na nedostatek informací (věk dítěte, váha) a také odrůda kávy, množství. A zároveň neexistuje žádná přesná míra snesitelnosti kofeinu. Obecně se nedoporučuje, protože děti jsou poté podrážděné, neklidné, mají narušený spánek a z toho plyne i zvýšená potřeba sát, utišit, pít. Pokud je touha po kávě neodvratitelná, pak se doporučuje káva bez kofeinu. Pokud ta je neakceptovatelná ze strany maminky, pak je velice vhodné po požití kávy vypít hodně vody. 

Každá potravina si žádá různý čas pro své vstřebání a každý člověk má svou rychlost metabolismu. Například banán nebo vanilková zmrzlinase v mléce zobrazí velmi rychle. A ještě mohou ovlivnit příznivě chuť mléka. Horší jsou nadýmavé potraviny, jako například luštěniny, zelí, či hrušky, anebo paprika. Pokud si dáte k obědu některou z výše uvedených potravin, je pravděpodobné, že miminko se večer ozve s bolestmi bříška.  

Ideální je dítě pozorovat 3-4 dny, jak zareaguje na potravinu, kterou jste snědla v době kojení. A je to stejné jak u kojení, tak později u dokrmů. A po tomto pozorování, když zjistíme reakci, potravinu vyřadíme ze svého jídelníčku, aspoň na týden dva, ideálně déle, než dítě povyroste. Například pokud reaguje na čokoládu, kterou si maminka dopřává, pak je vhodné ji vysadit – do pár dnů by měla opruzenina u dítěte zmizet. Ještě detail – potraviny mohou vyvolávat různé reakce – opruzení se např. objevuje po citrusech, čokoládě, tzv. dráždivých pokrmech. Nadýmání po čerstvé zelenině, nevhodných kombinacích, kynutém pečivu a buchtách apod. Vyrážka po celém tělo může být silnou reakcí na velké množství dráždivé potraviny, ale někdy stačí např. oříšky. Pokud maminka má své chutě pod kontrolou a jí vyváženou stravu s ohledem na své intolerance a alergie, pak je možné všem výše uvedeným potížím předejít.  

Množství MM nejlépe ovlivníte: 

  • správným kojením 

  • přikládáním i v noci (hladina prolaktinu je nejvyšší) 

  • častým kontaktem s dítětem (skin to skin) 

  • odsáváním 

  • teplými obklady před kojením, masážemi 

  • bylinnými čaji na podporu tvorby MM v přiměřeném množství 

  • myšlenkou na sebe: odpočinek, pobyt na vzduchu a vyvážená strava 

  • případně bylinné kapsle jako doplněk na stravy na podporu kojení  

Efektivní kojení = dítě má správnou techniku přisátí + je dobře napolohované, má dostatečnou podporu pod sebou a maminka miminko nasazuje na prso (nikoliv opačně), dále během jednoho kojení může změnit polohu na prsu (pokud je vhodné podpořit sání dítěte). Rozhodně je vhodné kojit miminko bez zavinovačky a čepičky. Efektivní kojení podpoří odsávání, které napomůže zvýšit tvorbu MM a například nahřívání prsou před kojením. Tohoto kojení se dá docílit s pomocí LP či trpělivostí a zkoušením. Rozhodně kojení nemá trvat hodinu, ale méně. Zkuste vyhledat odbornou pomoc, pokud si přejete dále kojit. Používání lahve spolu s kojením děťátko navíc mate a je otázkou času, kdy dá přednost lahvi, z níž je sání mnohem snazší a pití rychlejší. Kojení neprospívá stres, diety a únava. 

Doba kojení a velikost prsou

Jak dlouho si myslíte, že je dobré kojit? Pak mám dotaz ohledně prsou. Levé mám o více jak číslo větší než to pravé. Navíc v něm mívám  1x do měsíce zánět pr ovázející horečkou a bolením.  Vůbec nevím z čeho.   

