Přejít k hlavnímu obsahu

Sex v těhotenství

Těhotenství - Nestlé baby
Některé ženy tvrdí, že v těhotenství zažívají nejlepší sex v životě, zatímco jiné na něj nemají ani pomyšlení. Obojí je samozřejmě zcela normální. Pokud patříte mezi, ženy, které si sex v těhotenství užívají více než kdykoli předtím, důvod hledejte právě ve vašem těle a jeho fyzických změnách. Zvýšené libido a větší schopnost prožívat rozkoš jsou pravděpodobně způsobeny zvýšeným prokrvením pánevní oblasti, včetně dělohy, vagíny a klitorisu, kde se vyskytují nejcitlivější nervová zakončení. Pokud se řadíte spíše do skupiny na opačné straně spektra, pro kterou sex v těhotenství vůbec není na pořadu dne, rozhodně nejste sama. Zvýšené prokrvení, které u některých žen vede k příjemným prožitkům, může u jiných způsobovat nepříjemné pocity plnosti nebo dokonce křeče v oblasti břicha při sexu nebo po něm. Možná jste na milování příliš unavená, je Vám špatně nebo o něj vůbec nemáte zájem. To se stává hlavně v prvním trimestru, kdy můžete trpět zvýšenou citlivostí prsou, nevolnostmi, zvracením a únavou. To vše může Váš sexuální apetit snižovat. Po psychické stránce se některé ženy v těhotenství mohou cítit méně přitažlivé, nebo se v myšlenkách intenzivně zaobírají miminkem a na milování ani nepomyslí. Tyto pocity by ale měly po prvním trimestru přejít. S příchodem druhého trimestru zažívá řada žen příval nové energie a sexuální touhy. Ve třetím trimestru se Vaše chuť na milování může s blížícím se porodem a rostoucím bříškem opět snížit. A jak se asi cítí nastávající tatínek? Svému partnerovi pravděpodobně připadáte ještě přitažlivější než obvykle. Je možné, že se zvětšujícím se bříškem a rostoucím miminkem poroste i jeho touha. Zakulacující se partnerka s čím dál plnějšími prsy a rostoucím bříškem může být pro řadu mužů vzrušující. Stejně jako některé nastávající maminky nemají v těhotenství chuť na sex, mohou mít podobné pocity i muži. Touhu Vašeho partnera mohou potlačovat starosti o Vás a o zdraví dítěte. Může mít obavy a úzkost z toho, jak zvládne roli otce, strach, že sex může ublížit dítěti, nebo může mít dokonce zábrany milovat se s Vámi v přítomnosti nenarozeného dítěte.

VYVRACÍME NEJČASTĚJŠÍ MÝTY

MÝTUS Č. 1: SEX MŮŽE VYVOLAT PŘEDČASNÝ POROD

Ačkoli neexistují žádné důkazy o tom, že by sex vyvolával porod nebo mohl způsobit potrat, stimulace prsou může zvýšit produkci oxytocinu, což je hormon, který v období krátce před termínem porodu může způsobovat kontrakce. V pokročilejších stádiích těhotenství ale budete čas od času pociťovat slabší kontrakce, aniž by to znamenalo začátek porodu. Jedná se o zcela normální součást těhotenství. Ačkoli je sex až do porodu naprosto bezpečný, Váš lékař nebo porodní asistentka Vám mohou doporučit, abyste sexuální aktivity omezila, pokud je Vaše těhotenství rizikové. Tato situace může nastat v případě, že jste již dříve porodila předčasně, dochází u Vás k předčasnému zkracování čípku, objevila se u Vás tzv. placenta previa, pokud dojde k předčasnému protržení plodových obalů, pokud je pro Vás pohlavní styk bolestivý nebo při něm krvácíte.

MÝTUS Č. 2: SEX MŮŽE UBLÍŽIT DĚŤÁTKU

Sex není pro miminko nebezpečný. Houpavé pohyby při sexu ve skutečnosti mohou dítě uspat. Milováním dítěti neublížíte, a to ani v poloze, kdy je Váš partner nahoře (ačkoli ve vyšších stádiích těhotenství se tato poloha nedoporučuje ani není příliš pohodlná). Vaše tělo je uzpůsobeno tak, aby dítě bylo chráněno. Silná hlenová zátka uzavírající čípek zajišťuje ochranu proti infekci a dítě je chráněno vakem blan a silným děložním svalstvem. Ale co má znamenat to kopání, které cítíte po orgasmu? Znamená to, že dítě, ví, co jste právě dělali? Zlobí se na Vás? Nebo ho to bolelo? Kdepak. Dítě jenom reaguje na zvýšený tep Vašeho srdce.

MÝTUS Č. 3: SEX UBLÍŽÍ VÁM

I když asi nebudete mít chuť zkoušet alternativní sexuální praktiky nebo experimentování s novými polohami, tak některé můžou být klíčem k tomu, abyste si milování maximálně užila. Například poloha, kdy budete partnerovi sedět na klíně, poloha na boku čelem nebo zády k partnerovi. Trocha experimentování Vám a Vašemu partnerovi určitě pomůže najít tu správnou polohu a techniku. Nenechte se odradit, řada žen v důsledku hormonálních změn a zvýšeného prokrvení pánevní oblasti v těhotenství zažije svůj úplně první orgasmus.

MÝTUS Č. 4: ORÁLNÍ SEX JE PŘÍSNĚ ZAKÁZÁN

Jedním z nejčastějších omylů ohledně sexu v těhotenství je názor, že orální sex Vám a dítěti může ublížit. Není to pravda. Ve skutečnosti řada párů považuje orální sex za uspokojivou náhradu, pokud je pohlavní styk považován za příliš rizikový. Rovněž může být vhodnou alternativou v případě, že se při pohlavním styku již necítíte pohodlně (nebo je Vaše bříško již příliš veliké). Jediné, na co byste si měla dávat pozor, je vzduch. Partner by Vám neměl foukat do vagíny vzduch, protože by to mohlo způsobit embolii.

PŘÁTELÉ A MILENCI

Období těhotenství je skvělou příležitostí k tomu, abyste si s partnerem užívala sex spojený s vzájemným porozuměním a blízkostí. Mnoho párů v tomto období hledá nové a vzrušující způsoby, jak společně zažívat intimitu a vášeň, a jejich vztah se prohlubuje. V období, kdy se připravujete na rodičovství, je důležité, abyste trávili co nejvíce času společně jako přátelé i milenci. Začít můžete tím, že si uděláte čas na romantické zážitky, které mohou, ale nemusí vést k sexu. Snažte se být ve fyzickém kontaktu, abyste svůj vztah upevnili. Dejte si společnou koupel, vzájemně se masírujte, objímejte se a líbejte. V atmosféře vzájemné lásky bude Vaše dítě určitě dobře prospívat.