Přejít k hlavnímu obsahu

Proč by PREBIOTIKA neměla chybět ve stravě miminka?

Vývoj dítěte - Nestlé baby

K čemu miminko prebiotika potřebuje?

Prebiotika jsou nestravitelné složky potravin (vláknina). Jsou důležité pro střevní bakterie, pro které slouží jako „potrava“. Podporují jejich množení. V mateřském mléku se prebiotika vyskytují ve formě tzv. prebiotických oligosacharidů a jsou třetí nejčastěji zastoupenou složkou mateřského mléka.

Prebiotika i v náhradní kojenecké výživě

Tuto strukturu není snadné „zkopírovat“. Prebiotika jsou však potřebná také v náhradní kojenecké výživě. Právě proto byla již před lety vyvinutá speciální směs prebiotických oligosacharidů GOS/FOS. Tato směs obsahuje galaktooligosacharidy (GOS) s nízkou molekulovou hmotností a fruktooligosacharidy (FOS) s vysokou molekulovou hmotností. FOS se nacházejí v rostlinách, například v pšenici, cibuli, česneku, artyčoku nebo v čekance. GOS obvykle vznikají v průběhu enzymatického štěpení laktózy působením enzymu laktázy. Účinky GOS a FOS jsou vzájemně propojené a napodobují funkci oligosacharidů mateřského mléka. Tato směs je v kojenecké výživě nejpoužívanější a má nejvíce prokázaných klinických účinků:

  • Zlepšuje konzistenci stolice po vzoru kojených dětí.1
  • Vytváří střevní mikroflóru po vzoru kojených dětí.2
  • Snižuje opakované záněty horních cest dýchacích.3
  • Snižuje výskyt střevních infekcí.4

Reference:

  1. Vivatvakin B, Mahayosnond A, Theamoonlers A, Steenhout PG, Conus NJ. Efect of a whey-predominant starter formula containing LCPUFAs and oligosaccharides (FOS/GOS) on gastrointestinal comfort in infants. Asia Pac J Clin Nutr 2010; 19(4): 473-80.
  2. Knol J, Scholtens P, Kafka C, Steenbakkers J, Groß S, Helm K, Klarczyk M, Schöpfer H, Böckler H-M, Wells J. Colon microflora in infants fed formula with galacto- and fructo-oligosaccharides: more like breast-fed infants. J Pediatr Gastroenterol Nutr 2005; 40:36-4.
  3. Bruzzese E, Volpicelli M, Salvini F, Bisceglia M, Lionetti P, Cionquetti M, Iacono G. Effect of early administration of GOS/FOS on the prevention of intestinal and extra intestinal infections in healthy infants. JPGN 2006;45(5):E95.
  4. Bruzzese E et al., A formula containing galacto- and fructo-oligosaccharides prevents intestinal and extra-intestinal infections: An observational study. Clinical Nutrition 2009;oi:10.1016/j.clnu. 2009. 01.008.