Ideální doba kojení neexistuje, ale:

  1. WHO doporučuje kojit výlučně po dobu 180 dnů, tj. 6 měsíců a dále doporučuje kojit 2 roky a déle s příkrmy, tj. jak dlouho si maminka a miminko přejí. Ideální je však spokojenost na obou stranách. Z výživového hlediska je rozhodně dobré kojit v prvních 6 měsících, dále je MM ideální jako podpora při zavádění stravy.
     

  2. Velikost prsou – kojení zpravidla ukáže asymetrii hrudi. Tj. každé prso má svůj tvar/velikost a kojením se rozdíl více ukáže, ne vždy jde o velký rozdíl. Zkuste kojit na obě prsa rovnoměrně, případně přikládat dítě na "menší", aby se mléko rozproudilo. Dále bych přidala odsávání, které by pomohlo srovnat rozdíly a ulevit prsu, které trpí záněty. Opakovaný zánět v prsu je pravděpodobně důsledkem ne zcela správné techniky kojení a nedokonalého vyprazdňování prsu. A zároveň Vám zásadně doporučuji vyšetření prsou, poraďte se prosím s gynekologem. Sono nevadí kojení. Dále zkuste prsa prohmatávat, lehce masírovat, z doplňků stravy je vhodné užívat 1000 mg lecithinu v granulkách pro lepší průchodnost.
     

Vyprazdňování při kojení

Pekný deň, ja sa chcem spýtať na bolesť pri dojčení. Môj syn poväčšine tlačí pri   dojčení a odtrha sa inak "kakat" ani nevie.  Keď sa mi už bradavky zahoja znova ten istý kolobeh. Cumlik nechce, takže sa pri tlačení nevie upokojiť len kojenim no príšerne to zasa mňa boli. Neviete mi poradiť?

Pro miminka je pohodlné se vyprázdnit v době kojení, protože přijímají teplou tekutinu, která jim hezky prohřeje bříško, navíc se mohou, jak píšete, zatnout do bradavky, prsu. Zkoušela jste namísto dudlíku vložit mu do úst malíček? Například v době po kojení nebo později mezi jídly nabídnout malíček. Dává se směrem vzhůru k hornímu patru – jako by jste držela jablko. Když malíček začne dudlat, mohl by nahradit bradavku. Zpravidla se takto utěšují novorozenci a miminka, aby bylo možné se vyhnout dudlíku v prvních týdnech po zahájení kojení. Když odmítne malíček a Vám se bude opakovaně stávat, že opět tlačí u kojení, můžete miminko opatrně z prsu sundat, tj. vložením malíčku do koutku úst a ten malíček mu tam pak nechat, dokud se nevykaká. Poté buď pokračovat v kojení, nebo přebalit. Ideální je udržet kojení jako celistvou "akci". 

Dezinfikace bradavek

Doporučujete po každém  kojení  dezinfikovat bradavky jako prevence  zánětu  prsu? A případně čím doporučujete natírat rozpraskané bradavky?   

Bradavky se opravdu nedezinfikují, ani se neumývají před kojením – pouze se smývají masti, případně se potřou kapkami mateřského mléka. Stejně tak po kojení je potřeme MM a ideálně necháme oschnout na vzduchu. Jako mast můžeme použít Bepanthen, Purelan, na poranění i kalciovou mast, či pak hydrogelové náplasti, anebo na velká poranění Hemagel. Dodávám, že před kojením umýváme masti nevhodné pro mimi (tj. všechny kromě Bepanthenu a Purelanu). 

Pláč při kojení

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, proč mi vždycky na večer dítě u prsu brečí, trochu si cucne, pak se pustí a pláče a tak je to dokola.  

Večer je zpravidla nejnižší hladina prolaktinu, proto je i tzv. méně mléka v prsou a hůře se spouští, také je maminka unavená a hormon zodpovědný za spuštění mléka není tak "akční". Mléko teče pomalu a dítě to zlobí, protože je unavené a možná i příliš nastimulované celodenními aktivitami, událostmi. Ideální řešení je před touto dobou vypít teplý nápoj, nahřát prsa, zklidnit se, dítě přiložit v jeho preferované poloze a zkusit kojit, spolehnout se na své tělo – důvěřovat si. Pokud by mléka bylo méně a méně, pak doporučuji odsávat, dokud by se tvorba MM nezvedla. Odsávání není nutné brát jako povinnost na pořád, stačilo by cca po 3 kojeních např. z jednoho prsu, u kterého dítě skončilo. To jest odsávat tak, aby nevznikl návyk, ale naopak aby se zvedlo mléko a poté bylo možné přestat odsávat beze strachu, že mléko ztvrdne na půl cesty. Také mívají děti večer bolavé bříško. Může pomoci, když maminka bude pít např. meduňkový či fenyklový čaj, anebo pomáhá nahřívání bříška, jemná masáž a přes den je dobrou prevencí dbát na odříhnutí miminka po krmení. 

Váha dítěte

Je normalne  ze  moja  dcera  ma  4 mesiace a  vazi 10kg a je plne dojcena. Nebude  trpiet  obezitou? Porodna  vaha  3960g. Dakujem. 

Dítě krmené MM obezitou zpravidla netrpí. Vaše dítě nabranou hmotnost brzy zužitkuje v rámci pohybového rozvoje. Pokud dítě reaguje na podněty, začíná se otáčet, je aktivní a spokojené, není důvod cokoliv měnit. Obezita se přičítá mnohem více UM a nezdravému stravování a minimu pohybu v pozdějším věku. Mateřské mléko je plně stravitelné a žádný mě dostupný výzkum obezitu z MM neprokázal. Máte-li pochybnosti, obraťte se prosím, na lékaře. Každopádně dítě v kojení není vhodné omezovat!  

Zácpa z mateřského mléka

Může mít kojené  mimčo  zácpu z mateřského mléka, když matka jí sladkosti? Miminko netrpí na bolesti bříška, ale nemá stolici několik dní, dokud se mu nepomůže rektální rourkou.  

Zácpa z MM by byla vzácným úkazem. Je běžné, že kojenec často nekaká mnoho dní, protože MM zcela využije. Pokud matka jí nadmíru sladkostí, může se častěji projevit vyrážka, zarudnutí v plenkové oblasti. Samozřejmě, pokud maminka konzumuje nadmíru hořké čokolády, či další potraviny, které „staví“, pak je možné, že se vylučování zpomalí. Zkoušela jste zařadit do své stravy potraviny s probiotiky, pokud je dobře snášíte? Dlouhodobé používání rektální rourky bych konzultovala s pediatrem. 

Odbourání kloboučků

Potřebuji odbourat kloboučky u skoro 5 měsíčního miminka.

Kloboučky jsou tzv. dobrý sluha, ale zlý pán. Z dlouhodobého hlediska snižují tvorbu MM a také nedochází k tak intenzivní poptávce z hlediska imunity, a zároveň je dobré kojit aspoň s kloboučky, než vůbec. Kloboučky se zpravidla odbourávají od nočních kojení, kdy je dítě ospalé a lépe spolupracuje. Také pomáhá, když se mamince dobře spouští a teče mléko. V neposlední roli hraje "do karet" růst dítěte a rozvoj jeho možností a nárůst energie. Vhodné je dobře napolohovat miminko, podpírat prs, případně při přisávání prs naformovat a vždy přikládat mimi na prso, nikdy ne naopak.  

Slabé méko

Chtěla  bych se ze ptat na pojem slabé nebo hladové mléko.  Je normální,  aby byl syn přisátý  klidně i hodinu? Přijde mi,  že mě má místo dudlí ku,  který  zásadně odmítá.   

Slabé a hladové mléko je mýtus. Buď je mléka dostatek, nebo není. Hodinové přisátí nejspíš miminku vyhovuje, souvisí s jeho potřebou být u maminky. Kojení se doporučuje max. 45 minut (u nejmenších), ale ne déle z důvodu narušení režimu krmení, režimu dne...dítě se efektivně napije zpravidla do 30 minut, později za 20, pak ještě zkracuje dobu sání. Kojení je náročnou, energii vyžadující aktivitou, hodina by ho vyčerpala - proto je nutné ohlídat, aby se dítě najedlo, nakrmilo efektivně. Pokud mu chcete dopřát sání pro uspokojení citové potřeby, můžete ho chvíli nechat, ale mezitím zkuste mimi odříhnout, nosit, měnit polohy na odříhnutí. Pak uvidíte, zda bude ospalé, či ne. Při tomto setrvávání u prsu může totiž dojít i k poklesu mléka a neprospívání dítěte - maminka má pocit, že děťátko papá a přitom jen odpočívá, pak se trošku napije...roztáčí se kolotoč snižující se poptávky a tím i poklesu MM. Zkuste najít rovnováhu mezi krmením a mazlením. 

Proč se děti v noci budí?  

Záleží, jak staré děti :) u novorozence je noční buzení zcela přirozené, časy se postupně ustalují mezi 2 až 4 hodinami, ale zase - některé děti tzv. prospí "celou noc" a jiné se dožadují blízkosti a stravy co chvíli. "Tabulkově" se děti kojí i v noci dle jejich potřeby a také proto, že v prvních týdnech se nočním kojením lépe nastartuje kojení. Po cca 6 týdnech si děti dokážou zregulovat spánek na kratší fáze a jednu delší i v délce až 6 hodin a pak se opět kojit dle potřeby v rozmezí od 2 do 4 hodin. Starší děti se pak budí i z jiných než "hladových" důvodů, potřebují cítit maminku, nebýt samy.

Složení mateřského mléka

Co obsahuje mateřské mléko cca 1 rok  po porodu a co obsahuje cca 2 roky po porodu?  

Mateřské mléko je tekutinou mateřské lásky, složení mléka se postupně mění a přizpůsobuje potřebám vyvíjejícího se dítěte. Po prvním roce života dítěte má i nadále svou výživou hodnotu, a nejen tu. 

Související články

View details ... kojíte
Článek
Nestlé Baby kojení

... kojíte

COVID-19 a kojení - je třeba se obávat?

7 minut čtení

View details Kojení den po dni a jeho vliv na imunitu miminka
Článek
Kojení miminek - Nestlé Baby

Kojení den po dni a jeho vliv na imunitu miminka

Den po dni Mateřské mléko je zkrátka úžasné. Adaptuje se na měnící se potřeby vašeho dítěte a nabízí mu širokou paletu chutí.

3 minuty čtení

View details Klíčovou složkou mateřského mléka je bílkovina
Článek
Kojenecka vyziva - Nestle baby

Klíčovou složkou mateřského mléka je bílkovina

Bílkovina je nejcennějším stavebním kamenem naší stravy. Je nezbytně nutná pro správný růst, vývoj a obnovu organismu. Prozkoumejte spolu s námi proč!

3 minuty čtení

View details Tipy a rady pro kojení miminka
Článek
Tipy a rady pro kojení

Tipy a rady pro kojení miminka

Připravili jsme pro Vás průvodce, abyste mohla čerpat tipy a základní doporučení, která Vám pomohou s kojením ještě před tím, než dítě přijde na svět.

6 minut čtení

View details Chci ukončit kojení. Jak na to?
Článek
Jak přestat kojit

Chci ukončit kojení. Jak na to?

Rozhodla jste se, že vaše děťátko přestanete kojit? Poradíme vám, jak na to, abyste tento důležitý krok zvládla bez stresu a zbytečných výčitek.

6 minut čtení

View details Pomůcky při kojení
Článek
Pomůcky při kojení

Pomůcky při kojení

Kojení je ta nejpřirozenější činnost, kterou maminku a miminko potká. Někdy to ovšem nejde tak snadno, proto vám přinášíme seznam pomůcek, které vám mohou kojení usnadnit.

2 minuty čtení

View details Proč i mateřské mléko obsahuje tuky?
Článek
Kojenecká výživa - Nestlé baby

Proč i mateřské mléko obsahuje tuky?

Tuky jsou pro kojence převážně zdrojem energie. Mají ale i mnoho dalších nezbytných rolí důležitých zejména pro růst a vývoj děťátka.

2 minuty čtení

View details Když kojení bolí
Článek
Kojení miminek - Nestlé Baby

Když kojení bolí

Jemná a intimní chvíle mezi maminkou a miminkem – to je ideální představa kojení. V malou noční můru se může změnit ve chvíli, když ženu trápí rozpraskané bradavky nebo se prsa bolestivě nalévají.

2 minuty čtení

View details Poklady ukryté v mateřském mléce
Článek
Kojenec s maminkou

Poklady ukryté v mateřském mléce

Tou nejlepší věcí, kterou můžete svému miminku do života darovat, je kojení nejméně do ukončeného 6. měsíce věku.

2 minuty čtení

View details Co patří do zdravé výživy dětí?
Článek
Kojenecká výživa - Nestlé baby

Co patří do zdravé výživy dětí?

U malých dětí je klíčovou součástí potravy mateřské mléko. Co ale do jídelníčku zařadit ve chvíli, kdy už mléko od maminky nestačí?

4 minuty čtení

View details Potíže při kojení?
Článek
Vývoj dítěte - Nestlé baby

Potíže při kojení?

Kojení je důležité pro správnou výživu, růst, vývoj a fungování imunity kojenců a batolat a má řadu přínosů i pro vás. Pokud si obstaráte co nejvíce informací o kojení, budete se cítit klidnější.

6 minut čtení

View details Klíč ke zdraví a imunitě dítěte – Unikátní kombinace živin v mateřském mléce
Článek
Nestlé Baby

Klíč ke zdraví a imunitě dítěte – Unikátní kombinace živin v mateřském mléce

Jedním z klíčových momentů v životě dítěte je správná výživa v jeho prvních 1000 dnech života.

2 minuty čtení

View details Vše, co jste kdy chtěla vědět o kojení
Článek
Kojení miminek - Nestlé Baby

Vše, co jste kdy chtěla vědět o kojení

Plánujete začít po porodu s kojením? Nebo už kojíte, ale hledáte další informace? Připravili jsme pro vás brožurku plnou užitečných tipů o kojení.

1 minuta čtení

View details Proč je kojení tak důležité: Klíčové výhody a přínosy pro maminku i dítě
Článek
kojení

Proč je kojení tak důležité: Klíčové výhody a přínosy pro maminku i dítě

Zjistěte, proč je kojení tak důležité pro zdraví vašeho dítěte i vás. Objevte výhody mateřského mléka a praktické tipy na úspěšné kojení.

5 minut čtení

View details Složení mateřského mléka – znáte ho?
Článek
Nestlé Baby Mateřské mléko

Složení mateřského mléka – znáte ho?

Vaše děťátko je pro vás tím nejcennějším.

3 minuty čtení

View details Zázrak jménem HMO
Článek
Nestlé Baby kojení

Zázrak jménem HMO

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout.

2 minuty čtení

View details Slovníček pojmů dětské výživy
Článek
Kojenecká výživa - Nestlé baby

Slovníček pojmů dětské výživy

Po porodu je nejlepší výživou vaše mléko. Víte ale, jaké základní živiny jsou v něm obsaženy?

1 minuta čtení

View details Kojení a správné techniky
Článek
Kojení miminek - Nestlé Baby

Kojení a správné techniky

Ve Vašem životě se objevil malý človíček, a tak začíná úžasný příběh, jakým je mateřství a rodičovství.

3 minuty čtení

View details HMO a jeho význam pro Vaše miminko
Článek
Kojení miminek - Nestlé Baby

HMO a jeho význam pro Vaše miminko

Období od prvních dnů těhotenství do 2 let života, tedy tzv. prvních 1000 dní, hraje klíčovou roli ve vývoji miminka.

3 minuty čtení

Přidejte se do Nestle Baby&Me klubu

  Přidejte se do Nestle Baby&Me klubu

Čekají Vás skvělé výhody, které vykouzlí úsměv každé mamince.​ Přidejte se k mnoha spokojeným maminkám​.

Nástroje pro maminky

Nástroje pro maminky

Vyzkoušejte naše užitečné nástroje pro maminky.

Vzorky zdarma

Vzorky zdarma

Testování a soutěž pro registrované​

Jídelníčky

Jídelníčky

Stáhněte si brožurky o péči o dítě a jeho jídelníček

Akční nabídky

Akční nabídky

Personalizované newslettery s akčními nabídkami